Jak získat investici do začátků podnikání – pravidla pro jednání s investorem

Získat investici do podnikání není vždy jednoduché. Co je nutné mít připraveno a jaká jsou základní pravidla pro jednání s potencionálním investorem?

Základní pravidla pro jednání s investorem

Mnoho podnikatelských záměrů nebývá realizováno, protože se podnikateli nepodaří získat potřebné finanční prostředky. Častým důvodem je malá připravenost na jednání s investorem. Je potřeba si uvědomit, že ten, kdo má peníze (banka, rodinný příslušník aj.), má o ně přirozený strach a nechce o ně přijít. Právě naopak, chce svoji investici zhodnotit. Současně lze u něj předpokládat schopnost hospodařit a dělat správná finanční rozhodnutí, jinak by pravděpodobně potřebné peníze neměl.

 

Je tedy na každém začínajícím podnikateli, aby situaci nepodcenil a na jednání o získání finančních prostředků se řádně připravil. Jaká jsou základní pravidla pro jednání s investorem?

1 Připravte propracovaný reálný podnikatelský záměr

Uvědomte si, že podnikatelský záměr bude sloužit především vám. Pokud nebudete plánovat své podnikání realisticky, doplatíte na to v budoucnu především vy. Pokud je to možné, využijte pomoci zkušeného poradce nebo někoho, kdo má s podnikáním zkušenosti.

2 Přesně formulujte, na co investici použijete

Přijdete-li za investorem, že chce milion na „marketing nebo nějakou reklamu“, pravděpodobně neuspějete. Investor bude vždy chtít vědět, na co jeho peníze použijete a proč. Vše musíte mít podloženo reálnými daty a argumenty.

3 Ukažte, že vám nejde jenom o peníze

Na žadatelích je často vidět, že jim jde především o peníze a nikoli o rozvoj a budoucnost jejich podnikání. Dobrý investor toto pozná a do takového podniku se nepustí. Základní úvahy musí vést k odpovědi na otázky: "Co investorovi nabízím? Proč by měl podpořit můj záměr? Jaký může mít zájem na realizaci mého záměru?" apod.

4 Nesnažte se skrývat rizika projektu, jednejte s investorem na rovinu

Nebojte se ukázat, že jste si vědomi rizik a že jste promysleli, jak budete reagovat, pokud nastanou. Nemá smysl tato rizika tajit. Každý investor bude mít spoustu otázek, než se do podnikání s vámi pustí a zkušený investor brzy zjistí, že něco není v pořádku a že s ním nejednáte upřímně.

5 Promyslete si odpovědi na možné otázky

Připravte se na množství otázek - zejména se bude jednat o doplňující otázky k podnikatelskému záměru. Investor se tak bude snažit zhodnotit reálnost vašeho podnikatelského záměru a skutečnost, jak jste připraveni na možné komplikace a rizika s ním spojená.

6 Zvažte právní možnosti investice

V případě živnostenského podnikání jsou vaše možnosti na použití kapitálu soukromého investora omezené. Investor nemůže právně vstoupit do takového podnikání (jednalo by se o bankovní půjčku, což zákon neumožňuje). Pokud zvažujete vstup soukromého investora do podnikání, budete muset založit obchodní společnost, což ale přináší další právní nároky, proto dobře zvažte, co je pro vás vhodnější.

Vzhledem k tomu, že neexistuje jednoduchá cesta v podobě žádosti o úvěr v bance, je potřeba počítat s tím, že finanční prostředky na zahájení vašeho podnikání budete muset postupně skládat z více zdrojů. V této fázi opět přicházejí na řadu již několikrát zmiňované podnikatelské dovednosti. Je potřeba je aktivizovat a hledat cesty k možným investorům a to často velmi netradiční.

Diskuze k článku

Přidat komentář
alexander castro Ahoj! Jsem Aulakh K Rupinder z Victoria Australia. Jsem profesionální makléř / obchodník s binárními opcemi, koučuji / mentoruji aspirující internetové podnikatele, jak prostřednictvím online obchodu vybudovat stabilní a stálý zdroj pasivního příjmu. Rád bych věděl, jestli znáte obchod s binárními opcemi? Laskavě kontaktujte a získejte / dozvíte se více o obchodování s binárními opcemi, o tom, jak to funguje, jaké jsou jeho výhody a jak můžete začít.
5.1.2021 11:32 | Odpovědět
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:11 | Odpovědět
Pavelin Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:09 | Odpovědět
24hodinová půjčka 24hodinová půjčka, rychlá a snadná.

Jsem profesionální půjčovatel soukromých půjček. Jsem registrován, abych poskytoval půjčky za velmi nízkou sazbu ve výši 3% ročně. Spolupracuji s týmem odborníků jako štáby a vydávám půjčky na stejný den. Všechny druhy půjček, jako jsou půjčky na záchranu, půjčky na konsolidaci dluhu, auto, vozidlo, půjčky na kamióny, podnikatelské půjčky, financování / financování, hypotéky, studentské půjčky, úvěry na zemědělství, půjčky na výstavbu a mnoho dalších.

Výkonný ředitel a zakladatel.
Rod Financing Ltd.
EMAIL:
Webová stránka: https://rodfinancing3.wixsite.com/rodfinancing
18.2.2019 10:13 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.