Pravda o spořicích účtech

Co zvažovat při výběru spořícího účtu, aby vám spoření nepřineslo více vrásek než naspořených peněz? Pravdu o spořících účtech se dozvíte zde.

Spořící účty

Co je to spořicí účet

Spořicí účet, jak už jeho název napovídá, slouží k uložení a zhodnocení volných financí. Vyznačuje se tím, že máte ke svým naspořeným prostředkům rychlý přístup a můžete s nimi disponovat. Neplatí to však paušálně, některé spořicí účty totiž podléhají výpovědní lhůtě, což znamená, že se k penězům nedostanete ihned, ale nejdříve až po jejím uplynutí.

Jak založit spořicí účet

Založení spořícího účtu je jednoduché, některé banky avšak jeho založení podmiňují založením běžného účtu. U jiných bank běžný účet vyžadován není, lze jej tedy založit samostatně a převádět tam peníze z běžného účtu v jiné bance. Spořicí účet se dá u většiny bank ovládat prostřednictvím internetového bankovnictví, někde se setkáte i s možností založit jej online.

Minimální vklad a zůstatek

Při zakládání spořícího účtu může nebo nemusí být potřeba složit počáteční minimální vklad, opět to záleží banka od banky. Jak jsme uvedli ve srovnání spořicích účtů 2012, výše minimálního vkladu se pohybuje v rozmezí od nuly do několika tisíc korun. Stejně tak se liší i požadavek na minimální zůstatek na spořicím účtu. Toto všechno si při pořizování spořicího účtu zjistěte.

Poplatky

Vaší ostražitosti by ale neměly uniknout ani poplatky spojené se založením a vedením spořicího účtu. Někde jej získáte zadarmo, jinde musíte za zřízení i vedení něco platit. Stejné je to i s dalšími provozními poplatky na spořících účtech – poplatek za příchozí a odchozí platbu, poplatek za výpis z účtu nebo třeba za výběr hotovosti. To vše je třeba brát u spořicích účtů v potaz.

Úroky na spořicím účtu

Výše úroků na spořicím účtu

Výše úroků na spořicích účtech je proměnlivá, dalo by se říct skoro jako počasí. Záleží to na aktuální výši úrokových sazeb a na „štědrosti banky“. Úroky se pohybují od několika desetin procenta až po tři procenta se středem někde lehce pod dvěma procenty.

Aktuální výše úroků na spořicích účtech u 17 bank působících na českém bankovním trhu, jsou předmětem srovnání spořicích účtů 2012.

Způsob úročení

Způsob a frekvence úročení se taktéž liší u jednotlivých bank. U některých platí pravidlo, že čím větší částku naspoříte, tím vyšším procentem se úročí (tzv. pásmové úročení). Dá se ale setkat i se spořicími účty, u kterých míra zhodnocení vůbec na aktuálním zůstatku spořicího účtu nezávisí, úročit se vám na nich bude stejným procentem tisícikoruna i třeba půl milionu.

 

Frekvence úročení

Frekvence úročení je důležitá, ne že ne. Její důležitost se zvyšuje s výší částky, kterou máte na spořícím účtu uloženou. Existují tři principy – měsíční, čtvrtletní a roční připisování úroků. Běžné je, že naspořená částka je úročena každý den, ale výnos je na účet připsán až po uplynutí daného období (měsíce, čtvrtroku, roku). Od okamžiku, ve kterém byly připsány úroky se pak úročí vklad včetně úroků, které vám byly předtím připsány. Proto je obecně výhodnější, pokud zvolíte spořicí účet s měsíční frekvencí, protože se připsané úroky za předchozí měsíc úročí další měsíc spolu s vkladem. Jednoduše řečeno, úročí se i předtím připsané úroky.

Zdanění úroků na spořicích účtech

Pozor, úroky na spořicích účtech podléhají zdanění srážkovou daní ve výši 15 %. Zdanění provádí banka a to ještě před samotným připsáním úroků na spořící účet. Vám je tak k naspořené částce připočten už čistý výnos vkladu.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.