Vstup firmy na burzu – vhodné načasování a postup

Vstup na burzu - důležitý krok, který otevírá firmě cestu k dalšímu kapitálu, jaký by jinak ani nebyla schopna získat. Navíc za podmínek, za kterých žádná banka peníze nepůjčí. Při vydávání akcií získává emitent – tedy firma, jež je vydává – peníze v hotovosti na dobu neurčitou. Bez nutnosti tento úvěr splácet, bez úroků. Jako vždy ale platí: něco za něco. A ne každý se může touto cestou vydat. Vstup na kapitálový trh vyžaduje správné načasování a splnění určitých základních předpokladů.

 

Vstup firmy na burzu – kdy s ním začít a jak postupovat

S kůží na burzu

Malá „garážová“ firmička o obratu v řádu statisíců, jednom majiteli a pár zaměstnancích kandidátem pro vstup na burzu určitě není. V průběhu svého dalšího vývoje však do tohoto stádia může dorůst. K financování růstu může u nadějných podnikatelských projektů v prvních fázích posloužit rizikový kapitál v podobě peněz soukromého investora nebo specializovaného fondu. Poté, co firma rozvine za působení venture kapitálu nebo soukromého investora své know-how a doroste do bodu, kdy jí velikost či struktura nedovoluje pokračovat dál, přichází čas na další krok. Tím může být prodej firmy strategickému partnerovi v oboru, ale také vstup na burzu.

Model vývoje od malé rodinné firmičky po hráče na kapitálovém trhu není na západ od nás nic atypického. Pokud  firma prosperuje a podaří se jí najít rizikový kapitál v podobě peněz investorů, kteří zafinancují další rozvoj firmy na omezené období - zhruba dvou až čtyř let - ve chvíli kdy vloženým finančním kapitálem investor připravil firmu na emisi a nyní chce svou investici zpeněžit, je řešením prodat část firmy na burze.

 

Lepší než v bance

Pro další růst rozvíjející se firmy je emise akcií mnohem vhodnější, než bankovní úvěr. Z bankovního úvěru se dají relativně dobře financovat standardní provozy firem, poskytuje se na časově omezenou dobu a musí se z něj platit úroky. U kapitálu získaného emisí akcií má podnik větší volnost při jeho využití, což je značná výhoda oproti omezením, která jsou často spojena s úvěrovým financováním. Navíc banky jsou poměrně rigidní a ve chvíli, kdy nastane problém, snaží se zachránit své peníze bez ohledu na to, co potřebuje daná firma.

Emise akcií přináší kapitál na neurčito, bez úroků a nemůže nastat situace, že se bance nebo investorům projekt přestane líbit a budou chtít své peníze hned zpět, to ani udělat nemohou. Jediné, co se stane, bude, že klesne cena akcií. Proto je emise akcií vhodná pro rozvojové nové projekty, pro akvizice v zahraničí, či pro případný exit akcionářů.

Přijetí emise k obchodování na regulovaném trhu je navíc spojeno se značnou publicitou, což se příznivě odráží na celkovém povědomí o společnosti, na jejím dobrém jméně a důvěryhodnosti.

 

Firma na burze - věc veřejná

Vstupem na kapitálový trh se firma stává veřejně obchodovatelnou. To otevírá dveře k velkému množství potenciálních investorů. Na druhé straně to také znamená, že dosavadní vedení firmy ztrácí část své suverenity – veřejně obchodovaná firma musí skládat účty svým akcionářům.

Může také hrozit riziko, že důležitý podíl ve firmě koupí konkurence – firma nemůže nijak ovlivnit, kdo koupí nebo nekoupí její akcie. Před rizikem nepřátelského převzetí se však firma může chránit tím, že neuvolní k emisi takové množství akcií, které by umožnilo získat jinému subjektu majoritní podíl.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.