Příběh Peer to Peer financování: Kdo to testl už dřív

Květen 2014, Facebook „Baru, který neexistuje“, jeden příspěvek:“ Přátelé, jak možná už víte, stavíme nový bar Super Panda Circus. A došly nám prachy. Tak jsme o tom natočili video. Jak to všechno dopadne, záleží na Vás...“ Výsledek? Skoro 200 sdílení, skoro 500 liků, desítky veskrze pozitivních reakcí a za pár hodin i potřebné peníze na vybudování baru. To je příběh průkopníků peer-to-peer financování u nás.

Honza Vlachynský, Adam Vodička a Andrej Vališ se možná trochu bezhlavě pustili do projektu nového baru v Brně a možná na začátku špatně počítali anebo to prostě trochu podcenili, jak se stává mnoha start-upistům, a v průběhu stavby baru jim došly peníze.

Nechtěli si ale draze půjčovat v bance, která podobným projektům moc nefandí a tuto nedůvěru v začínající podnikatele kompenzuje vysokým úrokem. Za obecný pojem „banka“ si dosaďte jméno jakékoliv konkrétní banky působící v ČR, protože přístupy k rozjezdům podnikání se napříč bankovními domy moc neliší.

Jak z toho ven? Kluky napadla troufalá myšlenka, a jak se posléze ukázalo, byla spásná. Myšlenka natočit video a na něm si říct o peníze svým zákazníkům (kluci už v té době provazovali Bar, který neexistuje), přátelům i úplně cizím lidem, byla doposud něčím nevídaným v českém prostředí. Nutno dodat, že crowdfunding a profesionální platformy na peer to peer funding byli v té době u nás ještě v plenkách.

 

Pokračování článku a rozhovor najdete v prosincovém e-magu Starting Up pro předplatitele

Autorka Bara profilovka mala

Barbora Mazochová
šéfredaktorka portálu iPodnikatel.cz


Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:37 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.