
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Krize a neúspěchy jsou doprovodnými jevy každého podnikání. I nejúspěšnější podnikatel se může dostat do bodu, kdy se najednou nic nedaří. Důležité je nenechat se odradit, nepodléhat panice a být schopen přijmout včas potřebná opatření. A třeba i radikálně změnit dosavadní podobu a strategii svého podnikání. Jak ale včas rozpoznat blížící se krizi?
Do krize hrozící bankrotem se obvykle firmy a živnostníci nedostávají ze dne na den. Jde o dlouhodobý proces, takže je i čas na přijímání nápravných opatření. Důležité ale je spoléhat se pouze na finanční ukazatele a nepřehlížet varovné příznaky. Pro jejich rozpoznání může posloužit například náš malý diagnostický test.
Pokud si alespoň na jednu z následujících otázek odpovíte kladně, je na čase zpozornět.
Stoupá-li stáří vašich pohledávek vůči obchodním partnerům, může to pro vás představovat riziko z hlediska podání insolvenčního návrhu některým z vašich věřitelů. Pokud nejste schopni plnit své závazky, rychle se to projeví také na poklesu kreditu vaší firmy na trhu, ztratíte důvěryhodnost a můžete se potýkat s poklesem poptávky po vašem zboží či službách, což vám způsobí další potíže.
Pokles tržeb nutně nemusí znamenat přicházející krizi v případě, že vám zároveň roste marže na prodaném zboží. Pokud ale klesají vaše prodeje a společně s nimi i marže, může to znamenat zhoršující se celkovou situaci na trhu (kdy se do problémů budou dostávat i vaši konkurenti) nebo špatnou strategii podniku.
Pokud zaznamenáváte stále více stížností vůči kvalitě vašich produktů nebo služeb, je to znakem, že se procesy ve firmě zadrhávají. Důvodem může být například nedostatečná motivace zaměstnanců nebo mohou být i na straně technologií, které začínají zastarávat. Situace poškozuje jméno vaší firmy u zákazníků.
Pokud se vaše cash flow dostává do záporných čísel, pravděpodobně brzy narazíte na nedostatek peněz na zajištění běžného chodu podniku, který může vyústit v kritický nedostatek finančních zdrojů.
Pokud začnou narůstat skladové zásoby nebo rozpracovaná výroba, může to signalizovat problémy se schopností zajistit odbyt. Pokud je navíc vaše zboží určeno k přímé spotřebě, mohou se velmi brzy objevit další náklady na udržení jejich kvality.
Hrozí, že se vám budou stále hůře splácet úroky z cizího kapitálu (např. bankovních půjček). Finančně oslabená firma má pak mnohem větší tendenci podléhat i krátkodobým vlivům jako jsou např. výpadky poptávky nebo dodávek materiálů na výrobu.
Při pokusu odvrátit hrozící krizi je nutné zjistit její příčiny a míru závažnosti problému. V případě, že se podnik dlouhodobě potýká se ztrátou a není schopen dostát svým závazkům vůči zaměstnancům i dodavatelům, jde už o velice vážnou situaci. Pokud problém trvá od počátku fungování firmy, je na čase se zamyslet nad tím, zda celé podnikání nebylo od začátku postaveno na mylných předpokladech a chatrných základech – řešením pak může být i co nejrychlejší zánik takového podnikání. Mohlo se také stát, že původně úspěšná strategie podniku v nových podmínkách selhává – pak je nutné hledat nové místo na trhu. Pomoc při krátkodobých problémech s financováním podniku vám může třeba factoring nebo forfaiting, jde ale v těchto případech jen o pověstnou "berličku". Abyste odvrátili finanční krach podniku, je třeba hledat jiné zdroje financování popř. restrukturalizovat ty stávající.
Firma se ale mohla do problémů dostat také v důsledku chování druhých – klasickým příkladem je tzv. druhotná platební neschopnost, kdy má podnik sice třeba i dostatek zakázek, v nich velké objemy peněz, ale kvůli špatné platební morálce svých partnerů se většiny z nich nikdy nedočká – nebo na ně čeká extrémně dlouho.
Této situaci lze předejít jen včasným využitím preventivního zajištění pohledávek, sjednáním pojištění nebo důsledným vymáháním všech pohledávek.
V případě úspěšně se rozvíjející firmy, jíž přestává stačit kapitál a kapacity, jde o tzv. nemoc z růstu. Všechny ukazatele, kterými se měří úspěšnost firmy – počet zaměstnanců, velikost obratu apod. – rostou a vzbuzují dojem úspěchu. Pokud ale podnikatel bude sledovat jen ta pěkně vypadající čísla, může ho úspěch „zahubit“. Překotně rychlý růst totiž může v konečném důsledku také způsobit krach firmy.
Pokud se podnikání dostane do bodu, kdy už na růst nestačí vlastní kapitál, je dobré se začít poohlížet po strategickém partnerovi, který by byl schopen chybějící kapitál dodat. Je nutné být také připraven se bez váhání pustit do restrukturalizace firmy, snížení oběžného majetku a snižování počtu zaměstnanců ve chvíli, kdy se situace na trhu změní a nastane celkové zpomalení ekonomiky.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
https://www.bydlimesnadno.cz/