Výdajový paušál nebo daňová evidence – co pro vás bude výhodnější od roku 2015?

Od roku 2015 budou moci OSVČ s největší pravděpodobností plnou procentní výši výdajů v rámci svého výdajového paušálu uplatnit u příjmů jen do výše 2 milionů korun. Pokud se vaše příjmy pohybují okolo této hranice, je na čase propočítat, jestli by se vám nevyplatil přechod na daňovou evidenci, aby se vám podnikání neprodražilo.

Výdajový paušál vs. daňová evidence 2015

V důsledku plánované novely zákona, která předpokládá zastropování výdajových paušálů na 2 milionech korun, by měly všechny OSVČ včas provést důkladný finanční propočet, zdali se jim lépe vyplatí paušál, nebo daňová evidence

 

Stropy pro jednotlivé výdajové paušály v roce 2015

 OSVČ

 Výdajový paušál

 Maximální částka uzvatelných
výdajů za rok 2015

Osoby podnikající v zemědělství  

 80 %

 1 600 000 Kč

Osoby s příjmy z řemeslných živností 

 80 %

 1 600 000 Kč

Ostatní živnostníci  

 60 %

 1 200 000 Kč

Ostatní OSVČ (nezávislá povolání, znalci, tlumočníci, autoři…)

 40 %

 800 000 Kč

Osoby s příjmy z pronájmu     

 30 %

 600 000 Kč

Praktický příklad výdajového paušálu na příjmy z roku 2015

Modelový živnostník bude mít za rok 2014 příjmy 3 000 000 Kč a skutečné výdaje 1 400 000 Kč. Stejný hospodářský výsledek očekává i za rok 2015. Bude i v roce 2015 pro takového živnostníka paušál výhodný?

  • Za rok 2014 uplatní živnostník 60% výdajový paušál. Výdaje paušálem jsou 1 800 000 Kč (3 000 000 Kč x 60 %), což je více, než činí skutečné výdaje. Využití paušálu mu ušetří 145 400 Kč na dani z příjmu a povinném pojistném.
  • V případě úspěšného legislativního procesu u novely zákona o dani z příjmu by za rok 2015 mohl uplatnit výdaje paušálem jen ve výši 1 200 000 Kč (strop pro 60% výdajový paušál). Skutečné výdaje by měl o 200 000 Kč vyšší. Pro našeho modelového živnostníka by proto bylo vhodné přejít na daňovou evidenci.

Paušály mohou OSVČ šetřit peníze a čas

Výdajové paušály jsou pro některé OSVČ výhodné, pro jiné už ne. Situace je individuální. Je potřeba si provést vlastní finanční propočty, zohlednit časovou úsporu a vedlejší náklady.

OSVČ, které mají skutečné výdaje nižší, než výdaje stanovené paušálem, odvedou na dani z příjmu i sociálním a zdravotním pojištění méně než při uplatnění výdajů ve skutečné výši.

Paušály přináší také časovou úsporu a šetří i administrativní výdaje. OSVČ mnohdy zvládnou veškeré daňové povinnosti samy a nemusí využívat externích služeb.

Výdajové paušály jsou u podnikatelů oblíbené, protože není potřeba zjišťovat, jestli jsou jejich výdaje daňově uznatelné nebo ne.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.