Petr Borkovec: anděl start-upů

Není u nás mnoho lidí, kteří by s takovou otevřeností investovali své peníze do start-upů jako je Petr Borkovec, nová signifikantní postava české start-upové scény. Svůj pohled na byznys, start-upy a investice velmi do detailu popsal v rozhovoru, do kterého se můžete právě teď začíst.

Jste jedním ze zakladatelů finančně-poradenské společnosti Partners, nedávno jste sám založil novou společnost Brno Investment Group (BIG). Proč? Co je jejím cílem?

Cílem BIGu je jednoduše budování dalších zajímavých byznysů v oborech, které nás baví, věříme jim, můžeme v nich něco změnit a měly potenciál být dostatečně velké, aby bylo o co hrát. Tyto nové byznysy si buď sami vymyslíme a najdeme pro ně parťáka či parťáky nebo za námi někdo přijde se zajímavým projektem a potřebuje smart money. Nejsme klasický investor, který dá peníze, kontakty a vyhlíží exit. To by nás úplně nebavilo. Na BIGu máme určité profese a kompetence, které dáváme projektu k dispozici a společně budujeme byznys a nedíváme se na konec. Z pohledu fáze investování bychom byli asi angel investor.

Jak vidíte českou start-upovou scénu?

Myslím, že skutečných start-upů v ČR moc nevzniká. Důvodem je vzdělávací systém, nedostatek vzorů, konzervativní česká povaha, nedostatek ambicí i to, že většina firem, které se označují za start-up, vlastně  start-upem ani nejsou a neví, co to vlastně znamená. Takže start-up scénu v ČR vidím jako takové pomalu se rodící děťátko. 

Jaké je tedy Vaše definice start-upu?

Hezky vše popsal Andrej Kiska z Credo Ventures v průvodci k evropským start-upům. Doporučuji všem. Tedy, firma s těmi nejvyššími ambicemi, která je připravena na opravdu rychlý růst a je připravena do toho dát všechno. A to znamená globální ambici, schopnost přijmout ty nejvyšší rizika a znamená to velkou odpovědnost za investované peníze, protože těch bude třeba opravdu hodně. A žít s odpovědností za desítky milionů a s velkými ztrátami a nejistou budoucností prostě neumí každý. Chce to sebevědomí, velkou vizi a silné přesvědčení. Cokoliv jiného je prostě malá začínající firma a nikoliv start-up. A i toto je naprosto v pořádku. 

 

 

Pokračování rozhovoru najdete v lednovém e-magu Starting Up

Autorka Bara profilovka mala

Barbora Mazochová
šéfredaktorka portálu iPodnikatel.cz


Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:36 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.