Slovníček pojmů z oblasti dotací

Dotace Evropské unie stále nabízejí malým a středním podnikatelům zajímavé příležitosti pro podporu jejich podnikání, avšak nesou s sebou značné nároky na znalost a porozumění specifickým pojmům. Orientovat se v nich není snadné a proto vám přinášíme článek, který vás naučí, jak s těmito pojmy pracovat.

 

Registrační žádost

Registrační žádost je vlastně předběžná žádost, která obsahuje také finanční výkaz a vyplňuje se při založení elektronického účtu na Czechinvestu. Odborníci v agentuře následně zhodnotí, zda žadatel a projekt splňují kritéria daná programem, typicky třeba podmínku dobrého finančního zdraví. V případě úspěšného absolvování tohoto prvního kola je na to žadatel upozorněn e-mailem.

 

Rozhodnutí

Vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace spadá do kompetence Ministerstva průmyslu a obchodu, které k podepsaným Podmínkám vystavuje Rozhodnutí o poskytnutí dotace a zasílá ho žadateli.

Veřejná podpora

Veřejnou podporou se rozumí každá podpora poskytnutá v jakékoli formě ze státních nebo veřejných prostředků. Taková podpora narušuje nebo může narušit hospodářskou soutěž tím, že zvýhodňuje určité podniky nebo určitá odvětví výroby. Proto je zakázaná s výjimkou podpory dle režimu blokové výjimky nebo podpory malého rozsahu (de minimis).

Způsobilé výdaje

Způsobilými výdaji jsou výdaje vynaložené na stanovený účel a v rámci období stanoveného v Rozhodnutí o poskytnutí dotace/Rozhodnutí o financování akce/Smlouvě o poskytnutí dotace/Smlouvě o projektu, které jsou v souladu s příslušnými předpisy ES, Metodikou vydanou Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími pravidly stanovenými řídícím orgánem pro daný operační program.

Každý program má definovány výdaje, které lze hradit z přidělených dotačních nebo jinak zvýhodněných prostředků. Někde jsou např. vyloučeny investice do dlouhodobého majetku - HIM (např. programy financované z ESF), někde výdaje na výstavbu nových objektů (např. program Nemovitosti) apod.

Je proto nutné se dobře seznámit s podmínkami způsobilých výdajů, aby se nestalo, že projekt budete nuceni v konečné fázi financovat z větší části ze svých prostředků.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Dana Čarná Dobrý den.Měla bych časem zájem o odkoupeni,opave ní ,vybavení bytovky. Byty bych chtěla nabídnout samoživitelkám ,sociálně slabším rodinnám k pronájmu na dobu neurčitou za rozumnou cenu.Byla by možnost získat na toto podnikání dotace? Děkuji za odpověď.
27.5.2019 13:22 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.