
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Už jste slyšeli o bootstrappingu? Pokud ne, pak vězte, že je to způsob podnikání či spíše podnikatelského myšlení, který vaše sny o zahájení podnikání s omezeným množstvím peněz může přivést do reality. Jak na to, se dozvíte v následujícím článku.
Bootstrapper je člověk, který dokáže vykonat něco složitého (nemožného, neproveditelného) bez cizí pomoci, pouze za přispění vlastních schopností a dovedností. Bootstrapping je potom označení takového chování a jednání, které vede k vyřešení složité situace pouze vlastními silami.
Pojem je odvozen od slova bootstrapp, což je poutko na horním lemu vysokých bot, pomocí kterého lze usnadnit nazouvání. Veškerá takto vynaložená síla však dokáže jen nazout boty, nelze s její pomocí zvednout celé tělo, i když tímto směrem sílu vedete. Tak vzniklo v anglicky mluvících zemích rčení „zvednout se pomocí svých bootstrapů“, které označuje nemožný, neproveditelný úkol.
Zajistit peníze na zahájení podnikání je bezesporu nadlidský úkol, proto se pojem bootstrapping používá přeneseně i pro začínající podnikatele, kteří rozjíždějí své podnikání bez finančních prostředků nebo s minimálními částkami - tedy bez cizí pomoci.
Když se rozhodnete zahájit vlastní podnikání, dříve nebo později vyvstane otázka financování. Tradiční model řešení této situace je použít vedle vlastních zdrojů půjčku, nebo jiný druh financování z cizích zdrojů. Začínající podnikatel však zpravidla nemá takovou důvěru svého okolí a musí hledat jiné řešení. Alternativou je bootstrapping, tedy zahájení podnikání bez finančních prostředků nebo takovým způsobem, který potřebu peněz v maximální míře minimalizuje.
Bootstapper využívá zpravidla pro zahájení podnikání jen své úspory, občas hledá pomoc u rodiny a přátel nebo využívá svých příjmů ze zaměstnání, které si udržuje během prvního období provozu nového podniku.
Nevýhodou bootstrapingu je riziko ztráty všech vlastních prostředků, když se realizace záměru nevydaří. Bootstrapping má však také velkou výhodu – nový podnik není na nikom závislý a vlastník ho může rozvíjet zcela volně dle svých představ, bez vměšování ostatních, aniž by musel dodržovat pravidla a závazky, které přislíbil tomu, kdo finanční prostředky na rozjezd jeho podnikání poskytnul. Navíc se také nemusí dělit o své zisky s ostatními, ani není zatížen splátkami úvěrů a vysokými úroky.
Jít cestou bootstrappingu však nemusí nutně vest k úspěchu v podnikání, protože tento způsob financování podniku si vyžaduje vysoké osobní úsilí a mnoho času ze strany podnikatele.
Pro hodně podniků to však byla cesta úspěšného vzniku. Lidé, kteří byli úspěšní při bootstrappingu velmi často považují čas a úsilí za nejvýznamnější investice do jejich podniků. Abyste byli úspěšní při založení podniku bez peněz nebo s malým množstvím peněz, budete muset pracovat velmi tvrdě, alespoň v začátcích při rozvíjení svého nápadu, hledání zákazníků a řešení svých podnikatelských potřeb.
V některých případech nedostatek startovacího kapitálu může novému podnikateli naopak pomoci k úspěchu. Začínající podnik většinou potřebuje rychle získat finanční prostředky na provoz (zabezpečit tok hotovosti), aby udržel podnikání v chodu. Pokud ale tyto prostředky nemá (například nemá za co nakupovat materiál, není schopen dostát svým závazků u odběratelů apod.), mělo by to vést přirozeně k tomu, že bude věnovat více pozornosti opravdu důležitým věcem místo trávení času na těch méně důležitých, které snesnou odklad (když se vaše loď potápí, opravujete díru a ne poškrábaný lak). Bude daleko intenzivněji hledat efektivní a levné cesty jak dosáhnout potřebných cílů. Situace ho donutí hledat kreativní způsoby, jak propagovat své výrobky nebo služby a zajistit si zákazníky, protože klasická reklama je pro něho finančně nedostupná.
Co si však musí každý u bootstappingu uvědomit, je fakt, že i když můžete zahájit podnikání okamžitě a prakticky bez peněz, nebudete mít příliš mnoho peněz na ovlivnění trhu a věci tedy půjdou zpočátku kupředu jen velmi pomalu.
Nekupuj nové, když můžeš koupit použité.
Nekupuj použité, když můžeš koupit na splátky.
Nekupuj, co si můžeš půjčit.
Nepůjčuj si, co můžeš získat výměnout.
Nezískávej výměnou, co můžeš vyprosit.
Nepros o to, co můžeš najít.
Nesnaž se hledat věci, které se rozdávají zadarmo.
Nedávej zadarmo, co ti někdo chce zaplatit.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář