Bankovní účet pro podnikatele můžete mít i zdarma

Zřizovat či nezřizovat podnikatelský účet? To je otázka mnoha začínajících podnikatelů, kterým prochází přes účet minimální množství položek a tak vedení speciálního podnikatelského účtu by pro ně bylo zbytečně nákladné. Jak se rozhodnout? Dá se v nabídce podnikatelských účtů najít účet, jehož vedení bude pro podnikatele zdarma? Srovnali jsme dostupné podnikatelské účty z hlediska poplatků za jejich vedení. Na výsledky se podívejte v článku.

 

Vedení podnikatelského účtu – zdarma nebo za peníze?

Podnikatelské účty zdarma pořídit lze – chce to jen dobře volit banku. Stálicemi nabízejícími účet s řadou služeb v ceně s visačkou „ZDARMA“ jsou – podobně jako u běžných účtů – mBank a FIO banka. Účet zdarma (založení, vedení, zrušení) nabízí i Česká spořitelna, jde však o jakousi platformu pro nákup dalších produktů či cenových balíčků – v účtu je totiž bez poplatku zahrnut jen jeden měsíční výpis a zřízení trvalých příkazů, nic víc.

Tyto tři banky doplňují i další subjekty, u kterých je však nezbytné dobře studovat, zda na takový účet máte nárok a zda vám bude sloužit tak, jak potřebujete. To se týká jak technického účtu od UniCredit Bank, tak účtu na převod pojistného od Komerční banky. Podobně je to s účty LEGIS a MEDICO od Equa bank. Na účty zdarma (s řadou výhod a transakcí) lze dosáhnout i v Raiffeisenbank. Ta ale bezplatnost podmiňuje stanoveným obratem, resp. minimálním zůstatkem.

Tabulkové srovnání podnikatelských účtů z hlediska ceny za jejich vedení

Banka Cena za vedení účtu
Česká spořitelna zdarma
ČSOB 60 – 1150 Kč
Komerční banka zdarma, případně 99 – 169 Kč
UniCredit Bank zdarma, případně 90 – 1199 Kč
GE Money Bank 30 – 1099 Kč
Raiffeisenbank zdarma po splnění podmínek, případně 165 – 200 Kč
Fio banka zdarma
Citibank 1000 – 3000 Kč
mBank zdarma
LBBW od 150, respektive 350 Kč
Volksbank 150 – 269 Kč
Equa Bank zdarma, případně 50 – 500 Kč
Air Bank zdarma, respektive 150 Kč

Zdroj: Sazebníky bank

Vedení podnikatelských účtů v jednotlivých bankách

Česká spořitelna

Firemní účet České spořitelny je zdarma (zřízení, vedení účtu s měsíčním výpisem, zřízení trvalých příkazů, zrušení). Účet neobsahuje žádné transakce ani další služby, ty je možné platit jednotlivě či přikoupit v balíčcích Standard, Transakce nebo Speciál.

ČSOB

ČSOB vyjde nejlevnější běžný účet ČSOB Konto na 60 Kč, další konta (Podnikatelské 165 Kč měsíčně, Firemní 340 Kč a Obchodní 1150 Kč). Ty však v ceně obsahují celou řadu transakcí a bankovních služeb.

Komerční banka

Zdarma účet v Komerční bance pořídíte, jedná se však o specifický účet pro převod pojistného, který zahrnuje vedení běžného účtu v Kč, zasílání jednoho výpisu z účtu s měsíční četností elektronicky nebo poštou, první až pátou účetní položku pořízenou v kalendářním měsíci prostřednictvím služby MojeBanka (cena za účetní položku zpracovanou v rámci mezibankovního platebního styku není zahrnuta), všechny účetní položky zúčtované na základě příkazu k automatickému převodu na vrub běžného účtu (cena za účetní položku zpracovanou v rámci mezibankovního platebního styku není zahrnuta), první až pátou účetní položku na aktivní straně transakce předanou na papírovém nosiči – položka vzniklá z vkladu hotovosti v Kč nebo CM). Za balíček Profi účet pak zaplatíte 169 Kč. Profi účet pro začínající podnikatele obsahuje 2leté cenové zvýhodnění, takže vyjde na 99 Kč měsíčně. V obou balíčcích je zahrnutá řada bankovních služeb a transakcí včetně vedení účtu.

UniCredit Bank

Pro potřeby zúčtování termínovaných vkladů, pro zúčtování poplatků v souvislosti s pronájmem bezpečnostní schránky, pro zúčtování splátek úvěrů nebo pro zúčtování obchodů s cennými papíry je možné založit technický účet, na kterém je zdarma otevření a vedení účtu, vklady hotovosti na účet a tuzemské příchozí platby. UniCredit Bank dále nabízí Business Konto 5 (90 Kč), Konto 20 (279 Kč), Konto 70 (599 Kč), Konto Exklusive (1199 Kč). Obyčejný běžný účet v Kč vyjde na 200 Kč měsíčně. UniCredit Bank má ve své nabídce také speciální účty pro svobodná povolání (daňové poradce, lékaře, architekty, tlumočníky atd.), které vyjdou na 129 Kč za měsíc.

GE Money Bank

GE Money Bank nabízí základní balíčky Genius Business Silver (189 Kč), Gold (349 Kč), Genius Business Platinum (1099 Kč), Genius Business Export/Import 30 (350 Kč) a konto Export/Import 100 (950 Kč). Tyto balíčky obsahují celou řadu služeb a transakcí. Pro určité subjekty nabízí banka zvýhodněné vedené účtu (zdravotnické subjekty 30 Kč, běžný účet Start 99 Kč). Municipality a nadace za vedení běžného účtu neplatí. Vedení základního běžného účtu stojí od 119 Kč podle frekvence zasílání výpisů. GE Money Bank nabízí účet pro začínající podnikatelky a mladé zemědělce bez poplatku za vedení účtu po dobu 1 roku.

Raiffeisenbank

Na vedení účtu zdarma u Podnikatelského eKonta dosáhnete jen po splnění stanovených podmínek (obrat 300 tis. nebo výše depozit 500 tis. Kč), stejné je to i u Podnikatelského eKonta Prémium (800 tis. Kč, resp. 1 mil. Kč). Jinak se v Raiffeisenbank platí měsíčně za jejich správu, a to 165 Kč u eKonta a 200 Kč u eKonta Prémium.

FIO banka

Vedení podnikatelského FIO účtu, navíc s řadou služeb a transakcí (internetbanking, příchozí a odchozí platby ČR, 10 výběrů měsíčně z bankomatů Fio banky, trvalé příkazy, SIPO a inkaso, vklad hotovosti na pobočce Fio banky, karta Maestro a MasterCard Standard a další) je zdarma.

Citibank

U cenových programů MIX (1000 Kč), Domestic (1500 Kč) a Cross Border (3000 Kč) jsou v ceně mimo jiného (odchozí a příchozí platby v rámci Citibank, výběry z bankomatu, tuzemské platby, internetové bankovnictví atd.) zahrnuty i účty a jejich vedení.

mBank

Vedení mBUSINESS Konta je zdarma. Neplatíte ani za založení účtu, všechny tuzemské příchozí platby, všechny odchozí platby v rámci mBank zadané přes internetové bankovnictví, platební kartu Visa Business Electron, elektronické měsíční výpisy zasílané na váš e-mail, měsíčně až 3 výběry z jakéhokoli bankomatu v ČR atd.

LBBW

Založení a vedení účtu si zdarma v LBBW pořídíte, zaplatíte ale za balíček služeb dle frekvence zasílání výpisu z hlavního účtu od 150 Kč uIQPodnikatelského účtu BASIC, respektive od 350 Kč u IQPodnikatelského účtu STANDARD.

Volksbank

Volksbank pro daný segment klientů nabízí konta s měsíčním vedením za 150 Kč (běžný účet), přes 169 Kč (u PROFIT konta), až po 269 Kč, které zaplatíte za vedení EXPERT konta.

Equa bank

V Equa bank  si zdarma pořídíte LEGIS a MEDICO konto (názvy napovídají, že nejde o účty pro masovou klientelu). Běžný účet vyjde na 50 Kč měsíčně, za nejdražší (a nejvybavenější) Grande Business zaplatíte 500 Kč, v nabídce jsou ale také účty s vedením za 150 Kč (On-line Business) a 200 Kč (Prima Business).

Air Bank

V Air Bank jsou na výběr dva běžné účty (jde o účty osobní, tj. určené pro fyzické osoby) – Malý a Velký tarif. Vedení je u obou zdarma, u Velkého tarifu ale zaplatíte měsíční poplatek ve výši 150 Kč, za což dostanete všechny základní služby a transakce zdarma. U Malého tarifu si za některé musíte připlatit (např. výběr hotovosti z bankomatu nebo na pobočce jiné banky v ČR, zaslání výpisu poštou apod).

Dále by vás mohlo zajímat

Srovnání podnikatelských účtů z hlediska poplatků za příchozí platbu

Srovnání podnikatelských účtů z hlediska poplatků za výběr z bankomatu

Srovnání podnikatelských účtů z hlediska poplatků za nadměrný vklad

Srovnání podnikatelských účtů z hlediska poplatků za výběr hotovosti na přepážce

 

Uvedené ceny za vedení účtů jsou platné v době zveřejnění článku.

Zdroj: Bankovnipoplatky.com, redakčně upraveno a aktualizováno.

Diskuze k článku

Přidat komentář
valerie89 Já jsem teď hledala spíše běžný účet pro mého manžela. Koukala jsem proto na srovnání běžných účtů na https://www.duofinance.cz/srovnani-beznych-osobnich-uctu a nejvíce se mi zalíbil ten od air bank. Na můj vkus velmi výhodné podminky, takže bereme všemi deseti.
27.10.2019 19:37 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.