Když potřebujete peníze na provoz podniku rychle a na ruku

Nedaří se vám zajišťovat tok peněz, abyste bez problému financovali provoz vašeho podniku? Pokud už jste vyzkoušeli všechny možné strategie, jak řídit oběh provozního kapitálu a posílit vaše cash flow svými vlastními silami, nezbývá, než se porozhlédnout po externích zdrojích. Uvažujete-li o nebankovních úvěrech nebo factoringu, jako způsobech, jak dostat do vašeho podniku rychlé peníze, možná se vám bude hodit jejich srovnání. Najděte si ten nejvýhodnější způsob financování pro vaši firmu!

Srovnání nebankovních půjček pro podnikatele a factoringu

Rychlost vyřízení a platební schopnost odběratelů

Pozitiva krátkodobých půjček bezpochyby spočívají v rychlém, bezproblémovém vyřízení a snadné administraci. „Podnikatelé nás oslovují tehdy, když se jim pohledávka někde zpozdí a oni urgentně potřebují profinancovat svoje aktivity, peníze musí mít okamžitě, nejdéle do dvou dnů,“ uvedl Aleš Budín, majitel portálu Bezbanky.cz a specialista na krátkodobé půjčky oproti zástavě. „Částku pak může klient vyrovnat kdykoli – za týden, za měsíc, podle toho, kdy mu odběratel zaplatí,“ upřesnil Budín.

Naopak factoringové financování a správa pohledávek je časově náročnější. Domlouvají se zpravidla na celý rok, mnohdy ještě před vznikem samotných pohledávek a za předpokladu jejich minimálního objemu ve výši 20 milionů korun. V případě regresního factoringu zůstává věřitelem klient, u bezregresního factoringu přebírá riziko platební neschopnosti odběratelů factor. 

 

Volba té pravé peněžité podpory při krátkodobých výpadcích cash flow tak závisí na dvou aspektech – rychlosti, v jaké podnikatel peníze potřebuje, a důvěře, kterou chová ke svým odběratelům.

 

„Jestliže podnikatel ví, že mu odběratelé zaplatí nejdéle do tří měsíců, a sám shání finanční prostředky hned, pak se vyplatí rychlá půjčka u seriózního poskytovatele. Hotovost dostane během pár hodin a úrok bude nižší než provize factoringové společnosti za odkup pohledávky,“ přiblížil dale Aleš Budín. „Pokud ale podnikatel tuší, že odběratelé nemají vůli nebo možnosti jeho pohledávky splácet, je výhodnější je prodat. Factoringové společnosti si však bonitu dlužníků i odběratelů důkladně prověřují,“ dodal Budín.

Prověřování klienta

Před podpisem smlouvy totiž musí klient factora přesvědčit, že je schopen mu ročně postoupit pohledávky za alespoň 20 milionů korun.„Jde zpravidla o pohledávky se smluvně dojednanou splatností od 30 do 90 dnů, které splňují požadavek na určitou diverzifikaci, tedy vznikají z dodávek minimálně pěti odběratelům,“ řekl Tomáš Morávek z ČSOB Factoring. Podle Karla Machytka, místopředsedy představenstva Factoringu České spořitelny, je třeba, aby firma disponovala alespoň jednoletou historií a obratem od 30 milionů korun výš. „Před schvalováním obchodního případu požadujeme standardní ekonomické podklady klienta – daňová přiznání, strukturu pohledávek a závazků či čestné prohlášení,“ vyjmenoval Machytka  a upozornil, že factoringové financování nelze nabídnout společnostem, v nichž jsou klient i jeho odběratel majetkově nebo personálně spojeni.

Pro podnikatele, kteří potřebují peníze rychle, na krátký čas a sami bezpečně zvládají administraci svých pohledávek, je nebankovní úvěr často lepším řešením. Vyřízení krátkodobé půjčky je o poznání snazší a splatit ji lze kdykoli během jejího trvání. „Také máme klienty, kteří na factoringové financování nedosáhli nebo jim prověřování bonity přijde neúměrně složité a časově náročné,“ pokračuje Aleš Budín z Bez Banky.

 

„Ve srovnání s regresním factoringem je sice půjčka úrokově o málo dražší, ale daleko rychlejší a administrativně jednodušší. Při porovnání s bezregresním factoringem, tedy odkupu a převzetím rizika neplacení pohledávky, je naše půjčka navíc i levnější,“ uzavírá.

Nebankovní úvěry pro podnikatele vs. factoring v bodech

 

Nebankovní úvěry

(zdroj: bezbanky.cz)

Factoring

(zdroj: factoringcs.cz, csobfactoring.cz)

 

  • financování oproti zajištění majetkem (automobil, stroj, nemovitost), který může klient dál využívat
  • půjčované částky se pohybují od 20 tisíc do několika milionů, nejčastěji od 50 do 300 tisíc korun
  • splatit půjčku lze kdykoli během jejího trvání bez dalších poplatků (například po týdnu)
  • rychlost vyřízení od 2 hodin (ručení automobily) do 2 dnů (ručení speciálními stroji, nemovitostmi)
  • levnější úročení a služby do půlhodiny pro stálé klienty
  • financování na základě úspěšné analýzy bonity klienta a jeho odběratelů
  • rychlost vyřízení 2 týdny
  • komplexní služby spojené s administrací pohledávek i převzetí rizika neplacení (regresní nebo bezregresní factoring)
  • zpravidla roční spolupráce s možností automatického prodloužení smlouvy
  • minimální objem postoupených pohledávek za rok 20 milionů korun/roční obrat firmy od 30 milionů korun

Zdroj: Bezbanky.cz – redakčně upraveno.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Mr. Mah Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested Parties Should Contact Us For More Information Through Via E-mail: ( )
13.6.2018 04:10 | Odpovědět
Milan87 Trochu mě mrzí, že většina lidí mají nebankovní společnosti zařazené jako nějaké lichváře. Samozřejmě se tam někteří takoví najdou, ale když si člověk bere nebankovní půjčku od ověřené společnosti, není se čeho bát. Akorát je třeba se jasně seznámit s podmínkami atp. - výši RPSN.
14.2.2018 13:55 | Odpovědět
Milan87 zapomněl jsem dodat - osobně mám vyzkoušeno https://homepujcka.cz/druhy-pujcek/nebankovni-pujcky-bez-registru/
14.2.2018 13:56 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.