Vstup firmy na burzu – vhodné načasování a postup

Vstup na burzu - důležitý krok, který otevírá firmě cestu k dalšímu kapitálu, jaký by jinak ani nebyla schopna získat. Navíc za podmínek, za kterých žádná banka peníze nepůjčí. Při vydávání akcií získává emitent – tedy firma, jež je vydává – peníze v hotovosti na dobu neurčitou. Bez nutnosti tento úvěr splácet, bez úroků. Jako vždy ale platí: něco za něco. A ne každý se může touto cestou vydat. Vstup na kapitálový trh vyžaduje správné načasování a splnění určitých základních předpokladů.

Pro a proti emisi akcií na burze

Nevýhody emise akcií

Hlavní nevýhodou vstupu firmy na burzu je ztráta anonymity, firma a její vedení bude neustále pod drobnohledem jak obchodníků na burze, tak celé společnosti. Je třeba počítat s tím, že finanční analytici se budou zajímat o každodenní chod firmy, a také, že podle pravidel burzy budete muset informovat burzu o čemkoliv, co by mohlo ovlivnit pozici firmy na burze nebo cenu akcií. Tím může být třeba příchod nového klienta, ztráta významného klienta, rezignace členů představenstva nebo spor s vaším dodavatelem – to vše může destabilizovat pozici firmy na burze a ovlivnit její ziskovost.

Trh bude ale očekávat nejen pravidelné reportování obchodních výsledků firmy, ale také absolutní otevřenost emitenta ohledně obchodní strategie. Pokud chcete, aby vaše akcie na burze byly aktivně obchodovány, musíte neustále získávat důvěru finančníků pravidelným dodáváním přesných informací o situaci vaší firmy.

Je třeba taktéž počítat s tím, že finanční trhy se vždy nechovají racionálně a že i v době, kdy bude vaše firma úspěšná a zisková, se může stát, že hodnota jejích akcií kvůli všeobecné negativní náladě na burze klesne. Nicméně toto funguje i opačně, což může být naopak výhodou pro ty, jejichž firmě se v její podnikatelské činnosti nedaří tak dobře – i přes slabé obchodní výsledky si může vychutnávat růst ceny svých akcií v době, kdy vládne na burze všeobecná euforie.

 

Výhody vstupu na burzu

Za hlavní výhodu je považován přístup k levnému kapitálu. Oproti půjčce v bance mají akcie nízké náklady, protože nejsou vázány žádnými úrokovými sazbami a ani není třeba je nikdy „splatit“.

Výhodou vstupu firmy na burzu je i to, že když chce firma později získat bankovní půjčku, její vyjednávací pozice je mnohem silnější, protože banka má jistotu, že je firma bonitní, a to právě proto, že je firma sledována burzou (navíc mnohem pečlivěji, než by byla sama banka vůbec schopná firmu sledovat). Půjčku tak lze získat za měkčích podmínek.

Mimo to je účast firmy na burze velmi prestižní záležitostí, která firmě otevře mnoho dveří (u zákazníků, dodavatelů, obchodních partnerů apod.).

Přínosem vstupu na burzu je také možnost využití akcií jako nástroje pro motivaci zaměstnanců, a to především u vrcholového managementu firmy. Této strategie využívá velké množství firem a to proto, že objektivně spojuje ziskovost firmy a výkon zaměstnance s jeho odměnou.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.