Praktické rady pro firmy, jak naložit s kovovým odpadem

Každá firma má povinnost nakládat s odpady podle aktuálního znění zákona o odpadech. Nejinak je tomu u kovového šrotu. Ať už se jedná o vyřazené kovové stroje, staré kabely či vysloužilé radiátory, měla by se firma kovového odpadu zbavit zákonnou a ekologickou cestou. Prozradíme vám, jak při tom postupovat.

Co dělat s kovovým odpadem

Odpad pouze oprávněným osobám

Každá firma má povinnost předávat odpady vzniklé ze své činnosti pouze oprávněným osobám. Pokud se zbavuje kovových odpadů, je takovou odpovědnou osobou provozovna kovošrotu s platným oprávněním k nakládání s odpady.

Kovošroty nejenže zajistí ekologické naložení s odpadem a jeho další materiální využití, ale také nabízí za kovy finanční odměnu.

Ta se v případě velkého objemu firemního kovového odpadu může vyšplhat poměrně vysoko. Například za 50 kilogramů měděného šrotu dostane firma v průměru 6 500 korun.

 

Smlouvy o výkupu kovošrotu

Pokud se firma zbavuje kovového odpadu pravidelně, je pro ni výhodné uzavřít s provozovnou kovošrotu dlouhodobou smlouvu o výkupu. „Uzavření dlouhodobé smlouvy o výkupu skýtá firmám hned několik výhod. Především se jedná o příznivěji nastavené výkupní ceny kovového šrotu,“ uvedl Jakub Pyšný, jednatel společnosti Alfa šrot.

Přeprava kovového šrotu z firmy

Firma může dopravit kovový odpad do kovošrotu sama vlastními dopravními prostředky, řada provozoven však nabízí i odvoz zdarma přímo ze sídla firmy. Stačí tedy pouze zvednout telefon a domluvit se na konkrétním termínu.

Speciální podmínky se vážou k přepravě nebezpečného kovového odpadu, tedy například autobaterií, emulzí či ocelových třísek s emulzí. Zde je třeba před převozem vyplnit Evidenční list pro přepravu nebezpečných odpadů na území ČR, který je následně nutné zaslat na obecní úřad obce s rozšířenou působností.

Správné roztřídění kovů

Kovošrot je třeba před jeho zvážením a následným výkupem správně roztřídit. Zvlášť se třídí železný šrot, olovo a zvlášť barevné kovy, mezi které patří měď, mosaz, bronz, zinek a nerez. Každý z kovů má totiž jinou výkupní cenu, a váží se tedy odděleně. Nejníže se pohybuje cena železa, nejvíce naopak firmy dostanou za měděný odpad.  Další třídění v rámci jednoho druhu kovu pak probíhá podle typu a čistoty kovového šrotu.

Pro dosažení maximální ceny je doporučeno kovový šrot očistit od všech nežádoucích nečistot, jakými mohou být například neodstraněné plastové součásti.

Finanční podmínky likvidace kovového odpadu

Výše výkupních cen kovového šrotu se v provozovnách obvykle určuje podle LME, tedy Londýnské burzy kovů. Výkupní ceny pro firmy se však mnohdy stanovují individuálně.

Platba za kovový odpad od firem podle zákona probíhá vždy bezhotovostním převodem. Firma při odkupu obdrží potřebné podklady, na základě kterých pak vystaví příslušnému kovošrotu fakturu. Kovová zařízení, která mají firmy vedeny ve svém majetku, si po jejich vyřazení a prodání do výkupny odpadů odepisují z majetku firmy.

Zdroj: Společnost Alfa šrot

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.