Absurdní bankovní poplatky u podnikatelských účtů

V České republice se každoročně díky veřejnému hlasování rodí nový absurdní bankovní poplatek, celkem jich nelichotivé přízvisko získalo už sedm. My vám jich v souhrnu představíme celkem šest. Co myslíte, vzaly si banky k srdci hlas lidu a vynechali absurdní poplatky ze svých aktuálních sazebníků u podnikatelských účtů?

Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet?

Nový zákon od července 2011 udělal tomuto poplatku přítrž

Vklad na přepážce na vlastní účet je dlouhodobě jedním z nejvíce kritizovaných poplatků, mimo jiné se stal suverénním vítězem 5. ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek pro rok 2009. Nyní už ale podnikatele trápit nemusí - od 1. července 2011 totiž nabyl v účinnosti nový zákon o oběhu bankovek a mincí č. 136/2011Sb., který se přímo dotýká i poplatkové politiky tuzemských bank. Banky podle výkladu tohoto zákona nesmí účtovat poplatky za vklad hotovosti na přepážce v případě, že tím klient splácí závazek vůči dané bance, a – co je důležitější – ani v případě, že klient předem hotovost přehledně rozdělí podle nominální hodnoty bankovek nebo mincí. Ačkoliv je zřejmé, že tímto zákonem nedošlo k úplnému zrušení poplatku za vklad v hotovosti (jak některá média mylně informovala), resp. že se mohou vyskytnout situace, kdy si banka bude poplatek oprávněně účtovat, nikdy to nesmí být v případě, že klient hradí závazek vůči bance (například: splátka spotřebitelského úvěru, úhrada kontokorentu, ve smlouvě stanovený závazek o výši měsíčního vkladu na depozitní účet atd.). Na banky tento zákon dolehl s žádoucím efektem – drtivá většina z nich totiž tento poplatek zrušila. Přesto je jich ale najde pár, co nadále poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet používají.

Na tento poplatek můžete narazit ve třech bankách. V ČSOB zaplatíte za „zpracování hotovosti“ při vkladu 9 Kč. Citibankmá v sazebníku obdobný poplatek – „Manuální zpracování vkladu hotovosti v mincích“ v ceně 200 Kč za každých započatých 15 minut. Motivačně zavedla poplatek i banka FIO – 30 Kč však zaplatíte jen v případě, že si vyberete hotovost na přepážce, a následně ji jdete v krátkém intervalu znovu uložit přes přepážku. Jinak lze vklady hotovosti provádět zdarma.

Poplatek za výběr hotovosti na přepážce?

Podnikatelé zaplatí většinou pár desítek Kč

Za výběr hotovosti na přepážce je u nás, navzdory výsledkům hlasování o nejabsurdnější bankovní poplatek za rok 2010, stále standardem platit. To platí jak pro segment fyzických osob, tak pro podnikatele a firmy. Mezi bankami, které na českém trhu působí, však existují i výjimky. Ve dvou bankách můžete jakožto podnikatel či zástupce firmy hotovost vybrat zcela zdarma. Pokud na přepážce vyberete více než 1000 Kč, nezaplatíte ve FIO bance. Zdarma jsou výběry v  Equa Bank, do milionu Kč za den mohou klienti vybírat zcela zdarma, kolikrát v měsíci chtějí.

Ve čtyřech největších bankách stojí výběr hotovosti na přepážce shodně v rozmezí 55-65 Kč a okolo této hodnoty se poplatek pohybuje i v jiných bankách. Levněji tak paradoxně vyjde výběr hotovosti na přepážce klienty mBank, která ale na vlastních přepážkách hotovostní operace neprovozuje – za výběr v cizí bance naúčtují svým klientům „jen“ 35 Kč.

 

Uvedené výše poplatků jsou platné v době zveřejnění článku.

Zdroj: Text převzat z portálu Banovnipoplatky.com, redakčně upraveno a aktualizováno.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.