Pro 80 000 na pracák

Chtěli byste začít podnikat, ale dělají vám starost finance? Nevěšte hlavu, existuje totiž spousta příležitostí, jak získat peníze. Jednou z nich je finanční podpora pro začínající podnikatele od Úřadu práce, díky které můžete získat až 80 tis. Kč.

Pokud byste se jako my ztratili v hledání informací na webových stránkách Úřadu práce (dále jen ÚP), požádejte některého z pracovníků Vašeho místně příslušného pracoviště ÚP o pomoc. Nám ochotně pomohla paní magistra Hana Řezníčková, která má ve Zlíně na starosti právě příspěvky pro začínající podnikatele a odpovídala na naše otázky (její odpovědi jsou označeny kurzívou).

Paní Řezníčková, mohou začínající podnikatelé získat od ÚP nějakou finanční podporu?

Ano, mohou. Úřad práce může začínajícím podnikatelům pomoci příspěvkem na zahájení podnikání. Oficiálně se tento příspěvek nazývá “Příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa zřízeného uchazečem o zaměstnání za účelem výkonu samostatně výdělečné činnosti”. Tento příspěvek můžou získat uchazeči o zaměstnání evidovaní na ÚP, kterým se nedaří nalézt vhodné zaměstnání.

Co musím udělat, pokud jsem evidována na ÚP a chci tento příspěvek získat?

Doporučuji kontaktovat pracovníka ÚP, který má na starosti aktivní politiku zaměstnanosti. Na portále úřadu práce ČR je najdete pod označením “Odborný pracovník APZ”.

Podmínky pro získání příspěvku jsou v roce 2014 následující:

  • Absolvování rekvalifikačního kurzu Základy podnikání, včetně obhajoby podnikatelského záměru a doložení osvědčení o úspěšném ukončení (ne starší 3 let)
  • Podání platné žádosti o příspěvek (na http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/kestazeni) včetně povinných příloh, které jsou:
  • výpis z Živnostenského rejstříku,
  • potvrzení o bezdlužnosti,
  • doklad o zřízení účtu u peněžního ústavu,
  • doklad prokazující vztah k objektu, ve kterém bude SVČ provozována,
  • vyjádření ošetřujícího lékaře o zdravotní způsobilosti k výkonu SVČ,
  • podnikatelský záměr

Kritéria pro poskytnutí příspěvku se mění podle situace na trhu práce, přidělených finančních prostředků apod.

Existuje nějaká překážka pro získání dotace?

Ano existuje. Příspěvek nelze poskytnout již podnikajícím osobám nebo osobám, které již s podnikatelskou činností mají zkušenosti.

Jak dlouho trvá získání dotace?

Žádosti se vyřizují bezodkladně po doložení posledního dokumentu, odvíjí se od počtu podaných žádostí, obvykle do 2 – 3 týdnů

 

Liší se nějak možnost získat dotace podle kraje ve kterém podnikatel působí?

Podmínky pro poskytnutí příspěvku si určuje každá Krajská pobočka ÚP ČR s přihlédnutím k regionálním odlišnostem (situace na trhu práce, podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu, počet volných pracovních míst, výše přidělených finančních prostředků apod.), takže se může lišit.

Může se začínající podnikatel obrátit na ÚP s prosbou o poradenství týkající se financování začátku podnikání?

Všechny potřebné informace týkající se zahájení podnikání jsou náplní již zmiňovaného rekvalifikačního kurzu Základy podnikání, jehož absolvování je jednou z podmínek pro získání příspěvku od ÚP. Základní informace poskytují také pracovníci útvaru trhu práce. Další informace mohou poskytnout také různá poradenská centra – ve Zlíně např. hospodářská komora, firma JVM RPIC, Technologické inovační centrum apod.

Jak jinak může ÚP pomoct začínajícím podnikatelům?

ÚP může podnikatelům pomoct již zmiňovaným příspěvkem na zahájení podnikání, zařazením a úhradou rekvalifikačního kurzu pro začínající podnikatele a poskytnutím kontaktů na poradenská centra pro začínající podnikatele. Dále si osoba samostatně výdělečně činná, která od ÚP získá příspěvek na zahájení podnikání, může do 30 dnů od uzavření dohody o zřízení SÚPM – SVČ požádat o tzv. překlenovací příspěvek. Ten je určen na úhradu provozních nákladů, jako je nájemné a služby s tím spojené, náklady na dopravu materiálu a hotových výrobků nebo náklady na opravu a údržbu objektu, ve kterém je SVČ provozována, pokud je tento objekt ve vlastnictví OSVČ, a to na dobu až 5 měsíců.

Pokračování článku, kde se dozvíte podrobnější informace o požadovaných dokumentech, čtěte ZDARMA v e-magu Starting Up:

Diskuze k článku

Přidat komentář
Nejlepší online nabí Pokud potřebujete nouzové peníze zdarma buď formou úvěru, pak jsme tu pro vás; Nabízíme úvěr za nízké úrokové sazby a žádné náklady. napište nám ještě dnes
14.12.2020 03:40 | Odpovědět
Hanka37 Dobrý den, jsem vyučená kadeřnice a chci si zřídit živnost na křeslo ale do už zavedeného kadeřnictví, nicméně materiál a přístroje si musím pořídit sama. Myslíte že bych mohla dostat alespoň nějakou dotaci na začátek?
19.5.2017 10:02 | Odpovědět
petrz prahy Pokud podržíš příslušnému uředníkovi tak dotaci jistě dostaneš, zaleží jak moc šikovná budeš...
17.10.2017 19:28 | Odpovědět
Marketa123 Dobrý den,je možné,pokud tedy mam podnikatelsky zamer,mam prostory a chystam se zalozit zivnost,skoncit v mem dosavadnim zamestnani,nahl asit se na UP a pote zazadat o dotaci???? Nebo je dana nejaka doba po kterou musim byt evidovana na UP?? Dekuji za odpoved
3.1.2017 16:32 | Odpovědět
Vanda Vanda Dobrý den, na UP mne řekli, že musím být 3 měsíce v jejich evidenci a poté si můžu zažádat o dotaci. Ale údajně od 1.1 se měnily podmínky a paní je ještě neznala.
20.1.2017 11:37 | Odpovědět
Veronika Dohnalová Chci se zeptat,na UP nejsem vedena jsem zaměstnaná. Zatím si nedovolím opustit práci pokud nevím zda mám nárok na dotaci a zda mi jí vůbec schválí. Nevítr jak to je zda by ji schválili pokud jsem zěstnaná
24.7.2016 06:31 | Odpovědět
Markéta13 Dobrý den, na ÚP mi nejsou schopni říct, zda mám nárok na dotaci, pokud jsem v minulém roce měla živnost jako vedlejší příjem, zálohy na ZP ani SP jsem neplatila a daňové přiznání mám s této živnosti ve ztrátě. Měla bych nárok na tuto dotaci? nyní jsem registrovaná na ÚP a živnost mám přerušenou.děku ji
30.3.2016 16:48 | Odpovědět
Jana Hušková Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat,OSVČ jsem od roku 1998, ale nikdy jsem
neměla svojí provozovnu,vždy jsem pracovala na křeslo- v oboru
Kadeřník-kadeřnice. Nedávno mi skončila mateřská, a ocitla jsem se na
úřadu práce,odkud si mne vzala k sobě do studia jistá osoba,která na mne od úřadu pobírá finanční podporu. Chci se optat,jestli je možné i v tomto případě ted začít podnikat s tím,že bych se postavila na vlastní nohy, a po letech si zřídila svojí provozovnu,s pomocí úřadu práce-ohledně dotace?
Děkuji za odpoved
18.8.2015 18:36 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, musíte být v evidenci na ÚP vedená delší dobu a podnikáním byste si vytvořila nové pracovní místo. Pokud jste ale už od roku 1998 OSVČ, tak se zkuste raději poptat přímo na vašem ÚP, nevím jak je to v tomto případě.
19.8.2015 07:31 | Odpovědět
Pavlína9 dobrý den, mám to tak trošku podobně jako Vy, byla jsem 5let doma s dětma a ještě jsme se přestěhovali do jiného kraje, takže to pro mě bude nový začátek, bez klientů,chtěla jsem se zeptat jak jste dopadla a zda máte nárok na dotaci? děkuji za info Pavlína
9.9.2015 10:03 | Odpovědět
Jan Valenta Dobrý den,

mohu zažádat o příspěvek na podnikání i v případě, že nejsem zapsán na ÚP?
9.8.2015 09:41 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, podmínkou je být registrován na ÚP.
19.8.2015 07:27 | Odpovědět
NikolaG Dobrý den, mám ještě jeden dotaz :)
Můžu žádat o dotaci, i když živnostenský list teprve budu zřizovat nebo už ho musím mít nějakou dobu zřízený?
25.3.2015 19:49 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, podmínkou k získání dotace je také "výpis z Živnostenského rejstříku", tzn, živnost byste už měla mít v tu chvíli založenou.
26.3.2015 09:01 | Odpovědět
NikolaG Takže kdybych si živnost teď zřídila a zažádala o dotaci, tak to neprojde?
26.3.2015 12:05 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den. Je potřeba se na všechno zeptat přímo na Vašem ÚP, určitě Vám tam vše vysvětlí.
26.3.2015 13:15 | Odpovědět
Jitka Dobrý den,
mám také dotaz k tématu, chci začít podnikat jako účetní a daňov.por. Podmínky splňuji, ale na ÚP mi nikdo nebyl schopen konkrétně osvětlit jestli mi mohou přispět i na vybavení kanceláře (mám na myslí PC. stůl police na šanony+samotné šanony, stolní lampu a jiné zákl. věci). Že mi přispějí na PC, tiskárnu, či USB, to mi odsouhlasily, ale k tomu nábytku se nikdo nechtěl vyjadřovat. Je nějaké pravidlo že na provozovnu doma nemohu žádat v dotaci na zřízení spol.účel.místa o podporu na rekonstrukci kanceláře?A prakticky to samé mne zajímá u žádosti na úhradu provozních nákladů, jako je nájemné a oprava, údržba objektu (o kterou se žádá do 30-ti dní po schválení dotace)mohu dotaci získat i když to bude místnost ve vlastním domě?
Moc děkuji za odpověď.
22.3.2015 11:41 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, jelikož poskytovatelem dotace je ÚP, odpovědi Vám nemohou dát jinde, než právě na ÚP.
23.3.2015 08:36 | Odpovědět
NikolaG Dobrý den, chtěla bych začít podnikat na živnost a zřídit si foto ateliér, co jsem četla podmínky, tak si myslím, že je splňuji, ale chtěla bych se zeptat, zda těch 80.000Kč je maximální částka? Jelikož bych potřebovala rekonstrukci budovy a základní vybavení, nejsem si jistá jestli by tahle částka stačila?
17.3.2015 21:14 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, ano 80 tisíc Kč je maximální dotace, kterou Vám může ÚP dát, zbytek budete muset financovat z vlastních zdrojů nebo např. pomocí bankovního úvěru.
18.3.2015 07:09 | Odpovědět
NikolaG Děkuji za odpověď :)
18.3.2015 10:26 | Odpovědět
Eva Kocianova Dobrý den,

chtěla bych s kamarádkou podnikat, máme podnikatelský záměr. Ještě pracujeme, ale po založení firmy bychom se chtěli věnovat podnikání.
Je nárok na tento příspěvek, i když nejsme vedeni na ÚP?
Děkuji
8.3.2015 20:35 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, jak je uvedeno přímo v článku, je to nezbytná podmínka, bez jejíhož splnění dotaci nedostanete.
9.3.2015 09:55 | Odpovědět
Domca Dobrý den, myslíte, že by bylo možné, aby tento finanční příspěvek získal od ÚP i student? Děkuji
15.1.2015 17:45 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, příspěvek je určen pro lidi v evidence ÚP, to studenti nejsou.
16.1.2015 08:32 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.