Jak funguje daň z příjmů?

I když se letos kvůli pandemii koronaviru dočkáme odložení termínu pro podání daňového přiznání, vyplatí se na něj připravit co nejlépe. Daň z příjmů musí platit všichni zaměstnanci, OSVČ i podnikatelé. Jak funguje daň z příjmů, jedna z pro stát nejvýnosnějších daní?

Daň z příjmů – snadný výpočet

Vypočtení daně z příjmů se provádí pomocí základu daně. Ten je v podstatě rozdílem mezi vašimi příjmy a výdaji, které jste museli vynaložit na jejich dosažení a uchování. Samotný základ daně si můžete ponížit o odčitatelné položky (nezdanitelná část základu daně – např. dary pro hnutí či charitu, zaplacené úroky z hypotéky, penzijní připojištění či vlastní životní pojištění). Z vypočítaného základu daně se pak platí daň ve výši 15 %. Finální daň si můžete opět snížit pomocí slev na dani. Nechce se vám vše počítat ručně? Využijte kalkulačku pro daň z příjmů a vše vyřešte na pár kliknutí.

Z čeho se daň z příjmů odvádí?

Předmětem daně z příjmů je u fyzických osob:

  • příjmy ze závislé činnosti (typicky mzda ze zaměstnání),
  • příjmy ze samostatné činnosti (podnikání),
  • příjmy z kapitálového majetku (výnosy z prodeje cenných papírů aj.),
  • příjmy z pronájmu nemovitosti,
  • příležitostné příjmy (výhry, vedlejší činnosti apod.).

Na některé zisky se daň z příjmu nevztahuje. Jsou to například půjčky a úvěry, dědictví, zisk z prodeje nemovitosti (za určitých podmínek), úřední finanční dávky, pojistné plnění z pojištění majetku a odpovědnosti nebo výživné.

Zaměstnancům s daněmi často pomůže zaměstnavatel

Zaměstnancům většinou s daněmi pomáhá přímo zaměstnavatel. Účetní každý měsíc strhává z vašeho platu zálohy na daně. Následně vám nejspíš zařídí i daňové přiznání, pokud nemáte jiný příjem. Možná ale najdete způsob, jak na daních ušetřit – odečtěte si úroky z hypotéky, penzijní připojištění, vyživované děti a další odčitatelné položky.

Detailní příprava se vyplatí

Při přípravě na daňové přiznání si detailně projděte své účty. Možná najdete příjem, který si můžete od základu daně odečíst jako odčitatelnou položku, nebo využijete slevu na dani. Vyplatí se hlídat si své peníze a vše nesvěřovat jen do rukou firemní účetní. Využijte online kalkulačky daně z příjmů a za pár minut budete vědět její přesnou výši.

 

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.