Registr plátců DPH prozradí daňovou poslušnost firem

Od letošního roku chce stát po podnikatelích a firmách, aby zaplatili DPH za svého nespolehlivého obchodního partnera. Neplatiči skončí na veřejné černé listině. Jak se toto nové opatření dotkne vaší společnosti? Přečtěte si v tomto článku.

 

Ručení za DPH – nespolehliví plátci DPH

Pro menší firmy tak není obtížné rozeznat nespolehlivé partnery. To však neplatí pro velké podniky.Lustrace rozsáhlé základny odběratelů, dodavatelů a spolupracujících subjektů klade nároky na administrativu, které se promítají do nákladů. I z tohoto důvodu se ručení za daň mnoha firmám nelíbí, jak potvrzují zástupci firmy Premier systém.

Více o ručení za DPH

Registr plátců DPH prozradí daňovou poslušnost

Údaj o tom, jestli je či není společnost nespolehlivým plátcem DPH, lze dohledat v celostátním registru plátců DPH vedeným Českou daňovou správou Ministerstva financí. Pokud je u firmy uvedeno „NE“ – je spolehlivá a nehrozí, že by za ni musela být daň zaplacena.

Technické řešení však prozatím komplikuje dohledávání informací firmám s velkým počtem spolupracujících subjektů. „Ze zkušeností našich zákazníků víme, jak je takzvané lustrování schopnosti obchodních partnerů splácet své závazky a neustálá kontrola insolvenčního rejstříku časově náročnou, avšak nezbytnou činností,“ potvrzujeBoleslav Buzek, zakladatel a jednatel Premier system s tím, že to je podobné s kontrolou ukázněnosti obchodních partnerů při odvodu DPH. „Ze zákona přitom v tomto ohledu za své dodavatele ručí samotná firma a na firmy pak mohou dopadat statisícové náhrady nebo sankce,“ doplňuje Buzek.

Kdo se ocitne na „blacklistu“

Do nespolehlivých firem podle novely zákona o DPH spadají ty, které uvádí sídlo na neexistující adrese, nepodají včas daňové přiznání či ignorují úřady. U těch se objeví v rejstříku ANO. Ministerstvo financí odhaduje počet takových nesolventních firem na 28 tisíc. Evidence je ale v začátku, přesné číslo zatím není známé.

 

Platba DPH za nespolehlivou firmu

Pro poctivé firmy je seznam klíčový. Přenesením odpovědnosti platby daně z přidané hodnoty de facto ručí za své nespolehlivé obchodní partnery a daň musí ze zákona zaplatit. Pro firmu problémy nastanou v případě, že její dodavatel daň z provedeného obchodu nezaplatí. Pak to bude muset udělat právě ta společnost, které dodavatel ze tento obchod fakturoval. DPH tak v podstatě odvede podruhé, protože už v první faktuře je daň zahrnuta.

 

Proč takové opatření

Nespolehlivé plátce ale odhalí úřady ve skutečnosti až na základě pravomocného rozhodnutí správce daně. Od novely zákona o DPH, která platí od ledna 2013, si Ministerstvo financí slibuje snížení daňových úniků. Na listině se v první řadě objeví podniky účastnící se podvodů s pohonnými hmotami. Napříč zeměmi EU se nejedná o neobvyklé opatření.

 

Jste na listině? Dostat se z ní není jednoduché!

Po zveřejnění na listině neplátců se z ní nebude snadné dostat. Odvolat se je nutné do 15 dnů a výmaz je možný až po roce, kdy se prokáže, že firma plní své daňové povinnosti. Mezi další skutečnosti patří, že subjektům na černé listině se zkrátí zdaňovací období ze tří na jeden měsíc.

Ručení za daň z přidané hodnoty se lze vyhnout, je-li odvedena rovnou státu, a ne dodavateli, který ji následně platí. O tom se však musejí oba dohodnout.

Zdroj: Kancelare.cz

 

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.