Inovace ve středu spolupráce České republiky a Rozvojového programu OSN - zapojte se i Vy s Vaším inovativním řešením!

Na jaře roku 2018 byl zahájen nový program Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN. Partnerství se zaměřuje na hledání inovativních řešení rozvojových problémů, prozatím bylo v jeho rámci podpořeno 31 projektů v Bosně a Hercegovině, Gruzii a Moldavsku.

Úkolem Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN (anglicky: Czech-UNDP Partnership for Sustainable Development Goals, zkráceně: CUP) je přispívání k dlouhodobému udržitelnému rozvoji ve vybraných zemích – a to skrze sdílení české expertízy společně s realizací inovativních řešení s potenciálem pro rozšíření napříč sektory a regiony.

Inovace

CUP se ve spolupráci s lokálními pobočkami OSN v první řadě zaměřuje na Bosnu a Hercegovinu, Gruzii a Moldavsko.

„Nové projekty vyhledáváme prostřednictvím výzvy, která je vypsána minimálně jednou ročně. Přihlásit se může každý – soukromá společnost, nezisková organizace, výzkumné centrum nebo i jednotlivec. Důraz klademe zejména na pozitivní dopad projektu, jeho možné další rozšíření, dlouhodobou udržitelnost a komerční návaznost,“ popisuje proces Dagmar Novohradská, programová specialistka Rozvojového programu OSN. „Během hodnocení sledujeme kvalitu nabízeného řešení a jeho inovativnost, vedle toho sledujeme také například přiměřenost požadovaných financí,“ dodává k hodnotícím kritériím. Na maximálně 12měsíční projekty lze získat finanční příspěvek do výše 40 000 amerických dolarů (tj. cca 920 000 korun českých), nezbytné je přitom počítat s kofinancováním z vlastních zdrojů v minimální výši 20 procent – které však může být i in-kind typu.

Chcete se zapojit?

Výzva k podávání přihlášek je vyhlašována minimálně jednou ročně.

Výše příspěvku: max. 40 000 amerických dolarů (tj. cca 920 000 korun českých)
Doba trvání projektu: max. 12 měsíců
Země: Bosna a Hercegovina, Gruzie a Moldavsko

Výzva je uveřejněna na webových stránkách OSN – a dále také Ministerstva zahraničních věcí nebo České rozvojové agentury. Chcete dostat informaci ihned, jak bude vypsána? Nebo dostat další informace?

Ozvěte se nám! Náš email je Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jak takový projekt vypadá?

„Rozvojová spolupráce většinou probíhá tak, že jsou odborníci s místními obyvateli stanoví cíle, výstupy a aktivity, pro jejichž naplnění se hledá vhodný realizátor. Zde jsou však ve spolupráci s lokálními partnery předem detailně definovány konkrétní výzvy, které je nezbytné řešit – navrhovaná řešení s detailním postupem pak uvádění samotní zájemci o spolupráce,“ vysvětluje Dagmar Novohradská. Rozvojové výzvy – který se ve výzvě říká anglickým Challenges – jsou definovány široce, jedná se o ekonomický růst, zlepšení zemědělské produkce nebo dostupnost nových technologií. Každý rok se témata mění podle aktuálních potřeb, zapojit se tak může široké spektrum zájemců. „Případem projektu může být problém s vysokou poruchovostí kanalizací v Bosně a Hercegovině. Časté průsaky jsou pro město i občany finančně ztrátové a vysoce nepříjemné. Kontrola kanalizace přitom není nic jednoduchého, vyžaduje nezbytné vybavené – které si místní nemohou pro vysoké náklady pořídit. Česká firma Zikmund electronics s.r.o.jim proto nabídne vlastní – podstatně levnější i efektivnější řešení TechWorm.“

Češi nám hodně pomohli

„Všichni vědí, že mají Češi hodně zkušeností s odpadovým hospodářstvím – málo se ale už mluví o tom, že jejich hlavním základem je – zkušenostmi vylepšované – plánování,“ uvádí Jan Blinka, vedoucí mise Charity v Gruzii, který dohlíží na realizaci projektu zaměřeného na odpadového hospodářství v horských oblastech Pšavska a Chevsurska. „Tyto regiony se poměrně silně rozvinuly, staly se tak zajímavější pro turisty. S jejich nárůstem ale začaly být omezené kapacity místních veřejných služeb naprosto nedostatečné. Ve spolupráci s českými a místními experty jsme zmapovali místní situaci, navrhli adekvátní řešení a jeho finanční i odpovědnost konkrétních institucí,“ popisuje základ problému a jeho řešení.

Nadšení panuje také v Bosně a Hercegovině, kde byl představen projekt zaměřený na upcyklaci, tj. proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality. „Ve spolupráci s místním partnerem (Aarhus centar u BiH), střední textilní školou a módními návrhářkami jsme vytvořili komplexní projekt, jehož cílem bylo ukázat, jak lze zpracovávat textil,“ říká Karla Kutková, koordinátorka projektu z Nadace Veronica. „Jsme moc rádi, že byl náš přístup velice pozitivně přijat a závěrečná módní přehlídka sklidila velký úspěch.“ Pro svůj jedinečný přístup byl projekt „Upcycling Challenge“ prezentován v listopadu roku 2019 v Bruselu.

„Byla to pro nás naprosto jedinečná zkušenost, pomohli jsme otevřít doposud nediskutované téma a zároveň jsme si otevřeli dveře k navázání dalších partnerství,“ říká Emina Veljovic ředitelka Aarhus centar u BiH.

Příležitost i pro Vás!

„České zkušenosti jsou vysoce ceněné, podobná politická a společenská zkušenost – společně s vysokým expertním nasazením a inovativním přístupem – je v zemích, jako je v Bosna a Hercegovina, Gruzie a Moldavsko, vnímána jako výrazná komparativní výhoda,“ uvádí Dagmar Novohradská
Klíčovou roli při implementaci českých inovativních řešení pak hrají zejména školení a terénní praxe. „Teoretická příprava je základ, praktické ukázky a konzultace jsou však pro místní nedocenitelné. Nejvíce je to vidět v okamžicích, kdy potřebují řešit konkrétní a aktuální problém – a mohou se poradit s českými experty a čerpat z jejich zkušeností,“ vysvětluje Dagmar Novohradská.

Výměna informací však není jednostranná, také čeští experti čerpají informace v porovnání s místním kontextem. Velmi často přitom jde o získání cenných kontaktů, navázání dlouhodobé spolupráce a získání reference od OSN pro další zakázky a projekty.

Spolupráce je skvělou příležitostí pro:

  • Přispění k udržitelnému rozvoji
  • Získání a rozšíření sítě kontaktů
  • Snížení úrovně rizika a ztrát při vstupu do nové země/na nový trh
  • Spolupráce s OSN na inovativním projektu
  • Získání reference OSN pro další příležitosti, např. podání přihlášky k zahraniční veřejné zakázce

Více informací o programu „Partnerství pro Cíle udržitelného rozvoje mezi Českou republikou a Rozvojovým programem OSN (Czech-UNDP Partnership for Sustainable Development Goals)“ naleznete na www.eurasia.undp.org/cup

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.