
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Pokud jste se dostali do situace, že nemáte dostatek peněžních prostředků na provoz podnikání (např. na zaplacení dodávek od dodavatelů), nemusíte vždy hned pomýšlet na cizí zdroje, odkud byste získali provozní kapitál, mnohdy stačí pouze optimalizovat stávající způsob použití peněž v podniku.
Není neobvyklé, že se podnikatel v průběhu své podnikatelské aktivity dostane do situace, kdy nemá k dispozici dostatečné množství peněžních prostředků k vyplacení různých závazků podniku. Mnoho z nich hned v první chvíli pomýšlí na to, že bude třeba zajistit si peníze z cizích zdrojů, to ale nemusí být vždy nutné, naopak! Existují možnosti, a je jich celkem mnoho, jak se s tímto problémem vypořádat bez toho, abyste museli získávat peníze z externích zdrojů. Často stačí zaměřit se na vlastní finanční situaci podniku a optimalizovat využití peněz v podniku.
Pokud zjistíte, že máte problémy se zajištěním toku hotovosti nebo pokud na základě srovnání údajů z vašeho finančního plánu a stávajícího výkonu finančních ukazatelů očekáváte, že v budoucnu by vás mohl nedostatek finančních prostředků na provoz podniku postihnout, měli byste zvážit, jak co nejefektivněji rozložit peníze v podniku, respektive udělat opatření, kterými zabezpečíte dostatečný tok hotovosti.
Zásoby sice hrají důležitou pro zabezpečení hladkého toku výroby a ochrání vás před tím, že nebudete schopni vyhovět zákazníkům z důvodu nedostatku zboží na skladě, na druhé straně vás ale mohou lehce stáhnout k zemi. Zásoby totiž tvoří zásadní položku na výdajové stránce podniku – odčerpávají vaše finanční prostředky.
Mnoho začínajících podnikatelů po krátkém čase zjistí, že jejich zásoby rostou rychleji než tržby, což může být signálem neefektivní výroby nebo problémů s odbytem zboží.
Snížení zásob na rozumnou úroveň může uvolnit peněžní prostředky na jiné aktivity v podniku (např. splacení předchozích závazků apod.).
Přesné stanovení rozumné úrovně skladových zásob, jak ji tu popisujeme, není jednoduché, ale existuje jedno „zlaté pravidlo“ – neměli byste zásoby navyšovat, pokud není jejich užitná hodnota aktuálně vyšší než náklady na jejich skladování.
Pohledávky obdobně jako skladové zásoby rostou v rozporu s růstem tržeb. Uskutečnění prodeje si přirozeně žádá dočasný nárůst krátkodobých pohledávek (situace, kdy vyexpedujete zboží odběrateli, ale jeho platba za zboží k vám doposud nedorazila – tzn. nemáte dočasně ani zboží, ani peníze), avšak dlouhodobé (popř. nedobytné) pohledávky se můžou stát kamenem, který vás potáhne ke dnu. Do tzv. druhotné platební neschopnosti se malé podniky dostávají kvůli nesplaceným pohledávkám často a nemají tak na zaplacení svých vlastních závazků.
Jednou z metod pro snížení počtu pohledávek může být to, že odběratelům, kteří vám zaplatí ihned při převzetí zboží nebo dokonce předem, nabídnete např. slevu. Můžete také zkrátit dobu splatnosti vámi vystavených faktur, nebo použít směnku pro zajištění zaplacení faktury včas.
Prodloužením doby splatnosti vašich závazů u dodavatelů můžete získat dodatečné finanční prostředky. Pokud není důvod k rychlému zaplacení, obvykle nemá smysl platit za zboží vašim dodavatelům před skutečným datem splatnosti.
Představili jsme vám několik způsobů, jak zajistit podniku dostatečné finanční prostředky potřebné na jeho bezproblémový provoz. Pokud ale chcete rozvíjet váš podnik, tyto provozní změny stačit nebudou. V těchto případech, ať už se jedná o nákup nových technologií, zvýšení počtu pracovníků nebo například nákup většího množství materiálu, bývá nevyhnutelné zabezpečit financování z vnějších zdrojů.
Zdroj: V textu byly využity informace z publikace Příručka podnikatelského plánování, kterou vydal Slovak American Enterprise Fund – přeloženo a redakčně upraveno.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář