
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Vstup na burzu - důležitý krok, který otevírá firmě cestu k dalšímu kapitálu, jaký by jinak ani nebyla schopna získat. Navíc za podmínek, za kterých žádná banka peníze nepůjčí. Při vydávání akcií získává emitent – tedy firma, jež je vydává – peníze v hotovosti na dobu neurčitou. Bez nutnosti tento úvěr splácet, bez úroků. Jako vždy ale platí: něco za něco. A ne každý se může touto cestou vydat. Vstup na kapitálový trh vyžaduje správné načasování a splnění určitých základních předpokladů.
Malá „garážová“ firmička o obratu v řádu statisíců, jednom majiteli a pár zaměstnancích kandidátem pro vstup na burzu určitě není. V průběhu svého dalšího vývoje však do tohoto stádia může dorůst. K financování růstu může u nadějných podnikatelských projektů v prvních fázích posloužit rizikový kapitál v podobě peněz soukromého investora nebo specializovaného fondu. Poté, co firma rozvine za působení venture kapitálu nebo soukromého investora své know-how a doroste do bodu, kdy jí velikost či struktura nedovoluje pokračovat dál, přichází čas na další krok. Tím může být prodej firmy strategickému partnerovi v oboru, ale také vstup na burzu.
Model vývoje od malé rodinné firmičky po hráče na kapitálovém trhu není na západ od nás nic atypického. Pokud firma prosperuje a podaří se jí najít rizikový kapitál v podobě peněz investorů, kteří zafinancují další rozvoj firmy na omezené období - zhruba dvou až čtyř let - ve chvíli kdy vloženým finančním kapitálem investor připravil firmu na emisi a nyní chce svou investici zpeněžit, je řešením prodat část firmy na burze.
Pro další růst rozvíjející se firmy je emise akcií mnohem vhodnější, než bankovní úvěr. Z bankovního úvěru se dají relativně dobře financovat standardní provozy firem, poskytuje se na časově omezenou dobu a musí se z něj platit úroky. U kapitálu získaného emisí akcií má podnik větší volnost při jeho využití, což je značná výhoda oproti omezením, která jsou často spojena s úvěrovým financováním. Navíc banky jsou poměrně rigidní a ve chvíli, kdy nastane problém, snaží se zachránit své peníze bez ohledu na to, co potřebuje daná firma.
Emise akcií přináší kapitál na neurčito, bez úroků a nemůže nastat situace, že se bance nebo investorům projekt přestane líbit a budou chtít své peníze hned zpět, to ani udělat nemohou. Jediné, co se stane, bude, že klesne cena akcií. Proto je emise akcií vhodná pro rozvojové nové projekty, pro akvizice v zahraničí, či pro případný exit akcionářů.
Přijetí emise k obchodování na regulovaném trhu je navíc spojeno se značnou publicitou, což se příznivě odráží na celkovém povědomí o společnosti, na jejím dobrém jméně a důvěryhodnosti.
Vstupem na kapitálový trh se firma stává veřejně obchodovatelnou. To otevírá dveře k velkému množství potenciálních investorů. Na druhé straně to také znamená, že dosavadní vedení firmy ztrácí část své suverenity – veřejně obchodovaná firma musí skládat účty svým akcionářům.
Může také hrozit riziko, že důležitý podíl ve firmě koupí konkurence – firma nemůže nijak ovlivnit, kdo koupí nebo nekoupí její akcie. Před rizikem nepřátelského převzetí se však firma může chránit tím, že neuvolní k emisi takové množství akcií, které by umožnilo získat jinému subjektu majoritní podíl.
|
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář