Jak založit podnik bez peněz – bootstrapping je životní styl

Založit podnik bez finančních prostředků nebo pouze s omezenými finančními zdroji je obtížné, ale praxe ukazuje, že to není nemožné. Aby tato strategie, které se říká bootstrapping, byla úspěšná, je potřeba pochopit několik základních odlišností od běžného podnikání. Z těchto odlišností si musí začínající podnikatel udělat nový životní styl, i když to není někdy příjemné. Jen pak má šanci na úspěch.

Bootstrapping jako živostní styl podnikatele

Je třeba si uvědomit, že podnikání dle zásad bootstrappingu je jiné než podnikání zvenčí financované společnosti. Bootstrapping je více o akčnosti a odhodlání než o inteligenci, více o tom věci dokončit, než udělat je správně. Je lepší věci dokončit s rezervami, než je nemít vůbec.

Řiďte svůj život a omezte zbytné výdaje

První pravidlo životního stylu při bootstrappingu je „ořezat“ všechny zbytečné náklady až na kost. Musíte dosáhnout stavu mysli, který je typický pro bootstrappery - soustředit pouze na jednu věc a vše ve vašem životě podřídit tomuto jednomu cíli.

Touha pořídit si drahé auto nebo dům se pomalu rozplyne díky vašemu osobnímu rozhodnutí naplnit svůj cíl. Touha po jídle v restauraci a bujarých večírcích pomalu vymizí pod vidinou vašeho budoucího úspěchu. Luxusní kanceláře s luxusním nábytkem vám sice mohou při obchodních jednáních chybět a způsobovat vám nevýhodu, ale v určité fázi vašeho podnikání je obětování luxusu nejlepší cesta.

Šetrnost není vlastnost, kterou můžete zapnout a vypnout, je to životní postoj, se kterým musíte být zajedno. Každá koruna, kterou nevhodně utratíte, může ohrozit vaši možnost uspět.

 

Nikdy nedávejte vinu ostatním a vše si dělejte sami

Bootstrapper je myšlenkovým vůdcem podniku a jediným článkem, který pro svůj podnikatelský sen pracuje s největším nasazením a obětavostí. Manažerským poučkám, které propagují delegování pravomocí, se můžete věnovat až v okamžiku, kdy nebudete boostrapper a budete moci podnik „jen“ řídit.

Bootstrapper je jediný důležitý faktor úspěchu nebo selhání svého podniku. V okamžiku, kdy se přistihnete, že obviňujete druhé lidi z toho, že něco nebylo uděláno, anebo se udělalo špatně, jdete špatnou cestou a vystavujete váš podnik riziku. Nemůžete očekávat od jiných, že budou mít stejnou míru snahy, zodpovědnosti a ochoty strádat.

Neplánujte neúspěch a „odstraňte zábradlí na útesu“

Plánování „zadních vrátek“ podkopává schopnost o ochotu řešit problémy. Každý začínající podnik prochází obdobím velmi těžkých zkoušek, které tvrdě prověří odhodlanost podnikatele. A jsou to právě tyto těžké chvíle, co odděluje přeživší od neúspěšných.

Plánování neúspěchu, vede k neúspěchu. Při každém kroku, který začínající podnikatel udělá na své cestě, se ohlíží po snadnějších možnostech, po měkkém přistání, po zábradlí, které ho udrží na útesu. Odstranění tohoto zábradlí je způsob, jak posílit svoji koncentraci a nastoupit na odvážnou, často riskantní cestu vpřed, protože cesta zpět prostě neexistuje. Jedině tak ze sebe - na rozdíl od těch, kteří se drží zábradlí a nehrozí jim tvrdý pád - vydáte maximum.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:53 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.