Co dělat, když nemáte v roce 2017 na zaplacení daně?

Možná znáte z vlastní zkušenosti, anebo z vyprávění situaci, kdy se prostě na nějakou dobu ocitnete bez peněz. Vždy je to nepříjemná věc, která je pro podnikatele o to horší, pokud ho postihne zrovna v tom období roku 2017, kdy by měl zaplatit daň z příjmu za rok 2016. Poradíme vám, jak z této šlamastyky ven.

Co dělat, když nemáte na zaplacení daně za rok 2016

Co tedy dělat, když nemáte na zaplacení daně? Nejjednodušší, ale ne zrovna nejvhodnější řešení, je nedělat prostě nic a čekat, že se to nějak vyřeší. Samo.

Takto se bohužel chová převážná část podnikatelů, i přestože to pak pro ně představuje další komplikace v podobě placení úroků z prodlení, nepříjemné komunikace s úřadníky finančního úřadu a možná také i nevyhnutelné ukončení podnikání.

Tomu všemu se dá do určité míry předejít. Záleží samozřejmě na tom, jak vysoká je částka, kterou podnikatel dluží a zda se mu do budoucna podaří daň uhradit.

Jak řešit situaci, když nemáte na zaplacení daně z příjmu

Ukažme si vše na příkladu pana Dvořáka, který jako fyzická osoba podniká v oblasti stavebnictví.

V dubnu 2016 měl zajímavou zakázku, na které si vydělal pěknou sumu peněz, ale v průběhu roku 2016 se mu už nepodařilo sehnat žádnou větší zakázku, a tak žil z výnosu té dubnové. Přišel rok 2017 a panu Dvořákovi vyšla daňová povinnost za rok 2016 ve výši 35 000 Kč.

Kompletní návod na vyplnění daňového přiznání 2017

Tyto peníze v té chvíli prostě neměl, ale protože zrovna po delší době získal zajímavou zakázku, věděl, že v dohledné době peníze na zaplacení daně z příjmu F0 za rok 2016 mít bude.

Rešení: zaplacení daně do 5-ti pracovních dnů po odevzdání daňového přiznání

V této chvíli bude záležet na tom, jak rychle se k penězům pan Dvořák dostane. Pokud to bude v průběhu několika dní od data, ke kterému je povinen daň z příjmu za rok 2016 zaplatit, může pan Dvořák využít ustanovení Daňového řádu, které umožňuje zaplatit daň bez sankce ještě 5 pracovních dní po termínu podání řádného daňového přiznání.

Termíny odevzdání daňového přiznání za rok 2016

Termíny a způsob zaplacení daně z příjmu FO za rok 2016

 

Řešení: daňový poradce

Někdy může být řešením využití služeb daňového poradce. Pokud mu pan Dvořák udělí plnou moc k odložení podání daňového přiznání do 3. července 2017 a tuto plnou moc stihne na svém finančním úřadu předložit do 3. dubna 2017, pak bude pan Dvořák mít na získání peněz na zaplacení daně čas až do července a navíc získá jistotu, že jeho daňové přiznání je sestaveno správně. Daňoví poradci totiž v rámci své práce přiznání prověří.

Řešení: žádost o odložení daně a splátkový kalendář

Ještě jednu možnost umožňuje Daňový řád – požádat finanční úřad o odložení daně a její zaplacení ve splátkách. Pana Dvořáka by toto řešení stálo ještě několik stokorun na zaplacení správního poplatku, a pokud by mu jeho finanční úřad vyhověl, musel by pak zaplatit ještě úrok z prodlení. Ten by byl ale mnohem nižší než v situaci, kdy by pan Dvořák hrál mrtvého brouka a daň prostě v řádném termínu nezaplatil. Finanční úřad nemá povinnost vyhovět žádosti pana Dvořáka, ale za pokus to určitě stojí.

Pokuty za nezaplacení daně v termínu

V každém případě je lepší s finančním úřadem komunikovat.

Autor článku: Ing. Miroslava Kroftová – www.sluzbyapodnikani.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.