Cash flow určuje úspěšnost podnikání

Při podnikání je cash flow důležitou veličinou, protože vypovídá o schopnosti podniku generovat zisk (pokrývat výdaje pomocí příjmů podniku). Víte ale, jaký je postup pro sestavení toku hotovosti? A jak jej účinně řídit? To vše se dozvíte, budete-li pokračovat ve čtení.

Předcházejte vzniku nesplacených závazků ze strany odběratelů

Pokud už se stane, že váš odběratel neuhradil svůj závazek, přerušte dodání objednaného zboží a navrhněte mu alternativy (například splátkový kalendář, platbu v hotovosti při další dodávce zboží,  prodloužení splatnosti apod.) – ani jedna sice není  ideální pro váš tok hotovosti tak jako okamžité zaplacení, ale je to stále lepší řešení, než dlouhodobě nedobytná pohledávka. Tuto politiku můžete praktikovat vůči větším a stálým odběratelům.

Snižte provozní náklady na vyřízení objednávek

V případě, že prodáváte své zboží také jednotlivým zákazníkům, je dobré se v zájmu zachování dobrého toku hotovosti držet několika osvědčených rad. Nastavte minimální hranici pro objednávku, abyste předešli papírování a dalším provozním nákladům spojeným s odbavením objednávky u těch objednávek, které vám tyto náklady ani neuhradí. Ale pozor, řešením není odmítat objednávky menší hodnoty, než je vaše hranice, kdy vám objednávka po odečtení nákladů na její správu a odbavení přinese nulový zisk. Řešením je snížit provozní náklady na minimum (to je ve vašich rukou, narozdíl od zvýšení hodnoty objednávek, což ve skutečnosti řídí vaši zákazníci, resp. konkurence).

Výdaje pečlivě plánujte

Pokud chcete mít pod kontrolou tok hotovosti ve vašem podniku, je třeba také plánovat výdaje v dostatečném předstihu. Jednou z oblastí, kde by se vám to mohlo vyplatit jsou výdaje na daně. Ne, nenavádíme vás k daňovým únikům, chceme zdůraznit výhodnost daňové optimalizace. Důsledným plánováním daní totiž můžete svou daňovou zátěž snížit, odložit nebo platby daní oddálit. S tím vám pomůže zkušený daňový poradce.

 

Optimalizujte výrobní náklady

Další výdajovou položkou jsou náklady na výrobu. V první řadě je dobré držet fixní náklady (pronájem apod.) na co nejnižší možné úrovni, současně je nutné držet i variabilní náklady na rozumné úrovni – nemělo by docházek k plýtvání. Dalším důležitým bodem při řízení výdajové stránky podnikání v oblasti výrobních nákladů je pravidelné přehodnocování vašich plánů, a to jak v oblasti výroby, tak v oblasti předpokládaných tržeb (controlling). Pokud situace na trhu naznačuje stagnaci nebo snižování tržeb, měly byste úměrně snížit i svou výrobu. K čemu mít plný sklad zboží, když po něm není poptávka?! Vždy si také nechávejte určitou hotovostní rezervu, kterou můžete pokrýt neočekávaný nárůst ve výrobních nákladech.

Čtěte také, jak se vyrovnat s nedostatkem finančních prostředků na provoz podniku.

Porozuměli jste správně důležitosti toku hotovosti?

V případě, že vám není důležitost cash flow pro podnikání jasná nebo pokud byste své schopnosti v oblasti cash flow rádi procvičili netradiční formou, v článku Finanční gramotnost je nezbytností pro úspěšné podnikání najdete postup, jak se zapojit do hry Roberta Kiyosakiho Cashflow.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.