Změny v DPH – novinka pro firmy, které se zabývají montážními a stavebními pracemi

V DPH vás toho asi trápí většinou víc, záleží na tom, jak dlouho se už s touto daní setkáváte. Proti roku 2011, kdy po novele platné od 1.4.2011 většině účetních vstávaly ze všech změn vlasy na hlavě, vypadá začátek roku v DPH relativně poklidně – pokud ovšem nepracujete jako účetní ve firmě, která se zabývá montážními a stavebními pracemi.

 

 

DPH a přenesení daňové povinnosti podle §92e

Pro firmy zabývající montážními a stavebními pracemi se už od 1.4.2011 číhala v zákoně o DPH změna, jejíž účinnost nastala od 1.ledna 2012. V §92e je uvedeno, že od tohoto data se u stavebních a montážních prací uvedených v Klasifikaci produkce (CZ-CPA) pod číselným kódem 41-43 uplatní tzv. tuzemský reverse charge, neboli přenesení daňové povinnosti.

Klasifikace produkce (CZ-CPA)

 

Reverse charge, neboli přenesení daňové povinnosti

Na reverse charge jste si již zvykli u dodávání zboží a poskytování služeb v rámci tzv. intrakomunitárních dodávek (EU a třetí země), kdy povinnost přiznat a zaplatit daň nemá poskytovatel, ale naopak příjemce plnění.

Od ledna 2012 se tento systém rozšířil i na tuzemská plnění, což sice plátce daně nepřekvapilo (už to od 1.4.2011 měli napsáno v zákoně), ale přece jen trochu v praxi zaskočilo množstvím povinností a komplikacemi, které jim přidávají práci. Na základě zkušeností z mnoha předchozích podobných situací se dá předpokládat, že nakonec si všichni zase zvyknou.

 

 

Základní pravidla pro plnění uvedená pod §92e

Tuto situaci vysvětlíme na příkladu zedníka Nováka, fyzické osoby, který dostal zakázku na postavení cihlové zdi. 

 

Jak tomu bylo ještě loni

Pan Novák je plátce DPH, do konce roku 2011 vystavoval faktury za podobné práce standardním způsobem – k ceně za vykonanou práci včetně materiálu (základ daně) připočítal daň z přidané hodnoty ve výši podle sazby DPH, kterou u daného plnění použil. Například základ daně byl 10 000 Kč a pan Novák při použití základní sazby 20% DPH vypočítal daň ve výši 2 000Kč a od svého odběratele požadoval celkem 12 000 Kč. V okamžiku, kdy podával daňové přiznání za zdaňovací období např. říjen až prosinec 2011, přiznal daň na výstupu ve výši 2 000 Kč a tuto daň odvedl místně příslušnému finančnímu úřadu.

 

Rok 2012 pravidla mění

V roce 2012 se situace mění. Pan Novák poté, co práci odvede a bude chtít vystavit fakturu, musí zkoumat, pro koho cihlovou zeď stavěl. Pokud stavěl pro neplátce DPH, tak postupuje úplně stejně jako v roce 2011 (např. stavěl cihlovou zídku jako oplocení domku pro souseda, kterému to už dávno slíbil). Pokud zakázku (např. cihlovou zídku kolem popelnic u administrativní budovy) realizoval pro stavební firmu Cihla s.r.o., se kterou spolupracuje a která je plátce DPH, použije tuzemský reverse charge – vystaví do 15 dnů od data uskutečnění zdanitelného plnění běžný daňový doklad se všemi náležitostmi podle § 28 kromě výše daně.

Na faktuře tedy bude uveden základ daně, správná sazba daně, ale výše daně uvedena nebude a místo toho tam bude sdělení, že výši daně je povinen přiznat příjemce služby, tedy firma Cihla s.r.o. Doklad tedy bude vystaven na celkovou částku např. 10 000 Kč, kterou pak Cihla s.r.o. panu Novákovi pošle na účet.

Co udělá firma Cihla s.r.o.?

Ocitne se v postavení příjemce služby a z částky 10 000 Kč bude mít povinnost zaplatit DPH. Na doklad od pana Nováka doplní výši daně, v našem případě 2000 Kč a tuto částku zaplatí finančnímu úřadu. Protože službu od pana Nováka použije pro uskutečňování svých ekonomických činností, má Cihla s.r.o. zároveň i nárok na uplatnění odpočtu daně v tomto případě v plné výši. Takže ve stejném období (ve stejném daňovém přiznání) si tento nárok na odpočet uplatní za splnění podmínek pro uplatnění odpočtu.

 

Jaké plynou ze změny komplikace pro podnikatele

Dalo by se říct, že na tom není nic těžkého. To v zásadě není, ale situaci komplikuje hlavně to, že fyzické i právnické osoby mají velký problém v zatřídění svých vykonávaných činností do příslušného číselného kódu Klasifikace produkce. Z vysvětlivek lze vyčíst poměrně dost podrobností, ale v praxi plátci DPH nevykonávají jen jednu konkrétní činnost, uvedenou v Klasifikaci produkce, ale činností buď více nebo natolik specializovanou, že nejsou schopni posoudit, jestli jejich služby spadají do systému tuzemského reverse charge nebo ne. Zde pomůže spolehlivě asi jediné – nechat si své služby odborně zatřídit u firem, které se na tuto činnost specializují.

Plátci by si mohli říct – nevíme, jestli naše služby spadají pod §92e, tak raději DPH na fakturu uvedeme, aby nám při kontrole Finanční úřad nedoměřil případnou chybějící daň. V tomto případě komplikují život svému odběrateli – když si odběratel uplatní nárok na odpočet, činí tak neoprávněně, protože na dokladu žádná daň neměla být! Solidní firmy nebudou takto hazardovat s důvěrou svých odběratelů a určitě se postaví k řešení problémů s tuzemským reverse charge zodpovědně a budou se snažit vyvarovat chyb při vystavování dokladů.

Zdroj: Autorem článku Centrum služeb pro podnikání, s.r.o. – redakčně upraveno

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.