Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitosti

Blíží se konec května a s ním i termín splatnosti daně z nemovitosti. Tu musí poplatníci zaplatit do 2. června. Na ty, kteří se s platbou zpozdí, čeká penále.

Platba daně z nemovitosti

Složenka k dani z nemovitosti ve schránce

Finanční úřad rozeslal v průběhu května složenky poplatníkům, kteří se v lednu podali daňové přiznání k dani z nemovitosti. „Dnes by měli složenky mít všichni, pokud tomu tak není, obraťte se na finanční úřad,“ radí Jan Vaněk z účetní firmy Tigra.

Kdy platit daň z nemovitosti

Na rozdíl od daně z příjmu se daň z nemovitosti platí na rok dopředu. Lednové podání přiznání k dani z nemovitosti máte za sebou, teď vás čeká zaplacení daně.

Letos připadá poslední termín k zaplacení požadované částky na 2. června.

Platíte-li daň do výše pět tisíc korun, musíte ji zaplatit celou najednou. Je-li daň vyšší, můžete ji rozdělit do dvou stejně velkých splátek, které vepíšete do složenky. První splátku musíte uhradit do 2. června, druhou do 1. prosince. „Výjimkou z těchto termínu jsou zemědělci a chovatelé ryb, pro které postačí daň uhradit do 1. září, v případě druhé splátky do 1. prosince 2014,“ říká k tomu odborník na účetnictví z firmy Tigra.

 

Plaťte z pohodlí domova

Vyčíslenou daň můžete zaplatit pomocí složenky, kterou jste obdrželi. Nebo na pokladně finančních úřadů. Využít můžete i bezhotovostní převod. Pokud však budete hradit daň převodem, dejte si pozor na konstantní symbol. Na složence je uvedeno číslo 1149, do internetového bankovnictví je však potřeba zadat symbol 1148. 

Podrobnější informace o možnostech platby daně z nemovitosti

Penále za pozdní zaplacení daně

Může se stát, že někteří z poplatníků promeškají včasný termín zaplacení daně z nemovitosti. „Pokud  je zpoždění platby daně z nemovitosti do pěti dnů, zpravidla vám to úředníci odpustí,“ upřesňuje Vaněk. Po této lhůtě vám hrozí pokuta pět set korun a penále roste o 0,05% z výše daně za každý den prodlení. V extrémním případě může tato částka narůst až do výše 300 tisíc korun. Proto nenechte zaplacení daně na poslední chvíli.

Autor článku: Jan Vaněk, Účetní firma Tigra

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.