Prodáváte vysloužilé elektropřístroje? Hrozí vám za to pokuta až 50 milionů

Řada českých firem při nakládání s vysloužilými elektrozařízeními porušuje zákon o odpadech. Za protiprávní nakládání s odpady jim přitom hrozí sankce až do výše 50 milionů korun. Elektroodpad mají podle zákona předat ke zpětnému odběru nebo přímo jeho oprávněnému zpracovateli. Namísto toho staré elektropřístroje často nelegálně prodávají. Důvodem přitom není jen zištnost, ale často i neznalost. Víte, jak správně naložit s elektroodpadem?

Firmy při nakládání s elektroodpadem porušují zákon

Firmy mají zákonem jasně stanoveno, jakým subjektům mohou předat vyřazené elektropřístroje. Po odevzdání elektroodpadu od nich pak obdrží potvrzení o ekologické likvidaci, kterým se musí prokázat při případné inspekční kontrole.

Lákavé nabídky odkupu vysloužilých elektrozařízení

Řada firem se však nechá zlákat nabídkou odkupu vysloužilých elektrozařízení. Postihu se přitom vystavují jak při prodeji elektroodpadu ilegálním překupníkům, tak při prodeji subjektům, které mají od krajského úřadu platné povolení pro nakládání s elektroodpadem. Zákon totiž povoluje předání elektroodpadu pouze jeho zpracovateli nebo do systému zpětného odběru, do kterého subjekty vykupující odpady nespadají.

Pokuty za prodej elektroodpadu

„Subjekty vykupující elektroodpady máme právo sankcionovat v případě, že nemají řádné povolení pro výkup elektroodpadu od příslušného krajského úřadu. V uplynulých letech jsme obdrželi hned několik podnětů na prošetření těchto nelegálních překupníků elektroodpadu,“ uvedla Simona Cigánková, tisková mluvčí České inspekce životního prostředí.

Horní hranice pokuty dosahuje až 50 milionů korun.

„Firmy, které elektroodpad prodávají, však porušují zákon i tehdy, když elektrozařízení prodají sběrnám či odpadářským firmám s platným oprávněním. V předchozích letech jsme za nedodržení pravidel pro předání elektroodpadu zpracovatelům uložili pravomocně sankce několika právnickým osobám v rozmezí od 10 do 60 tisíc korun,“ doplnila Cigánková.

 

Jak se legálně zbavit elektroodpadu?

Možnosti legálního naložení s elektronickým odpadem podrobně popisuje článek 5 způsobů, jak ve firmě naložit s elektroodpadem.

Zdroj: Společnost REMA Systém

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
elektrikář Lukáš Dobrý den, zajímalo by mě z jakého důvodu nesmějí sběrné dvory nadále prodávat elektroodpad. Třeba mě jako elektrikáři by se staré elektro hodilo na rozebrání a použití součástek. Tento zákon mi přijde dosti nešťastným, myslím si že nedává smysl. Řada lidí by ocenila možný odkup elektrozařízení ze sběrných dvorů. lukáš
13.8.2019 12:34 | Odpovědět
Petr1 To by platilo za předpokladu, že to je odpad. Pokud ale firma prodá morálně vysložilá zařízení kterým jinak skoro nic neni (což je minimálně 90% vyřazovaného inventáře) tak přece neprodává odpad ale věc, která novému majiteli může ještě dobře sloužit. Je to ekologičtější, než to vyhazovat. Případné inspekci by pak měla stačit kupní smlouva, která jistě bude v záznamech o inventáři, tohle se neprodává pod rukou na čestné slovo. Povinnost řádně naložit s takovou věcí po skončení života přechází na nového majitele a pokud to neni ekologický barbar, hodí to zajisté do červené popelnice.
Stavíme si čím dál větší absurdistán. Opravdu mají společnosti typu Asekol pocit, že je elektroodpadu málo a že je nutné jeho objem navyšovat za každou cenu.
16.3.2018 10:42 | Odpovědět
Jiří Matti Pokud vyhodím počítač k popelnicím na směsný odpad, tak je to špatně!
Ale, pokud ho prodám třeba za koronu nebo ho daruji někomu komu se hodí,
tak v tom nevidím problém. Opět tady fungují naše zákony vytvořené jen pro vyvolené.
12.5.2016 15:51 | Odpovědět
Filip Hrkal Osobně naprosto souhlasím s panem Ježkem. Nevidím ani ten nejmenší důvod proč neposkytnout konkrétně třeba starší PC lidem kteří ho využijí a nemohou si dovolit koupit nový. Je to opět barbarství v našich zákonech a bylo by třeba v tom udělat konečně pořádek!!!
16.3.2015 08:21 | Odpovědět
Petr Ježek Dobrý den,
je starý PC odpadem, když po něm existuje poptávka? Viz §3 z. 185/2001 Sb.: "(6) Některé druhy odpadu přestávají být odpadem, jestliže poté, co byl odpad předmětem některého ze způsobů využití, splňuje tyto podmínky:...
b) pro věc existuje trh nebo poptávka,". Díky za Váš názor. Já osobně ho s klidným svědomím prodám:-)
12.6.2014 16:29 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.