VIKTOR FISCHER: INVESTUJEME DESÍTKY MILIÓNOV KORÚN

Viktor Fischer působí v investiční společnosti Rockaway Capital, jejíž misí je rozvíjet internetovou ekonomiku rostoucích trhů prostřednictvím budování, investování a akvizic internetových společností. Rockaway vstupuje do slibných projektů a sami staví společnosti na trzích s vysokým potenciálem. Ať dělají cokoliv, snaží se vytvořit přidanou hodnotu. To definuje jejich pohled na byznys. Nahlédněte spolu s ním pod pokličku světa technologických start-upů, ve kterém se točí desítky milionů korun.

V Rockaway Capital máte na starosti divizi Ventures. Co přesně je jejím úkolem?

Ventures investuje do technologických startupov, ktoré majú potenciál rastu a hlavne potenciál globalizácie. To znamená firmy, ktoré majú nejakú technologickú inováciu.

A ty firmy nějakým způsobem vyhledáváte?

Áno, ten proces voláme „deal flow“, a je buď pasívny deal flow, to znamená firmy, ktoré sa nám hlásia priamo, tých je – záleží od sezóny – až 4 denne, a potom je aktívny deal flow, ktorý znamená, že aktívne chodíme na konferencie do inkubátorov, kde zisťujeme takéto perspektívne firmy, s ktorými potom spolupracujeme.

Rockaway Capital klade velký důraz na přidanou hodnotu svých projektů. Co si pod tím mají čtenáři představit?

No to je úplne kritické a vlastne to znamená, pomáhať tým startupom hlavne čo sa týka uvedenia produktu na trh, sales a marketingu. S podnikateľom pracujeme úplne od začiatku, aby si špecificky vydefinoval, kto je jeho target – kto je jeho cieľový zákazník – a dokonca až tak špecificky, že kto je napríklad firme tým, ktorý bude kupovať to riešenie a z akého budgetu to ide. Napríklad, ak je to nejaký softver pre call centra, pre telekomunikačné spoločnosti, tak sa rozprávame, či ten kupujúci, ten ideálny zákazník, je CEO tej telekomunikačnej spoločnosti, alebo či to je head of IT tej telekomunikačnej spoločnosti, alebo či to je head of sale tej spoločnosti, alebo či to je šéf toho call centra tej spoločnosti.

 

A potom riešime, aké má problémy tento cieľový zákazník a hlavne akým budgetom disponuje. Týmto aj zistíme aká je konkurencia, či už priama alebo nepriama, proste otázkou: ak už ten cieľový zákazník daný badget má, tak na aké iné riešenie ten jeho badget používa.

Takže ideme takto v podstate od cieľového zákazníka cez definíciu value proposition, to znamená hodnoty, ktorú tomu zákazníkovi dodávame, až po písanie napríklad introduction letters a emailov, po definíciu predajných kanálov, to znamená, či sa riešenie bude predávať iba online alebo cez telefón, alebo direct sales, a potom definujeme panel na každý ten predajný kanál.

Takže tohle všechno získává váš, řekneme klient v rámci mentoringu, který mu poskytujete…

Áno, ale záleží od toho podnikateľa, kde naozaj pomoc potrebuje. My sa pozrieme na celú tu firmu akoby end to end, dokonca aj v oblasti HR a pomáhame im v „hireování“ inžinierov, alebo CSO (chief sales officer).
V podstate pokrývame celú škálu end to end od definície produktu až po exit spoločnosti (predaj spoločnosti) a pracujeme vlastne na tých témach, ktoré samotný podnikateľ potrebuje.

Jak vidíte českou start-upovou scénu?

No, vidím ju veľmi pozitívne, plnú nadšenia a čo ma hlavne teší, že čo sa týka mladých, tak nadšenie pre podnikanie vzrastá. Záujem o podnikanie je väčší a väčší. To je super, lebo to znamená, že ta naša trošku konzervatívna spoločnosť v Čechách a na Slovensku sa mení z tej akoby korporátnej na tu podnikateľskú. Samozrejme, že máme dlhú cestu pred nami a to hlavne, čo sa týka výchovy podnikateľov, pretože ak idem dnes na univerzitu v Čechách alebo na Slovensku, tak by bolo dobré naučiť študentov nie len hard skills – matematiku, fyziku, programovanie, umelú inteligenciu – ale učiť aj to podnikanie.

Ja som študoval vo Francúzsku – teraz nechcem hovoriť o sebe, ale v iných školách majú veľmi praktické predmety na naučenie podnikania. Niekde, napríklad prvá lekcia je o tom, že vysokoškolský študent musí skočiť padákom z lietadla, pretože podnikanie je o tom, len sa hodiť do vody a vlastne hodením do vody sa naučia plávať. No a potom druhá soft skill, ktorá je kritická, je odvaha. Dnešní podnikatelia, to vidím aj v portfóliu mojich startupov, sú tí, ktorí sa neboja zdvihnúť telefón a zavolať napríklad telekomunikačnej spoločnosti, ak je to ich cieľový zákazník, aby im povedal presne, čo potrebuje.

V jakých oborech se vám zdá, že máme ještě rezervy a je tu příležitost pro další a další start-upy?

Určite ta príležitosť je stále. Mňa tešia startupy, ktoré majú globálny potenciál. V portfóliu Rockaway Ventures máme 14 startupov a vidím, že ten potenciál a ta motivácia, ambícia exportovať tam je. Či už je to Bileto, firma, ktorá bola pôvodne orientovaná na český trh, teraz je orientovaná na zahraničné trhy, či už je to SQLdep alebo PresentiGo, všetky sa orientujú na medzinárodné exporty. Aj od môjho príchodu do Rockaway Ventures to je to, na čo som sa zameral.

Takže potenciál tam určite je, je vlastne nekonečný. Vedome teraz vidím, že startupy rastú v oblasti market place – mňa tie market place tešia, ale sú fakt ťažké, čo sa týka postavenia tej firmy, pretože sa musí zamerať na demand a supply zároveň – a ďalej sú stále príležitosti v umelej inteligencii, alebo virtuálnej realite a augmentovanej realite.

Ja si myslím, že sme super, akože ja viem, že v Čechách a na Slovensku majú fantastické vysoké školy, kde sa zamerajú na umelú inteligenciu. Ja som študoval na katedre umelej inteligencie Technickej univerzity, takže na tom sme dobrí. Technicky sme dobrí, ale potrebujeme sa stále vylepšiť v sales a marketing skills.

Takže u českých startupů se nepotkávají ty marketingové dovednosti a ty technické, podle Vás?

Ako som hovoril, na tých vysokých školách určite potrebujeme vylepšiť výučbu, čo sa týka marketingu a predaja, ale aj odvahy. Chcem aby sme trošku viac komunikovali o tých našich success stories, ktoré máme – AVG, Kiwi.com a ostatné. Máme fakt super inkubátory, napríklad StartupYard je jeden z najstarších inkubátorov v strednej a východnej Európe a dokáže tomu startupu za 3 mesiace pomôcť a naučiť sale a marketing.

Mají lokální start-upy vůbec šanci na globální úspěch? Co je k tomu podle Vás potřeba?

Ja si myslím, že je toho veľa. Nechcem teraz hovoriť o tom, že tam musí byť zákazník a potreba produktu a že tam musí byť ten správny predajný kanál.
Je to hlavne o odvahe management týmu a priebojnosti – determination. Nezdá sa, je to fakt ťažké – je to o odvahe na to, aby startup začal exportovať.
Či je to v Poľsku, alebo vo Francúzsku alebo v Nemecku, tak potrebuje zdvihnúť telefón, dohodnúť si schôdzky, mať veľmi dobrú angličtinu, vybudovať si vzťahy so zákazníkmi, alebo hlavnými predajcami. Je to o tej odvahe, proste mať gule. A to je aj kritérium číslo jedna, ktoré sa pozerám, keď vyberáme startupy na investície.

 

O čem všem jsme si s Viktorem povídali dál?
Zjistíte
v listopadovém čísle e-magu Starting Up

 

O autorovi

Viktor Fischer 4 1024x684Viktor Fischer

Viktor Fischer do Rockaway přichází z konzultační společnosti McKinsey & Company, kde 5 let působil jako Junior Partner a zaměřoval se na strategie a finance. Akcelerátory StartupYard, Wayra v Praze a slovenský The Spot ho znají jako mentora, působil v nich celkem 3 roky. Sám je také investorem v několika technologických startupech. Jedenáct let žil ve Francii, kde spoluzaložil startup Innovatrics. Ten zajišťoval biometrickou identifikaci osob, například pomocí extrémně rychlé patentované technologie rozpoznávání otisků prstů. Společnost získala několik ocenění a umístila se v žebříčku Deloitte TOP 50 s růstem 344 %. Mimo jiné vyučoval projektový management na fakultě mezinárodního práva na univerzitě v Paříži. Viktor má titul z HEC v Paříži a MBA z INSEAD.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.