Využijte služeb daňového poradce

Poslední březnový den se řada podnikatelů neubrání pochybám, zda správně vyplnili daňové přiznání. Za chyby se totiž platí, ať už na ně přijde finanční úřad nebo podnikatel sám. Jednou z možností, jak na daně vyzrát, je využít služeb externího daňového poradce. Jaké výhody tato varianta přináší a na co si dát při výběru poradce pozor?

 

Daňové poradenství

Jestliže si nevíte rady s vyplňováním daňového přiznání, můžete se obrátit na profesionála. Ideální ale je, pokud s ním spolupracujete dlouhodobě. V březnu totiž často není možné zpětně zasahovat do vyhotovených účetních podkladů.

 

Proč mít daňového poradce

Spolupráce s daňovým poradcem vám přinese řadu výhod.Finanční úřad automaticky posunuje lhůtu odevzdání daňového přiznání a zaplacení daně o tři měsíce, tedy až na 30. červen.

I zde však pro podnikatele platí určité povinnosti a termíny. Odklad platí jen tehdy, je-li plná moc k zastupování podána správci daně před uplynutím neprodloužené lhůty, tedy před 31. březnem. Zplnomocnění je nutné oznámit i příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.

Největším přínosem daňového poradce je šance ušetřit. Správným uplatněním například všech odčitatelných položek dokáže poradce výslednou daň snížit, než si původně vypočítal podnikatel.

Prozrazení citlivých ekonomických údajů se podnikatelé obávat nemusejí. Přímo ze zákona totiž vyplývá garance mlčenlivosti všech poradců.

 

Ani daňoví poradci nemusejí být neomylní. Pro tyto případy jsou pojištěni a klientovi je garantována odpovědnost za způsobenou škodu. Jestliže jste nebyli s prací svého poradce spokojeni, je možné poslat stížnost Komoře daňových poradců ČR.

 

Kde a jak najít toho pravého daňového poradce

Určitě se vyplatí doporučení známých, pomoc je možné hledat i na webové stránce Komory daňových poradců ČR. Najdete na ní seznam fyzických osob, které tyto služby nabízejí. Všichni poradci museli získat osvědčení k výkonu daňového poradenství a splnit kvalifikační požadavky, v jejichž rámci skládali zvláštní zkoušku.

 

1Prověřte kvalifikaci a zkušenosti daňového poradce.

Daňový poradce musí mít odpovídající vzdělání a také certifikace. Dále by měl mít praktické zkušenosti se zpracováním daní, umět komunikovat s finančním úřadem a být zběhlý v aktualizacích daňových zákonů. Důležitá je také vaše důvěra, k té vám právě jeho zkušenosti i kvalifikace mohou pomoci.

 

2Prověřte kancelář daňového poradce.

Zajímejte se o velikost firmy potenciálního daňového poradce. Zjistěte, zda si vše řídí sám, nebo má schopné zaměstnance. To vám také může napovědět.

 

3Ověřte si profil klientů daňového poradce.

Zjistěte si, zda poskytuje služby klientům s obdobným obchodním profilem, jako máte vy. Pokud se zaměřuje pouze na malé, nebo naopak velké firmy, může to znamenat problém. Nejlepší je, pokud má zkušenosti právě s obdobnými klienty, jako jste vy. Bude se orientovat v problematice a to má svá pozitiva.

 

4Ujistěte se, že nabídka služeb daňového poradce je široká.

Daňový poradce by neměl jen zpracovávat vaše daně, ale také by měl umět řešit případné problémy s finančním úřadem i jinými institucemi. Čím více vám může pomoci, tím více času vám ušetří.

 

5Ujistěte se, zda vám bude daňový poradce k dispozici v případě vaší potřeby.

Váš poradce by vám měl být k dispozici po celý rok, ne pouze v období placení daní. Je důležité, abyste jej mohli kontaktovat s jakoukoli otázkou týkající se účetnictví a daní i v průběhu roku. Určitě to brzy oceníte.

 

6Zjistěte si ceny služeb daňového poradce.

Seznamte se se sazbami za služby vašeho potenciálního daňového poradce. Vyžádejte si detailní nabídku v písemné podobě, budete tak mít podrobný přehled, kolik a za co budete platit.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.