Výdajový paušál nebo daňová evidence – co pro vás bude výhodnější od roku 2015?

Od roku 2015 budou moci OSVČ s největší pravděpodobností plnou procentní výši výdajů v rámci svého výdajového paušálu uplatnit u příjmů jen do výše 2 milionů korun. Pokud se vaše příjmy pohybují okolo této hranice, je na čase propočítat, jestli by se vám nevyplatil přechod na daňovou evidenci, aby se vám podnikání neprodražilo.

Paušál se uplatňuje pro daň z příjmu i pojistné

Výše výdajů ovlivňuje nejen to, kolik zaplatíte na dani z příjmu, ale také, jak draze vás přijdou povinné odvody na sociálním a zdravotním pojištění.

Daň z příjmu fyzických osob se vypočítává z daňového základu, což je rozdíl mezi příjmy a výdaji. Sociální a zdravotní pojištění se pak počítá z vyměřovacího základu, který tvoří polovina daňového základu.

Pokud je procentní sazba výdajů u paušálu vyšší než vaše skutečné výdaje, je logické, že ušetříte jak na dani z příjmu fyzických osob, tak i na sociálním a zdravotním pojištění.

OSVČ s paušály zůstanou bez některých daňových slev

Zvážit využívání výdajového paušálu od roku 2015 byste měli i z jiného důvodu.

OSVČ, které uplatňují výdaje výdajovým paušálem nebudou totiž stále moci v daňovém přiznání uplatnit slevu na manželku ani daňové zvýhodnění na děti.

Živnostníci, jejichž manželka je na rodičovské dovolené, by proto měli důkladně zvážit, zdali nadále uplatňovat paušál, nebo raději přejít na daňovou evidenci.

Přechod z paušálu na daňovou evidenci

S přechodem na daňovou evidenci jsou spojené nutné administrativní úkony.

Je zapotřebí zvýšit základ daně předešlého roku o hodnotu pohledávek evidovaných ke konci tohoto roku (tzn. roku 2014), a to prostřednictvím podání řádného nebo dodatečného daňového přiznání.

Dále je v této souvislosti nutné případně podat opravný přehled na správu sociálního zabezpečení a stejně tak přehled na zdravotní pojišťovnu. Vše závisí na termínu rozhodnutí o přechodu z výdajových paušálů na daňovou evidenci.

U OSVČ bez pohledávek ke konci roku 2014 přechodu z výdajů paušálem na daňovou evidenci nic nebrání, není potřeba podávat žádné dodatečné přiznání ani přehledy.

Zdroj: www.mazars.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.