Zákon přitvrzuje v oblasti ručení za daň z přidané hodnoty

Plátce DPH postihne od ledna příštího roku (2013) změna v oblasti ručení za DPH. Budou povinni oznámit finančnímu úřadu bankovní účty, které používají ve svém podnikání a souhlasit s jejich zveřejněním. Podívejte se, jak to udělat.

 

Ručení za DPH od 2013

V souvislosti s úpravou § 109 odst. 2 písm. c) zák. o DPH  účinného od 1. 1. 2013 upozorňujeme na úskalí pro plátce DPH, která se mohou vyskytnout v případě, že nevyužije možnosti zveřejnit prostřednictvím daňové správy bankovní účty, které používá pro svoji ekonomickou činnost.

U subjektů, které jsou u správce daně registrování jako „osoby povinné k dani“ bude od 1. 1. 2013 nutné ošetřit povinnost poplatníka podle § 126 daňového řádu, tj. upřesnit údaje uváděné při registraci a dát souhlas k jejich uveřejnění na portálu daňové správy.

 Oznámení a zveřejnění bankovních účtů pro účely ručení za DPH

Není vaší povinností označit ke zveřejnění všechny bankovní účty, které uvedete při registraci, avšak toto neoznačení bude mít za následek „ručení pro plátce, který by s takovou osobou obchodoval“. Takový dodavatel se stane nedůvěryhodným a může sám sobě ohrozit podnikání.

Ručení za daň z přidané hodnoty se lze vyhnout pouze se souhlasem dodavatele, a to dle § 109a zák. o DPH, kdy je daň z příslušného plnění zaslána přímo na účet správce daně. (pozn. ručení za DPH je zakotveno v zákoně o DPH již od 1. 1. 2011, novela zákona od 1. 1. 2013 toto ručení rozšiřuje o tzv. institut „nespolehlivého plátce“).

Zašlete–li finančí prostředky na bankovní účet vašeho dodavatele, a tento účet nebude tímto poplatníkem označen ke zveřejnění, stáváte se ze zákona ručitelem za daň z přidané hodnoty, kterou měla osoba z přijatého plnění zaplatit.

Je třeba doručit místně příslušnému správci daně, tj. vašemu finančnímu úřadu „Oznámení o změně registračních údajů“, na němž uvedete čísla bankovních účtů, která používáte ke své ekonomické činnosti a označit ty,  které si přejete zveřejnit.

Plátci DPH registrovaní před 1. 1. 2013 mají oznámit údaje správci daně do 28. 2. 2013.

Noví plátci DPH budou dávat souhlas ke zveřejnění přímo na registračních formulářích.

Pro oznámení vašich bankovních účtů finančnímu úřadu použijte tento formulář Oznámení  o změně registračních údajů  a souhlas  s  jejich  zveřejněním.

Autor článku: Ing. Karin Lišková, daňový poradce ev. č. 4429, www.kalie.cz

Tento materiál vznikl za podpory Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

logolink opvk

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.