Vše o leasingu

S pojmem leasing se setkáváme velmi často. Připravili jsme pro vás přehled základních pojmů, které se k němu vztahují.

Co je leasing

Pojem leasing pochází z anglického výrazu „lease“ tedy pronájem. Leasing vlastně znamená pronájem hmotných či nehmotných věcí a práv, kdy pronajímatel poskytuje za úplatu nebo jiné nepeněžní plnění nájemci právo danou věc používat. Důležité je, že po dobu pronájmu zůstává majetek ve vlastnictví pronajímatele, tedy leasingové společnosti. Na nájemce přechází pouze právo daný majetek používat a vlastníkem se stává až po splacení celé částky, tedy po ukončení leasingu.

Druhy leasingu

Rozlišujeme dva základní druhy leasingu – operativní leasing a leasing finanční.

Finanční leasing

Finančním leasingem se rozumí pronájem, u něhož dochází po skončení doby pronájmu k odkupu najaté věci nájemcem. Někdy se používá také pojem finanční pronájem nebo finanční pronájem s následnou koupí najaté věci. V případě finančního leasingu pronajímatel obvykle smluvně přenáší na nájemce i povinnosti spojené s údržbou, opravami a servisními službami pronajatého majetku.

Operativní leasing

Pod pojmem operativní leasing pak lze zahrnout všechny ostatní druhy leasingu, které nejsou leasingem finančním. Jedná se tedy zejména o takový leasing, kdy po skončení doby pronájmu dochází k vrácení pronajatého majetku pronajímateli (vlastníkovi). Operativní leasing je obvykle krátkodobější než leasing finanční a také doba pronájmu je obvykle kratší než doba ekonomické životnosti pronajatého majetku. U této formy leasingu je také častější, že náklady spojené s údržbou, opravami či servisními službami pronajatého majetku hradí pronajímatel.

Více se dozvíte v článku Operativní leasing.

Cena leasingu

Cenou za leasing je leasingová cena, která se obvykle platí v pravidelných, nejčastěji měsíčních, splátkách. Leasingová cena placená nájemcem pronajímateli zahrnuje postupné splátky pořizovací ceny majetku, leasingovou marži pronajímatele (leasingové společnosti) a také ostatní náklady pronajímatele spojené s pronajatým majetkem (jedná se především o úroky z úvěru, případné poplatky bance za vedení úvěrových účtů, jiné správní náklady spojené s leasingem atd.).

 

Celková výše leasingové ceny je pak dána součtem jednotlivých leasingových splátek. V leasingových smlouvách se také často objevuje tzv. leasingový koeficient, který udává, o kolik je vyšší leasingová cena pronajatého majetku oproti pořizovací.

Leasingový koeficient

Leasingový koeficient udává, o kolik je vyšší leasingová cena pronajatého majetku oproti pořizovací ceně. Výše leasingového koeficientu na první pohled říká, jaký násobek pořizovací ceny pronajatého majetku zaplatí nájemce pronajímateli za dobu trvání leasingové smlouvy.

Velikost leasingového koeficientu tak umožňuje základní (nicméně nikoliv jediné) orientační měřítko pro zhodnocení nabídek jednotlivých leasingových společností. Výpočet leasingové ceny a leasingového koeficientu je tedy v zásadě velmi jednoduchý.

Zjednodušeně řečeno, si můžete leasingový koeficient vypočítat tak, že do čitatele započítáte všechno, co v leasingu zaplatíte vč. DPH (bez pojištění), a do jmenovatele započtete cenu vozu včetně DPH. Výsledkem je číslo větší než 1. Za desetinnou čárkou ukazuje kolik % zaplatíte navíc, když si vůz pořídíte na leasing ve srovnání s tím, kdybyste si je pořídili za hotové. (Např. 1,142 = zaplatíte 14,2 % z ceny navíc).

Co potřebujete k vyřízení leasingu

Mezi základní doklady, které potřebujete pro vyřízení leasingové smlouvy patří

 • občanský průkaz,
 • rodný list,
 • výpisy z účtu, kam vám chodí výplata či potvrzení zaměstnavatele o výši platu.

Pro uzavření leasingové smlouvy zpravidla musíte prokázat čistý měsíční příjem (upravený o další závazky) ve výši minimálně dvojnásobku měsíční leasingové splátky.

Podnikatelské subjekty dále doloží

 • výpis z obchodního rejstříku nebo Živnostenský list nebo Koncesní listinu,
 • doklad o přidělení IČ,
 • Osvědčení o registraci DIČ, jste-li plátce,
 • Přiznání k dani z příjmů (za poslední rok),
 • výpis z bankovního účtu (za poslední měsíc).

V případě, že žádáte o uzavření leasingové smlouvy a jste začínajícím podnikatelem je potřebné doložit

 • podnikatelský záměr,
 • faktury či smlouvy se společnostmi, se kterými budete spolupracovat,
 • pokud je to možné tak informace o dosavadní činnosti firmy a o předpokládaném vývoji v příštích letech,
 • Výpis z obchodního rejstříku, popřípadě Živnostenský list nebo Koncesní listinu,
 • Osvědčení o DIČ.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Anton Andel Potřebuješ půjčku? Půjčka na splacení vašeho dluhu nebo splácení účtů nebo zahájení nového podnikání? Půjčka na financování vašeho projektu? Nabízíme garantované půjčky v jakékoli výši s úrokovou sazbou 2%. Můžete požádat o půjčku od 50 000 do 8 000 000 Kč. Naše půjčky jsou snadné a rychlé. Kontaktujte nás ještě dnes a získejte půjčku, kterou potřebujete. Zaručuji vám rychlé a profesionální chování. Pro více informací o této půjčce nás kontaktujte na:

E-mail:
18.9.2020 01:00 | Odpovědět
DALIBOR888 U leasingu je podle mě nejdůležitější havarijní pojištění. Nerad bych totiž splácel auto, které jsem už někde naboural a nemám na jeho opravu. Proto jsem si jej sjednal přes https://www.top-pojisteni.cz/havarijni-pojisteni a jezdím v klidu.
26.2.2020 20:13 | Odpovědět
Romana Jana Nabídka pujcky mezi jednotlivci za 72 hodin Jsme ochotni pujcit s úrokovou sazbou 3%, nabízíme pujcky komercním a soukromým organizacím v rozsahu od 50 000 do 50 000 000 v období od 1 do 30 let, nabízíme S úverem s nízkou úrokovou sazbou a bez kreditní kontroly nabízíme osobní pujcky, pujcky na konsolidaci dluhu, rizikový kapitál, komercní pujcky, studentské pujcky, úvery na bydlení. "uvedte výši potrebného úveru a trvání, které si mužete dovolit, jsme dobre certifikováni a registrováni, naše pujcky jsou dobre pojišteny pro maximální bezpecnost, což je naše nejvyšší priorita.:
17.12.2019 07:16 | Odpovědět
Romana Jana Nabízím vám výhodný financní úver pro celou Ceskou republiku s rychlým vyrízením už do 24 hodin vcetne vyplacení financí. Mužete žádat o úver od 50.000 Kc až do 50.000.000 Kc. Splatnost tohoto úveru se dá nastavit až na 240 mesícu. Rychlý a efektivní schvalovací proces s velkou pruchodností schválených žádostí. Tento úver mužete využít na cokoliv budete potrebovat. Víc informací získáte na emailu:
6.12.2019 19:44 | Odpovědět
Lenka Bolkova Půjčky do 24 hodin pro celou zemi.
Soukromá úvěrová společnost je otevřena 24 hodin, 7 dní v týdnu. Poskytneme půjčky online až 500 tisíc až 300 měsíců rychle a bez zbytečných formalit, nebo dokonce bez opuštění vašeho domova. Splátky od 350, vše, co potřebujete, je výpis zisku nebo výpis z účtu, zcela online - zákazník obdrží peníze i za 1 hodinu!
nebo WhatsApp: +420608987486

Půjčky do 24 hodin pro všechny Cz
Máme pro vás nejnovější nabídky půjček 24/7. Pokud uvažujete o uzavření první nebo nové půjčky online, ale nevíte, kterou zvolit, je dobré použít ověřený zdroj. Podívejte se na námi nabízené půjčky e-mailem: nebo WhatsApp: +420608987486, 7 dní v týdnu a odešlete žádost.
26.10.2019 11:42 | Odpovědět
peter lucky Rychlá online půjčka od 50000 do 3 000 000 Kč pro české občany. Splatnost od 1 dne do 84 měsíců. Žádost o půjčku není závazná. Požadavky: OP, pevný příjem, bankovní účet, e-mail a mobilní telefon. Lidé s nižšími příjmy mohou požádat o půjčku.
23.10.2019 00:06 | Odpovědět
sopuch Finanční zajištění až 11.500.000,- Kč
Nabízím výhodné finanční úvěry za soukromých zdrojů až do 11.500.000,- Kč bez účelu použití. Úvěrem můžete vyplatit vaše tíživé dluhy a zlepšit vaší finanční situaci. Individuální přístup ke každé žádosti díky čemu může úvěr získat téměř každý žadatel. Nízká úroková sazba a výhodné podmínky poskytnutí pro každého žadatele. Zcela zdarma a nezávazně můžete o úvěr žádat na emailu: whatsapp +420723453979
17.10.2019 11:30 | Odpovědět
Pavlina Vavrusova potrebujete financní pomoc? kontaktujte nás dnes s nápovedou na whatsapp: +18329000689
17.7.2019 08:56 | Odpovědět
Lenka Bolkova Úver ponuka peňazí medzi obzvlášť pre Slovensko

Ja som hlavne finančné. Som úverov medzi jednotlivcami ľuďom v ťažkostiach, finančné a schopní splácať sumu požičal. Moje podmienky pôžičky sú jednoduché a dobre definované. Mám dôležitú kapitálu, ktorá môže poskytnúť pôžičku jednotlivcov a lehoty budú stanovené podľa váš mesačný rozpočet. Ak máte projekty, alebo ak ste vo finančných ťažkostiach môžete ma kontaktovať mailom čo najskôr s čiastkou trvanie a vaše pripravení s vedomím, že môj úroková sadzba je 3%.

E-mail:
27.6.2019 16:56 | Odpovědět
Kristyna Vojkovska finanční pomoc investorům a jednotlivcům
17.5.2019 10:11 | Odpovědět
petr paulina potrebujete financní pomoc? kontaktujte nás dnes s nápovedou na whatsapp: +17372105683
19.3.2019 09:06 | Odpovědět
Libor Kovář Hlavně bacha od koho si leasing berete.
Pokud například nakupujete auto od AAA, nenechte se do ničeho tlačit. A možná tam raději ani auto nekupujte...
Leasingy určitě jedině od banky, ideálně té své, pokud je to vůbec možné.
Já mám odsud: https://www.gemoney.cz/lide a kupodivu, na to, jaký je GE moloch, jsem celkem spokojenej.
Ale (skoro) jakákoliv banka je lepší než nějaký náhodný leasing od autobazaru.
25.8.2014 16:11 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.