Jak se vyrovnat s nedostatkem finančních prostředků na provoz podniku

Pokud jste se dostali do situace, že nemáte dostatek peněžních prostředků na provoz podnikání (např. na zaplacení dodávek od dodavatelů), nemusíte vždy hned pomýšlet na cizí zdroje, odkud byste získali provozní kapitál, mnohdy stačí pouze optimalizovat stávající způsob použití peněž v podniku.

 

Optimalizace využití peněz v podniku

Není neobvyklé, že se podnikatel v průběhu své podnikatelské aktivity dostane do situace, kdy nemá k dispozici dostatečné množství peněžních prostředků k vyplacení různých závazků podniku. Mnoho z nich hned v první chvíli pomýšlí na to, že bude třeba zajistit si peníze z cizích zdrojů, to ale nemusí být vždy nutné, naopak! Existují možnosti, a je jich celkem mnoho, jak se s tímto problémem vypořádat bez toho, abyste museli získávat peníze z externích zdrojů. Často stačí zaměřit se na vlastní finanční situaci podniku a optimalizovat využití peněz v podniku.

Pokud zjistíte, že máte problémy se zajištěním toku hotovosti nebo pokud na základě srovnání údajů z vašeho finančního plánu a stávajícího výkonu finančních ukazatelů očekáváte, že v budoucnu by vás mohl nedostatek finančních prostředků na provoz podniku postihnout, měli byste zvážit, jak co nejefektivněji rozložit peníze v podniku, respektive udělat opatření, kterými zabezpečíte dostatečný tok hotovosti.

Způsoby, kterými se lze vyrovnat s nedostatkem peněz na provoz podnikání

Snižte zásoby na skladě

Zásoby sice hrají důležitou pro zabezpečení hladkého toku výroby a ochrání vás před tím, že nebudete schopni vyhovět zákazníkům z důvodu nedostatku zboží na skladě, na druhé straně vás ale mohou lehce stáhnout k zemi. Zásoby totiž tvoří zásadní položku na výdajové stránce podniku – odčerpávají vaše finanční prostředky.

Mnoho začínajících podnikatelů po krátkém čase zjistí, že jejich zásoby rostou rychleji než tržby, což může být signálem neefektivní výroby nebo problémů s odbytem zboží.

Snížení zásob na rozumnou úroveň může uvolnit peněžní prostředky na jiné aktivity v podniku (např. splacení předchozích závazků apod.).

Přesné stanovení rozumné úrovně skladových zásob, jak ji tu popisujeme, není jednoduché, ale existuje jedno „zlaté pravidlo“ – neměli byste zásoby navyšovat, pokud není jejich užitná hodnota aktuálně vyšší než náklady na jejich skladování.

 

Snižte množství pohledávek

Pohledávky obdobně jako skladové zásoby rostou v rozporu s růstem tržeb. Uskutečnění prodeje si přirozeně žádá dočasný nárůst krátkodobých pohledávek (situace, kdy vyexpedujete zboží odběrateli, ale jeho platba za zboží k vám doposud nedorazila – tzn. nemáte dočasně ani zboží, ani peníze), avšak dlouhodobé (popř. nedobytné) pohledávky se můžou stát kamenem, který vás potáhne ke dnu. Do tzv. druhotné platební neschopnosti se malé podniky dostávají kvůli nesplaceným pohledávkám často a nemají tak na zaplacení svých vlastních závazků.

Jednou z metod pro snížení počtu pohledávek může být to, že odběratelům, kteří vám zaplatí ihned při převzetí zboží nebo dokonce předem, nabídnete např. slevu. Můžete také zkrátit dobu splatnosti vámi vystavených faktur, nebo použít směnku pro zajištění zaplacení faktury včas.

Zvyšte objem závazků

Prodloužením doby splatnosti vašich závazů u dodavatelů můžete získat dodatečné finanční prostředky. Pokud není důvod k rychlému zaplacení, obvykle nemá smysl platit za zboží vašim dodavatelům před skutečným datem splatnosti.

Provozní vs. investiční kapitál

Představili jsme vám několik způsobů, jak zajistit podniku dostatečné finanční prostředky potřebné na jeho bezproblémový provoz. Pokud ale chcete rozvíjet váš podnik, tyto provozní změny stačit nebudou. V těchto případech, ať už se jedná o nákup nových technologií, zvýšení počtu pracovníků nebo například nákup většího množství materiálu, bývá nevyhnutelné zabezpečit financování z vnějších zdrojů.

Zdroj: V textu byly využity informace z publikace Příručka podnikatelského plánování, kterou vydal Slovak American Enterprise Fund – přeloženo a redakčně upraveno.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.