Základní formy financováni projektů

Každý projekt potřebuje finanční zdroje, ať už zdroje na nákup strojů, pořízení lidských zdrojů, propagaci, ale i obyčejné jednoduše v rozpočtu zapomenutelné položky. Každá položka stojí peníze, a ať se jednotkově může zdát, že investice do projektu nebude tak vysoká, kumulovaně mnohdy projektový tým překvapí. Jak tedy situaci, kdy projekt nebo společnost potřebuje načerpat finanční zdroje, řešit? Je mnoho způsobů jak financování řešit a záleží na projektovém týmu, jaký je pro něj nejvýhodnější nebo dostupný.

Vlastní zdroje

První volba, která projektový tým napadne. Statutární orgány projektu či společnosti chtějí nejprve financování řešit vlastními zdroji, paradoxně však vlastní peníze jsou mnohdy ty nejdražší a tak je výhodnější si půjčit. A tak se vlastní zdroje využívají hlavně na provozní náklady společnosti.

Proč?

Protože úroková míra, kterou nabízí cizí zdroje je mnohdy velice nízká a vlastní zdroje se dají účelněji využít s vyšším zhodnocením.

Proč nabízí cizí subjekty lepší úrokovou míru?

Protože je to stojí méně úsilí. Jde o subjekty, které disponují velkou finanční kapacitou peněz a není pro ně prodělečné půjčit například za nižší jednotky procent. Ví, že alternativní investice by měla menší zhodnocení, nebo by musela být exekutivně řešena a na to nemají časové ani lidské kapacity. Vzniká tak často přirozená a pro všechny strany prospěšná symbióza mezi investorem a projektem.

Cizí zdroje

Jaké jsou tedy možnosti? Kde zajistit finanční zdroje pro projekt?

Banka

Nejjednodušší volba je dojít si do nejbohatších institucí. Mají z pravidla nejlepší úrokovou míru. Dá se sehnat půjčka na podnikání i za nižší jednotky % p.a. Má to však svá ale. Banky nepůjčují všem. Banka Vám například nepůjčí, když jí nedáte do zástavy nějakou nemovitost, nebo nemáte dobrou a stabilní finanční historii. Banky si platí celá oddělení risk manažerů, kteří pak vyhodnocují každý detail Vaší žádosti a vyhodnocují kolik a za jakých podmínek půjčí.

Investor

Když Banka půjčku neschválí, nebo se projektový tým s bankami zaplétat, zbývá další možnost, soukromý investor. Zde je zcela na pravidlech daného investora, jaké podmínky bude za poskytnuté peníze mít. I v tomto odvětví, jako v každém profitabilním odvětví, však vzniknul konkurenční boj, který standardy alespoň hrubě ohraničil.

VENTURE INVESTMENT NEBOLI PRIVATE EQUITY

Takzvaný rizikový kapitál poskytují jak jednotlivci, Angel investoři, tak se na tento druh investic soustřeďují celé společnosti, zde si například můžete prohlédnout stránky naší společnosti www.eltoro-startup.cz, která je jedna z nich. Projekt si mezi těmito společnostmi či jedinci pak hledá tu, která nabízí jím požadovaný kapitál za pro něj přijatelné podmínky. Podmínky jsou většinou:

  • Vstup investora do vlastnické struktury. Investor sice mnohdy nezasahuje do vlastní exekutivy, není-li to samozřejmě tak dohodnuto. Ale má jistou formu kontroly nad projektem v podobě například valných hromad. Hlavní motivací investorů však je vidina prodejní částky podílu v době prodeje svého podílu. Venture investor většinou investuje do nápadu, vize, nebo týmu, která pro mnohé sice nemá hodnotu, ale on v ní vidí potenciál, který mu přinese velké zisky.
  • Vstup investora, který nevstupuje do vlastnické struktury, ale má garantovaný podíl ze zisku. Toto se děje hlavně u investic do projektů věnující se překupování zboží. Za peníze investora se zboží nakoupí a tomu plyne podíl ze zisku.

KONVERTIBILNÍ DLUH

Je vlastně půjčka, kterou investor poskytne za určitých podmínek, která se v průběhu konvertuje v podíl na společnosti. Tato konverze se většinou děje v době, kdy projekt přechází z jednoho investičního kola například seed do druhého growth. Investor tak do doby konverze nemá přístup do exekutivy společnosti a pouze mu náleží úroky z půjčky.

DLUH

Mnohdy velmi tenký led. Jedná se prakticky o stejnou půjčku, jakou poskytují banky, která je však poskytována soukromníky a tak s mnohdy mnohem méně výhodnými podmínkami.

CROWDFUNDING

Je způsob financování, kdy větší počet investorů vloží menší obnos, který díky jejich počtu ve výsledku vytvoří požadovanou investici. Investoři tak mohou získat pomocí této drobné investice drobný podíl na projektu, investiční certifikát, či pokud projekt požadující investici emituje dluhopisy tak příjmy z těchto dluhopisů.

Dotace

Možnost načerpání finančních zdrojů je také možné skrze dotace. Což je mnohými proklínáno, protože dotace mnohdy pokřivují konkurenční boj. Získat však zajímavou dotaci není jednoduché. Je celé množství podmínek, které musí projekt splnit, aby získal dotaci. Toto téma je však tak rozsáhlé, že mu budeme věnovat samostatný článek.

o autorovi
Vladimír HoráčekVladimír Horáček

Co-founder El TORO - START UP

 

 

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.