Jak založit podnik bez peněz – bootstrapping je životní styl

Založit podnik bez finančních prostředků nebo pouze s omezenými finančními zdroji je obtížné, ale praxe ukazuje, že to není nemožné. Aby tato strategie, které se říká bootstrapping, byla úspěšná, je potřeba pochopit několik základních odlišností od běžného podnikání. Z těchto odlišností si musí začínající podnikatel udělat nový životní styl, i když to není někdy příjemné. Jen pak má šanci na úspěch.

Neustále testujte svoje možnosti

Kdy jste naposledy šli ven a běželi tak rychle, jak jen to dovedete? Pro většinu z vás to nejspíš bylo hodně dávno. Ale jak zjistíte, jak rychle můžete běžet, když jste to nezkusili? Podobné je to i ve světě podnikání, kde znalost vlastních limitů je nejlepší cesta, jak zvládnout svou práci. Vystavujte se proto rizikům a testujte své možnosti - jedině tak se dozvíte, co sami zvládnete.

Podnikatelský plán je klam – pátrání po nízko visícím ovoci

V rozporu s tím, co učí akademici, úspěšní bootstrappeři píší podnikatelský plán jen zřídka. Je to luxus, který si jen málokdo z nich může dovolit. Daleko důležitější je pro ně trvalá potřeba nechávat si otevřené možnosti. V počátcích podnikání má bootstrapper velmi malou zodpovědnost za své činy. Primární potřebou v této fázi podnikání je potvrdit životaschopnost zvoleného konceptu podnikání na trhu.

 

Princip příčina-následek

Absolutně nezbytné pro úspěch v podnikání formou bootstrappingu je pochopení principu příčina - následek. Denně budete řešit drobné problémy a každé rozhodnutí o řešení těchto problémů je nezbytné vidět ve světle příčina - následek. Téměř ve všech případech bude existovat vazba mezi rozhodnutím, které uděláte a výší zisků, které budete generovat. Buďte velmi důkladní při zvažování následků svých rozhodnutí. Nemůžete si při rozhodování dovolit luxus těch, kdo mají na podnikání dost finančních prostředků a mají tak možnosti své rozhodnutí modifikovat.

Bankéři nejsou vaším nepřítelem

Málokdo ze začínajících podnikatelů si umí představit, jak těžké je získat úvěr poté, co opustí práci s pevnou mzdou a zůstanou tak bez pravidelného příjmu. Banky vás pak budou hodnotit jako rizikové klienty a úvěr nedostanete. Rada zní, načerpejte si nejrůznější úvěry dříve, než s prací u zaměstnavatele skončíte a začnete s podnikáním.

Obklopte se lidmi, kteří jsou pro vás vzory

Podnikatelé se musí obklopit dalšími podnikateli. A je dobře, pokud se můžete obklopit lidmi, kteří jsou dobří ve vašem oboru podnikání. Úspěšní často neumí povědět proč jsou úspěšní, ale když s nimi budete, můžete se od nich hodně učit jen na základě pozorování jejich práce.  Sedět s nimi na jednání nebo být přítomni, když jednají se zákazníky, je unikátní zdroj informací, které nikde v knize nevyčtete.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:53 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.