Podnikatelé, připravte se. Od 1. října platí nový odpadový zákon

Novela zákona o odpadech vstoupí v platnost prvního již 1. října 2013, je výsledkem tzv. ekoauditu a měla by přispět ke snížení administrativní zátěže malých a středních podnikatelů. Mění se například pravidla pro evidenci odpadů a také podniky nebudou muset vytvářet rozsáhlé plány odpadového hospodářství. Na podnikatele čekají v říjnu i změny v oblasti integrované prevence a od prvního ledna se mění zákon o vodovodech a kanalizacích.

 

Nový odpadový zákon

Přibližně rok se musí podnikatelé vyrovnávat s novým zákonem o ochraně ovzduší. V letošním roce na ně čekají další velké změny v podobě této novely. Ta obsahuje řadu opatření, která by měla přispět malým a středním podnikatelům ke snížení administrativní zátěže. Novela tak klade i nové požadavky na integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností (ISPOP) přes který podávají subjekty hlášení. Náklady se odhadují na 15 miliónů korun.

Stop plánům odpadového hospodářství

"Konkrétně se jedná o zrušení povinnosti zpracovávat plány odpadového hospodářství. Dnes platí, že pokud produkujete více než 10 tun nebezpečného nebo více než 1000 tun ostatního odpadu, tak tento plán musí podnik zpracovat," říká Jiří Študent, manažer portálu Třetí ruka a dodává: "novela tuto povinnost pro podniky ruší, zůstává však povinná pro obce za stejných podmínek – limitů."

Snazší evidence nebezpečných odpadů

Podnikatelé se mohou těšit na zjednodušení vedení evidence při přepravě nebezpečných odpadů prostřednictvím zavedení elektronického informačního systému tzv. ISPOPu. Nebude tudíž nutné rozesílat sedm vyplněných evidenčních listů. Novela také počítá s tím, že již nebude nutné žádat úřad o souhlas ke shromažďování nebezpečných odpadů.

 

Nová prováděcí vyhláška zákona o integrované prevenci

Odpady nejsou jedinou zásadní změnou, která na podnikatele koncem roku čeká. Zejména by měli být v pozoru výrobní podniky, které spadají pod zákon o integrované prevenci. Pátého října vstupuje platnost nová prováděcí vyhláška. Nově se podniky budou muset vypořádat s institutem základní zprávy a odborného posouzení. Koncept samotné žádosti o integrované povolení zůstává v podstatě zachován.

Česko přísnější než EU?

"Určitě je důležité, aby se kontinuálně a systematicky pracovalo na snižování administrativní zátěže podnikatelů. Proces ekoauditu v tomto směru vnímám pozitivně,“ uvedl Jiří Študent z portálu Tretiruka.cz a pokračuje: "Nesmíme dopustit, aby naše česká legislativa šla nad rámec požadavků EU. Zbytečně si tak snižujeme konkurenceschopnost. Podniky udělali v ochraně životního prostředí od devadesátých let obrovský kus práce, zásadně snížili emise, využívají nejlepší dostupné techniky."

Zdroj: Tretiruka.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.