Bootstrapping aneb řízení ekonomické stránky podnikání

Předpokládejme, že z nějakého důvodu nemůžete získat peníze na své podnikání – nejste miláček bank ani nepodnikáte s osvědčenou technologií na osvědčeném trhu. Nebo prostě jen váš podnik není vhodný pro rizikový kapitál, tj. nepodnikáte v oblasti s možností rychlého růstu a nemáte hodnotu desítek milionů. Znamená to, že byste to měli vzdát? Vůbec ne. Můžete zkusit zahájit vaše podnikání s omezenými nebo žádnými finančními prostředky, tedy pomocí zásad bootstrappingu.

Umění bootstrappingu - řízení ekonomické stránky podnikání

Rady pro řízení peněz v podniku

1Zaměřte se na cash-flow a ne na ziskovost

Teorie říká, že klíč k přežití je zisk. Pokud byste mohli platit účty teorií, bylo by to fajn. Realita je však taková, že své účty musíte platit skutečnými penězi, proto se musíte zaměřit na peníze. Pokud chcete být boostrapperem, měli by jste začít s malými kapitálovými nároky, krátkými prodejními cykly, krátkou splatností a otáčením vašich příjmů. Tzn. nechte prozatím běžet velké obchody, které trvají několik měsíců, než proběhne platba. Hotovost je pro začínajícího bootstrappera alfou a omegou.

2Počítejte (předpovídejte) odspodu

Většina podnikatelů počítá a předpovídá své příjmy od shora směrem dolů.

tzn. například uvažují způsobem: v ČR jezdí x automobilů a lze, předpokládat, že získáme 1% trhu (což není vysoké číslo), tedy vlastníků aut, kde můžeme instalovat x systémů v prvním roce.

Plánování zespodu nahoru naopak vypadá takto: Můžeme otevřít deset provozoven v prvním roce. V průměru lze nainstalovat 10 systémů za den. Naše prodeje v prvním roce tedy budou 10x10x240 dnů, tj. 24 tis. satelitních rádiových systémů. Toto číslo je hodně vzdálené od umírněně zvoleného „pouhého“ procenta při výpočtu shora dolů. Zvažujte, které číslo je pravděpodobnější k dosažení.

3Začněte, potom testujte

Velký omyl je, že začít pracovat pro zákazníky lze až tehdy, kdy je vše perfektně připraveno. Pamatujte - perfektní je nepřítelem „dostatečně dobrého“. Jakmile dosáhnete stavu „dostatečně dobrý“, začněte, aby naskočil tok hotovosti. Čas navíc vám nezajistí dosažení „perfektního“. Když začnete, začnete se také učit, co skutečně vaši zákazníci chtějí a můžete jim včas vyhovět. Určitě je to kompromis mezi vaší reputací a tokem hotovosti, tj. nemůžete začít podnikat, pokud nemáte nic, ale zrovna tak nemůžete čekat až budete perfektní.

4Zapomeňte na „kvalitní“ tým

Kvalitní týmy jsou příliš drahé, zvláště, pokud většina lidí považuje za zkušený tým lidi, kteří během posledních x let pracovali pro velké firmy. Tito lidé jsou zvyklí na určitý nákladný životní styl a ne na životní a pracovní styl bootstrappera. Najměte mladé a levné lidi, kteří jsou hladoví po kreativní práci a dokáží fungovat samostatně. Jednou, až dosáhnete významného cash-flow, najmete si zkušené členy do týmu. Do té doby najímejte jen ty, které si můžete dovolit a vychovejte si z nich perfektní zaměstnance.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:53 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.