Jak na přiznání k DPH

Ať už jste plátci dobrovolně nebo z nutnosti, podat daňové přiznání k DPH je vaše povinnost. Musíte si vést evidenci pro daňové účely, znát své zdaňovací období, hlídat si termíny pro podání přiznání v roce 2015, vědět, jak zaplatit daň z DPH. A samozřejmě znát postup, jak podat daňové přiznání. To všechno budete zvládat na výbornou, pokud si přečtete tento článek. Navíc se dozvíte, kdo je to osoba identifikovaná k dani a kdy je nutné podat v roce 2015 souhrnné hlášení.

 

 

Podání daňového přiznání k DPH v roce 2015

Kdo musí podávat přiznání k DPH

Daňové přiznání k dani z přidané hodnoty musí v roce 2015 podat každý plátce DPH. Přesně vyjmenované případy osob, které musejí přiznat a zaplatit daň, najdete v §108 odst. 1 zákona o DPH.

 

Do kdy musí být přiznání k DPH v roce 2015 podáno

Přiznání k DPH je třeba v roce 2015 podat do 25 dní od skončení zdaňovacího období. Stejná lhůta platí i pro zaplacení daně. Pozor, přiznání k DPH je nutné podat i v případě, že daňová povinnost ve zdaňovacím období podnikateli nevznikla!

Při podávání přiznání k DPH si musíte dávat pozor na víkendy a svátky – někdy pětadvacátý den v měsíci vychází právě na tyto dny.

 

Jak se podává přiznání k DPH v roce 2015

Už jen elektronické podání přiznání k DPH

Přiznání k dani z přidané hodnoty lze podat od roku 2015 pouze elektronicky přes webové stránky daňového portálu.

Pokud nemáte elektronický podpis, je potřeba na konci vyplňování vytisknout potvrzení o odeslaném podání (tzv. E-tiskopis) a doručit ho na příslušný finanční úřad do 5 dní. Pozor, potvrzení o odeslaném podání si musíte vytisknout hned, je tedy potřeba vyplňovat přiznání na počítači se zapojenou tiskárnou! Pokud elektronický podpis máte, lze vše vyřešit on-line a pak již nemusíte nic nikam posílat v listinné podobě.

 

Evidence pro daňové účely

Plátce DPH musí vést tzv. evidenci pro daňové účely. Ze zákona je povinen v ní zaznamenávat všechny údaje vztahující se k jeho daňové povinnosti. Zaznamenává v ní všechna přijatá a uskutečněná plnění. Plátce je dle zákona povinen vést také evidenci plnění, která nejsou předmětem DPH nebo jsou od daně osvobozena.

 

Evidence pro daňové účely a přiznání k DPH v roce 2015

Pomocí vedené evidence k daňovým účelům pak plátce sestaví daňové přiznání nebo souhrnné hlášení.

Evidenci pro daňové účely by měl každý podnikatel vést svědomitě a přehledně, protože pak se mu bude lépe vyplňovat daňové přiznání. Je nutné schovávat si všechny daňové doklady (faktury atd.). Pozor, DPH je nutné odvést i z nezaplacené faktury!

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.