Do banky se slovníkem? Netřeba!

Stává se vám, že občas nerozumíte bankovním úředníkům, protože používají výrazy, které vám nic neříkají? S naším malým internetovým slovníčkem pojmů spojených s bankovními účty už budete řeči bankéřů rozumět

N

NFC

Near Field Communication, zkráceně NFC, je technologie, která může sloužit k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost, nebo také pro bezkontaktní platby.

Zpět na začátek

 

P

PayPass

Karta, která je určená k bezkontaktní platbě a stačí se jí přiblížit k platebnímu terminálu (čtečce PayPass karet). Někdy je u vyšších částek požadováno vložení PIN kódu. Jde o technologii firmy MasterCard.

PIN

PIN neboli Personal Identification Number je bezpečnostní číselný kód, který se zadává k ověžení totožnosti majitele karty. U platebních karet je PIN nejčastěji čtyřmístný.

Platba

Převod peněžní částky mezi příkazcem a příjemcem.

Platební (debetní) karta

Liší se od kreditní karty tím, že se na ni nenakupuje na úvěr. Lze s ní vybírat hotovost v bankách, bankomatech, platit v hotelu, v obchodě, na internetu apod. Lze s ní utrácet peníze do výše zůstatku na BÚ či do výše kontokorentu.

Přímé bankovnictví

Koncepce, kdy existuje pouze malé množství kamenných poboček banky a banka poskytuje svým klientům přístup ke svému účtu, aniž by museli bankovní pobočku fyzicky navštívit (nejčastěji pomocí internet bankingu, WAP a GSM bankingu apod.)

Někdy se banky, které fungují na této koncepci, označují také jako virtuální banky či ryze internetové banky.

 

Tyto banky mají často nižší bankovní poplatky a vyšší úroky, protože eliminací tradičních způsobů přístupu k účtu snižují náklady s nimi spojené.

Zpět na začátek

 

S

SWIFT

Platební zpráva SWIFT je příkaz k převodu peněz. Slouží většinou k mezinárodnímu platebnímu styku. Každá banka má díky SWIFTu svůj jedinečný kód, kterým se může identifikovat.

Zpět na začátek

 

T

Trvalý příkaz

Příkaz, který uděluje bance majitel účtu, aby banka pravidelně (nejčastěji měsíčně) převáděla stanovenou částku na účet uvedeného příjemce.

Zpět na začátek

 

V

Valuta

Je to zahraniční měna v hotovosti.

Zpět na začátek

 

W

WAP banking

Klient se připojí k internetu pomocí vestavěného prohlížeče v mobilním telefonu a jeho prostřednictvím ke svému bankovnímu účtu.

Zpět na začátek

 

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.