Cash flow určuje úspěšnost podnikání

Při podnikání je cash flow důležitou veličinou, protože vypovídá o schopnosti podniku generovat zisk (pokrývat výdaje pomocí příjmů podniku). Víte ale, jaký je postup pro sestavení toku hotovosti? A jak jej účinně řídit? To vše se dozvíte, budete-li pokračovat ve čtení.

Proč je tok hotovosti tak důležitý

Pro malé a střední podnikatele je tok hotovosti, tedy cash flow,důležitější než ziskovost. Proto se výkaz cash flow považuje za nejpřesnější ukazatel úspěšnosti podniku. Zároveň jsou to nejlacinější peníze, které můžete pro podnik získat – nachází se přímo u vás v podniku, jen je nezbytné je najít a dobře s nimi nakládat. Z tohoto důvodu je pro ekonomický úspěch vašeho podnikání nezbytné váš tok hotovosti dostatečně zručně řídit.

Jak řídit tok hotovosti

Sledujte pohyby na stránce příjmů i výdajů

V případě, že máte v plánu skutečně řídit cash flow vašeho podniku, měli byste v pravidelných intervalech sledovat aktuální stav hotovosti. Zároveň by vašim cílem mělo být urychlení přílivu peněz za současného zpomalení jejich odlivu, abyste zvýšili cash flow. Sledujte stav vaší pokladny, plánujte platby dopředu, kontrolujte odliv hotovosti na straně výdajů a využívejte disponibilní hotovost, aby generovala příjmy (třeba ji ukládejte na krátkodobý spořící účet.).

 

Spoléhat se jen na příjmy z prodeje není rozumné

Možná vás napadne, že ani tak nepotřebujete snižovat výdaje, ale stačí, když razantně zvýšíte pouze příjmovou část v rámci toku hotovosti. Tento přístup vám může, ale také nemusí přinést úspěch. Pokud budete spoléhat především na příjmy z prodeje vašeho zboží a služeb, můžete brzy narazit na to, že s nárůstem příjmů roste také počet nedobytných pohledávek – nesnažte se proto prodat za každou cenu, i když v zákazníka nemáte důvěru. Prověřujte své zákazníky a pojistěte se proti vzniku nedobytných pohledávek.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.