Vstup firmy na burzu – vhodné načasování a postup

Vstup na burzu - důležitý krok, který otevírá firmě cestu k dalšímu kapitálu, jaký by jinak ani nebyla schopna získat. Navíc za podmínek, za kterých žádná banka peníze nepůjčí. Při vydávání akcií získává emitent – tedy firma, jež je vydává – peníze v hotovosti na dobu neurčitou. Bez nutnosti tento úvěr splácet, bez úroků. Jako vždy ale platí: něco za něco. A ne každý se může touto cestou vydat. Vstup na kapitálový trh vyžaduje správné načasování a splnění určitých základních předpokladů.

Burza není pro každého

Aby vůbec mělo pro firmu smysl uvažovat o vstupu na burzu, musí splnit určité požadavky. Především musí jít o zavedenou a perspektivní společnost s jasnou strategií a systémem řízení, transparentní organizační strukturou a vlastnickými poměry, která má zajímavý tržní podíl a je konkurenceschopná.

<p">Důležitý je zkušený a stabilizovaný manažerský tým bez střetu zájmů. Společnost by neměla být závislá na jedné osobě. Musí prokázat schopnost generovat zisky a mít zdravou bilanci – na burzu by určitě neměla vstupovat firma, které už banky nechtějí půjčovat, protože je předlužená. Nezbytností je také transparentní struktura. Pokud firma se v průběhu svého vývoje rozrostla kvůli daňové optimalizaci v neprůhledný konglomerát různých společností, je nutné tuto strukturu před vstupem na burzu pročistit a zprůhlednit.

 

Co stojí vstup na burzu

Doba od úvodního rozhodnutí statutárního orgánu po uvedení na trh je individuální, závisí i na připravenosti emitenta či optimálním termínu vstupu na trh. Ve většině případů se však tato doba pohybuje do šesti měsíců. Náklady na primární emisi akcií včetně jejich uvedení na trh dosahují několik procent z objemu emise. Nejpodstatnější část poplatku tvoří poplatek manažerovi emise, další nedílnou součástí jsou služby výdaje na právní poradce. Pak jsou tu v případě vstupu na pražskou burzu poplatky pro ČNB, Centrálnímu depozitář a Burzu cenných papírů Praha, ty ale  představují jen zanedbatelnou část nákladů.

 

Výběr správných lidí a postup vstupu na burzu

Důležitým krokem je výběr tzv. manažera emise, kterým bývá silná investiční banka. Manažer zajišťuje přípravu a koordinaci emise včetně marketingových aktivit. Právní poradci se pak postarají o právní rámec celého procesu, dohlížejí na komunikaci s investory a starají se, aby se předešlo riziku právních sporů.

Aby mohly být emitované akcie nabídnuty veřejnosti, je potřeba připravit tzv. prospekt cenného papíru. Tento dokument, který je kombinací právního popisu emise a představení firmy potenciálním investorům, je součástí práce právních poradců. Prostřednictvím tzv. roadshow představí manažer emise předběžný prospekt odborné veřejnosti a otestuje tak, zda bude mít trh o emisi zájem.

V procesu nazvaném „bookbuilding“ zasílají investoři nákupní příkazy, ze kterých manažer emise po zpracování určí emisní kurz a objem emise. Na základě veřejné nabídky proběhne upsání a to tzv. zápisem do listiny upisovatelů. Posledním z kroků je přijetí cenného papíru na trh. Na základě žádosti firmy o něm rozhoduje burza.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.