Technologické zařízení na zhodnocování nepotřebných plastových obalů a plastových odpadů

Technologické zařízení na zhodnocování nepotřebných plastových obalů a plastových odpadů může být příklad úspěšného a trvale udržitelného podnikání, navíc s pozitivním dopadem na životní prostředí. Více o dopadu zákona č. 477 o obalech v následujícím článku.

Dopad zákona č. 477 o obalech, § 48

Jako příklad dopadu zákona č. 477 o obalech (§ 48) jsme vybrali druh podnikání, o kterém se v současnosti hodně mluví, nicméně málokdo skutečně ví, jak vlastně principiálně toto podnikání funguje a jak je náročné - jak z hlediska odborných znalostí, tak i z hlediska dodržování platné legislativy.

Podnikání v oblasti zhodnocování nepotřebných plastových obalů a plastových odpadů

Posláním těchto firem je umění zhodnotit již nepotřebné plastové obaly a plastový odpad - jak technologický (z průmyslových provozů), tak i komunální (ze žlutých separačních kontejnerů na plastový odpad z měst a obcí) a tím přispívat ke zlepšování životního prostředí. Každá takováto firma si důsledně chrání své know-how.

Náročnost technologických postupů při zhodnocování nepotřebných plastových obalů a odpadů

Po technologické stránce, která také úzce souvisí s ekologií, jde o kontinuální proces nepřetržité výroby, kdy se neustále mírně mění vstupní suroviny pro výrobu (plastové odpady a již nepotřebné plastové obaly), ale zákazníci požadují neustále stejný výstup - regranulát stálé barvy a fyzikálně-chemických vlastností, což je bez používání nejrůznějších druhů aditiv a dalších chemických látek, včetně minerálních plniv téměř nemožné.

 

Jde především o to, že dle zákona č. 477 o odpadech a jeho § 48 pro účely plnění povinností využití odpadu z obalů podle § 12 a vedení evidence podle § 15 se za obaly z jednoho materiálu považují obaly, v nichž určitý materiál tvoří alespoň 70 % hmotnosti obalu.

Díky této skutečnosti u obalů a také díky tomu, že v plastikářském průmyslu se při výrobě jednodušších výrobků/výlisků z plastů (např. pro sektor zahrada + hobby a nebo sektor volný čas) v praxi často použivá pravidlo, že pokud výsledná "směs" (tzv. kompaund) obsahuje alespoň 55% převažujícího materiálu je výsledný výrobek/výlisek označen pouze převažujícím druhem materiálu a jeho recyklačním znakem. Z tohoto důvodu dochází ke značnému kolísání mechanicko-fyzikálních vlastností již v nakupované surovině - jednodruhovém, jednomateriálovém plastovém odpadu z obalů výrobků a z plastového technologického odpadu. Hovoříme nyní hlavně o skupině polyolefinů (skupina všech druhů a typů polyetylenu a polypropylenu), které jsou bez větších problémů navzájem velmi dobře mísitelné i bez přídavku chemických aditiv, vzhledem k chemické příbuznosti.

V konkrétním příkladě se jedná zejména o výrobky z HDPE (vysokohustotního polyetylenu), který dobře odolává teplotám v rozmezí cca -20 až + 50 ºC i povětrnostním vlivům (přímé sluneční záření, déšť, sníh, nízké teploty). Naopak blízký příbuzný PP (polypropylen) byl vyvinut pouze pro teploty nad bodem mrazu, především pro použití v kancelářích a domácnostech, nikoli pro venkovní použití. Díky skrytému obsahu PP v HDPE může tak docházet k podstatnému zhoršení vlastností výsledného vyráběného HDPE regranulátu nebo HDPE drtě.

Umění recyklace plastových obalů a odpadů

Je pak jen na konkrétní recyklační společnosti, jak dobře komunikuje se svými dodavateli, jak podrobný mají přehled o jejich výrobě a recepturách, které přímo ovlivňují kvalitu jejich výroby. Pak už je to jen otázka dlouhodobého know-how, umění používat aditiva a zkušeností technologa a personálu ve výrobě při manipulaci s materiálem, jeho přípravě a návozu k lince a také při vlastní obsluze recyklační linky a technologické kázni (tzn. přesnosti dávkování jednotlivých komponent do linky, dodržování teplot na jednotlivých zónách a také dodržování předepsaných otáček šneku pro daný plast).

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.