Než začnete shánět peníze do začátku podnikání

Než se začnete poohlížet po dostupných možnostech financování začátků vašeho podnikání, důkladně zvažte všechny varianty, které by vám mohly ušetřit alespoň část počátečních nákladů. My vám na dalších řádcích poradíme jak na to.

Rozvaha o financování podnikání

Téměř každý, kdo chce zahájit své podnikání, potřebuje počáteční kapitál. Myslet na částky, které budeme k realizaci podnikatelského nápadu potřebovat není ve fázi hledání nápadu dobré, zpravidla se tím omezí možné pole pro hledání nápadů.

Jakmile však podnikatelský nápad máme, musíme ho prověřit tvorbou podnikatelského plánu. Jen tak budeme schopni poměrně reálně odhadnout předpokládanou potřebnou finanční částku na realizaci celého projektu a to jak v investiční tak v provozní části. Pro další úvahy je jedno jestli jsme dospěli k částce 100 tis.Kč nebo 10 milionů korun. Podstatné je, že máme jasnou částku a informace o tom, jak jsme k ní dospěli.

V další fázi finanční přípravy na podnikání je potřeba udělat dva kroky

  • prověřit, jestli neexistují levnější varianty,
  • zaměřit se na skladbu finančních zdrojů.

Prověřit zda neexistují levnější varianty řešení 

K celkové finanční částce potřebné do začátku podnikání jsme nějak dospěli, v tomto okamžiku je potřeba využít podnikatelské dovednosti a hledat netradiční řešení a levnější varianty.

Např. provozovnu nemusíme začínat pořízením budovy, podle okolností může stačit pronájem, který až časem vyměníme za vlastní provozovnu.

Možná také existují možnosti zakoupení staršího zařízení, často po generální opravě, nebo si do začátku vypůjčíte některé kusy nářadí od kamarádů apod.

Možná zjistíte, že materiál můžete kupovat v menších dávkách, což sníží vaši počáteční finanční spotřebu i za cenu zvýšených přepravních nákladů (sníží se pro začátek efektivnost, ale dosáhnete realizovatelnosti), anebo zjistíte, že můžete vybrané operace zajišťovat v kooperacích a vlastní specializovaný stroj si pořídíte později, apod.

 

Možností, jak snížit náklady ns rozjedz podnikání podle konkrétního záměru, celkových okolností realizace záměru, vašich podnikatelských dovedností a v neposlední řadě vašich možností daných rodinou, kamarády, bývalými kolegy apod., existuje celá řada.

Zaměřit se na skladbu finančních zdrojů

V dalším kroku je potřeba provést úvahu, zda nelze dosáhnout snížení finanční potřeby změnou skladby zdrojů finančních prostředků. Ne vždy je potřeba mít hotovost nebo úvěr, některé věci lze pořídit na leasing, některé na splátky (zejména výrobci strojů vám rádi tuto možnost poskytnou – dodavatelský úvěr). Možná se vám díky vašim podnikatelským dovednostem podaří dohodnout při nákupu zboží delší splatnosti než při prodeji apod.

Takto lze optimalizovat skutečnou potřebu finančních zdrojů pro zahájení podnikání. Tento postup vás může dovést ke snížení absolutní částky, kterou jste potřebovali na začátku úvah až na polovinu. Nižší částka lze snadněji zajistit. Vznikne vám totiž širší škála poskytovatelů finančních prostředků, vystačíte s menším ručením, nepředstavujete tak vysoké riziko apod.

Za pozornost však v této souvislosti stojí ještě jedno upozornění. Často začínající podnikatelé projekt nerealizují, protože se jim nabídky finančních zdrojů zdají příliš vysoké ve srovnání s nabídkami pro podniky s historií, anebo musejí provádět operace s vyššími náklady (častější přeprava zboží, externí kooperace apod.). Začínající podnikatel si však zpravidla nemůže příliš vybírat jak svůj záměr finančně zajistí. Je potřeba mít na paměti, že nestojíte před problémem jak zdroje získat nejvýhodněji, ale zda je vůbec získat.

Nebojte se proto slevit ze svých nároků a pokud ekonomické propočty dovolí vyšší náklady, jděte do toho, po zaběhnutí vašeho podniku se situace zlepší.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:44 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.