Nejčastější chyby zaměstnanců a zaměstnavatelů v oblasti BOZP

Chybovat je lidské. V oblasti BOZP se to ale opravdu nevyplácí, nejen že při opomenutí některých povinností mohou hrozit vysoké finanční sankce, ale především může dojít k ohrožení zdraví či dokonce života lidí, kteří se na daném pracovišti nacházejí. Poměrně často se to stává úplně zbytečně – ať už z neznalosti nebo zkrátka z nedbalosti. V tomto článku naleznete nejčastější chyby zaměstnanců i zaměstnavatelů v oblasti BOZP, kterých byste se měli vyvarovat.

Nejčastější chyby v BOZP

Nejčastěji chyby zaměstnanců

  • Nepoužívání osobních ochranných pracovních pomůcek
  • Nenahlášení pracovního úrazu
  • Neplnění stanovených opatření ke snížení rizika
  • Neplnění předepsaných pracovních postupů a interní dokumentace
  • Vysoká psychická zátěž a stres

Nepoužívání osobních ochranných pracovních pomůcek

Osobní ochranné pracovní pomůcky (OOPP) jsou určeny k tomu, aby zaměstnance chránily před riziky, která by je mohla ohrozit na životě či zdraví. V praxi ovšem často dochází k tomu, že zaměstnavatelé zaměstnancům OOPP neposkytnou, místo toho jim dají peníze na to, aby si je pořídili sami. Jenže zaměstnanci si pak tyto peníze raději ponechají a OOPP si nepořídí, takže jejich bezpečnost je i nadále ohrožena. Mezi časté chyby také patří to, že zaměstnanec nepoužívá současně více ochranných prostředků, i když to přítomná rizika vyžadují. Zaměstnanec je povinen předepsané OOPP bezvýhradně používat.

Nenahlášení pracovního úrazu

Jestliže se zaměstnanci stane nějaký pracovní úraz a jeho zdravotní stav to umožní, je povinen to oznámit svému nadřízenému a spolupracovat při vyšetřování příčin úrazu. To samé platí i v případě, že zaměstnanec byl svědkem pracovního úrazu jiné osoby. Díky tomu mohou být odhalena nová rizika, která na daném pracovišti hrozí. Pracovní úraz se hlásí okamžitě a neodkladně vedoucímu zaměstnanci nebo jiné zaměstnavatelem určené osobě.

 

Neplnění stanovených opatření ke snížení rizika

Na každém pracovišti by měla být pravidelně hodnocena rizika a následně přijímána opatření, která povedou k minimalizaci těchto rizik, aby bylo nebezpečí ohrožení zaměstnanců co nejmenší. Je však nutné, aby zaměstnanci stanovená opatření dodržovali – jen tak mohou být účinná. Nestačí tedy jen zaměstnance prokazatelně seznámit se všemi riziky na pracovišti, ale také trvale dodržovat jejich předcházení.

Neplnění předepsaných pracovních postupů a interní dokumentace

Jedním z cílů předepsaných pracovních postupů a interní dokumentace BOZP a PO, s nimiž jsou zaměstnanci seznámeni, je prevence rizik. Právě proto je důležité, aby zaměstnanci také tato nařízení dodržovali. Zaměstnanec je povinen se s dokumentací BOZP a PO seznámit v rámci pracovní doby, a v ideálním případě předat zaměstnavateli prohlášení o tom, že jí porozuměl a byl s ní seznámen.

Vysoká psychická zátěž a stres

Být oddaný zaměstnanec, který je svou prací nadšený, je samozřejmě skvělé, ale nic se nesmí přehánět. Při vysokém pracovním tempu totiž snadno může dojít k přepracování. Takový zaměstnanec pak cítí vysokou psychickou zátěž a stres, což může vést k chybám z únavy a nepozornosti, které také mohou ohrozit bezpečnost nejen daného pracovníka. Jak se říká “všeho s mírou”, protože i stres může zabíjet.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Efs Mám drobnou pochybnost o odborné úrovni autora článku, když ano neví, že OOPP nejsou ...pomůcky, nýbrž prostředky.
24.11.2018 11:18 | Odpovědět
Markusek Ahoj, pokud nechcete chybovat při bezpečnosti práce, mrkněte na soubor důležitých předpisů a ustanovení- legislativa bezpečnosti práce pro jeřáby, vazací stroje, vysokozdvižné plošiny atd-
https://www.skolenirevize.cz/legislativa.php
8.3.2018 10:36 | Odpovědět
Jaroslav S. Dobrej článek, člověk tak bilancuje co a jak na nový rok ve firmě a tohle jsme ještě takhle do důsledků neřešili. Zajímalo by mě, jestli máte někdo zkušenost s tím, nechat si zpracovat externí audit bezpečnosti práce, a hlavně co to stojí. Koukám na tenhle web http://www.dokumentacebozp.cz/ a docela přemýšlím, že bych do toho šel, nějaké tipy? Ještě upřesním, že máme zaměstanců a jsou to vlastně 2 kanceláře, sklad a prodejna.
31.12.2014 17:57 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.