Kontrolujte své obchodní partnery, jestli jsou spolehlivými plátci DPH

Slušných plátců daně z přidané hodnoty je zatím většina. Alespoň to tak vypadá po zhruba půlročním fungování takzvaného „institutu nespolehlivého plátce DPH“. Zatím jich bylo odhaleno kolem jen dvaceti. To ale neznamená, abyste měli kontrolu svých obchodních partnerů zanedbávat.

Nespolehlivý plátce DPH

Na začátku roku se v oficiálních kruzích hovořilo až o desítkách tisíc nespolehlivých plátců DPH. Do konce září takto finanční úřad označil ale jen dvacet subjektů a zatím se tak černé předpovědi ministerstva financí nenaplňují.

Přečtěte si o podstatě institutu nespolehlivo plátce

Důvěřuj, ale prověřuj

Od letošního května musí každý podnikatel kontrolovat, zda jeho obchodní partneři nepatří mezi takzvané nespolehlivé plátce DPH. Odhalit nespolehlivého partnera lze při nahlédnutí do Registru plátců DPH vedeným Českou daňovou správou Ministerstva financí.

Automatickou kontrolu obchodního partnera v registru ale provádějí jen některé firmy a musejí přesně vědět, na koho se konkrétně chtějí podívat.

Pokud je u firmy uvedeno NE – je spolehlivá a nehrozí, že by za ni musela být daň zaplacena. U nespolehlivých firem se objevilo v rejstříku ANO. V takovém případě firma ručí za neodvedenou daň obchodního partnera.

Technické řešení prozatím komplikuje dohledávání pro firmy s velkým počtem spolupracujících subjektů. Přestože by bylo třeba udělat už do konce února 2013, mnoho firem zatím ještě nedodalo ani podnikatelské bankovní účty.

„Ze zkušeností našich zákazníků víme, jak je takzvané lustrování schopnosti obchodních partnerů splácet své závazky časově náročné. Neustálá kontrola insolvenčního rejstříku je ale nezbytnou činností, bez které se firmy vystavují zbytečnému riziku,“ potvrzuje Boleslav Buzek, zakladatel a jednatel PREMIER system s tím, že ze zákona přitom v tomto ohledu za své dodavatele ručí samotná firma a na firmy pak dopadají statisícové náhrady nebo sankce.

Nespolehlivý plátce porušuje závažným způsobem povinnosti

Na černé listině neplatičů DPH končí podle metodiky Generálního finančního ředitelství každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než 10 milionů korun.

Jako nespolehlivá společnost je také označován ten subjekt, který nemá v pořádku daňové doklady a úřad společnosti vyměří daň alespoň 500 tisíc korun.

Na blacklist se dostanou v neposlední řadě firmy podezřelé z účasti na nekalé činnosti, jako například podvodu.

O tom, zdali je subjekt nespolehlivý, rozhoduje správce daně. Po zveřejnění na listině neplátců se z ní není snadné dostat. Odvolat se je nutné do 15 dnů a vymazání je možné až po roce, kdy se prokáže, že firma plní své daňové povinnosti. Mezi další skutečnosti spojené s nespolehlivým plátcem patří, že subjektům na černé listině se zkrátí zdaňovací období ze tří na jeden měsíc.

 

Ručení za daň se lze vyhnout

Smlouvy lze nastavit tak, že ručení vůbec nenastane. V tomto případě musí být daň z uskutečnitelného zdanitelného plnění odvedena rovnou státu, a ne dodavateli, který ji následně platí. Na tomto postupu se však musejí dohodnout obě strany. Celková cena se pak o DPH samozřejmě musí snížit.

Další možností je pravidelné kontrolování registru plátců, zdali je či není obchodní partner spolehlivý.

Dotazy se množí

Podnikatelé berou kontrolu svých obchodních partnerů vážně. Finanční správa ČR eviduje 250 až 300 tisíc dotazů na nespolehlivé plátce denně, přičemž jeden dotaz se týká jednoho až sta subjektů.

Kontrola účtů obchodních partnerů

Společnosti se musí připravit na další novinku, kterou je kontrola účtů svých obchodních partnerů. Pokud podnikatelé budou obchodovat s partnery, kteří používají odlišné účty než ty zveřejněné na stránkách správce daně, budou ručit za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění.

Všichni podnikatelé totiž musí povinně uvádět v přihlášce k registraci k DPH své účty používané pro ekonomickou činnost. Ti, kteří podnikali před letošním rokem, měli čas nahlásit čísla svých účtů do března. Původně mělo opatření platit již od začátku dubna, Finanční správa ČR však zveřejnila, že nebude vyzývat k úhradě nedoplatku ručitele, u kterého ručení vzniká do 30. září letošního roku.

Další novinky u DPH

Od příštího roku čeká podnikatele v oblasti DPH ještě pár novinek. Například povinnost podávat jen elektronické daňové přiznání k DPH s výjimkou fyzických osob s obratem do šesti milionů korun. Podnikatelé by rovněž nemuseli platit DPH do té doby, než sami dostanou zaplaceno za svou práci. Podnikatel by tak odváděl daň až po obdržení platby za své zdanitelné plnění.

Zdroj: www.premier.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.