Kontrolujte spotřebu energií a řiďte ji systémově pomocí normy ISO 50001

Ceny energií a jejich spotřeba mají mnohé společného – neustále narůstají a zatěžují čím dál více rozpočet firem. Dobrou zprávou je, že existují nástroje, jak spotřebu energií sledovat a řídit. O to nejefektivnějším se dočtete v následujícím článku.

 

Certifikace řízení energií podle normy ISO 50001

O co jde v systému řízení energií podle normy ISO 50001

Nejefektivnějším nástrojem pro kontrolu a řízení enegrií se jeví zavedení systému energetického managementu dle požadavků normy ISO 50001. Norma ISO 50001 nahrazuje evropskou normu EN 16001.

Řízení energií dle normy ISO 50001 je založeno na principech tzv. Demingova cyklu trvalého zlepšování podle modelu PDCA, obdobně jako normy ISO 9001, 18001, 14001. Hlavními cíli tohoto systému je zajistit v organizaci (jak v administrativních budovách, tak i ve výrobě) zvýšení energetické efektivity, správné nastavení a snížení spotřeby energií.

K dosažení těchto cílů je nutné udělat podrobnější analýzu energetické spotřeby, připravit energetický plán a nastavit strategii pro monitorování energií do budoucna.

Norma ISO 50001 dále specifikuje požadavky na měření, dokumentaci, design a postupy při zadávání zakázek na zařízení systémů, procesů a personálu.

Zavedení normy ISO 50001

Norma ISO 50001 může být zavedena v jakékoliv firmě (s různou velikostí a počtem zaměstnanců, s různým předmětem podnikání, místem působení), která má zájem trvale snižovat spotřebu energií a tím nepřímo minimalizovat negativní dopad na životní prostředí svou činností. Do procesu se přímo zapojují i zaměstnanci firmy, čímž se zvyšuje jejich povědomí v environmentální oblasti spotřebou energie.

 

K hlavním výhodám zavedení systému řízení energií patří:

  • Dlouhodobé, systematické a kontrolované nastavení spotřeby energie a předcházení nepromyšlených krátkodobých "ad hoc" opatření s negativním dopadem na chod firmy.
  • Řízení energií založené na měřitelnosti.
  • Zvýšení energetické účinnosti a tím snížení energetické náročnosti procesů.
  • Zvýšení konkurenceschopnosti na trhu.
  • Přínosy ve formě ušetření výdajů na energie bez omezení činnosti firmy a možnost tyto ušetřené prostředky využít na stávající, případně na nové aktivity.
  • Nepřetržitý monitoring spotřeby energií a snižování emisí skleníkových plynů.

Kolik stojí certifikace podle normy ISO 50001

Cena za certifikaci podle normy ISO 50001 závisí standardně na několika faktorech – počet zaměstnanců a poboček, rozsah činností, zavedení a certifikace jiných systémů managementu apod.

Většinou je vhodné, pokud má již firma zaveden systém EMS podle normy ISO 14001 resp. je vhodné certifikaci podle normy ISO 50001 zavádět současně s touto normou. Certifikace pro firmy, které již mají zavedený systém EMS, může začínat již kolem 25 000 Kč.

Postup certifikace a celý proces s vámi dohodne akreditovaný certifikační orgán, který je oprávněn provádět tento audit a vydávat certifikát ISO 50001.

Autoři článku: Marek Dandár Ph.D., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a Ing. Pavol Hudák.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Praktické návody se vším všudy

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.