Co dělat při dopravní nehodě

V poslední době se mluví o velkém počtu dopravních nehod, které jsou na českých i zahraničních silnicích stále častější. Víte ale, jak v případě autonehody doma i v zahraničí postupovat? Nabízíme vám článek, kde se dozvíte vše podstatné.

Postup při řešení autonehody

Co udělat po dopravní nehodě nejdříve

Bezprostředně po srážce, pokud nejste při dopravní nehodě vážně zraněn(a) nebo v šoku, se pokuste zachovat klid a zjistěte situaci na místě nehody.

Zabraňte řetězové havárii, zabezpečte místo nehody - výstražným trojúhelníkem, blikajícím světlem, máváním praporkem (postačí kusem látky).

Zjistěte zda jsou na místě nehody zranění a pokud ano, vždy zavolejte zdravotnickou pomoc a policii. Dle možností se pokuste zraněným pomoci okamžitě.

Až poté zavolejte na polici a ohlaste dopravní nehodu.

Autonehodu jste povinni hlásit policii, jestliže (mimo jiné)

  • při ní dojde k zranění osob,
  • při ní dojede k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí nebo na jiných věcech částku 100 tis. Kč,
  • při ní dojde ke hmotné škodě nižší než 100 tis. Kč, ale nedohodnete se s účastníkem nehody na zavinění
  • byla-li hmotná škoda způsobena na majetku třetí osoby.

Zdržte se jednání, které by bylo na újmu řádného vyšetření nehody, zejména přemístění vozidel. Musí-li se však situace vzniklá nehodou změnit, vyznačí se situace a stopy.

Vždy si zapište jména a adresy řidičů ostatních havarovaných vozidel a svědků dopravní nehody.

Zavinění dopravní nehody

Pokud nejste povinni hlásit dopravní nehodu policii, musíte se s druhým účastníkem (viníkem) nehody dohodnout na zavinění. Tuto nehodu je nejlépe učinit písemně, např. na tiskopisu "Evropský záznam o dopravní nehodě" nebo lze využít i volného listu papíru. Na takovémto dokumentu musí být učiněna a oběma stranami podepsaná dohoda o zavinění.

Pokud vám někdo způsobil škodu svým vozidlem, požadujte na řidiči, který způsobil dopravní nehodu, předložení občanského (nebo řidičského) průkazu a zejména dokladu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zelenou kartu) a opište si tyto údaje:

  • jméno, příjmení a bydliště řidiče,
  • jméno a příjmení (resp. název firmy) a bydliště (resp. sídlo) vlastníka vozidla,
  • typ a SPZ jeho vozidla,
  • údaj, u které pojišťovny je viník dopravní nehody pojištěn pro případ odpovědnosti za škodu z provozu vozidla (povinné ručení) - zapište si kromě jména a adresy pojišťovny i číslo tohoto dokladu o pojištění (zelené karty). U tohoto pojistitele uplatněte nárok na náhradu škody.

Pokud k datu nehody nebylo vozidlo škůdce pojištěno nebo vám škůdce údaj o pojistiteli vozidla (pojišťovně, u které má sjednáno povinné ručení) nesdělil a vy jste údaj o pojistiteli nenalezli ani na stránkách České kanceláře pojistitelů, můžete se obrátit na informační telefonní linku ČKP +420221413111, nebo napište e-mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ), kde vám buď údaj o pojistiteli sdělí, anebo váš nárok začnou vyřizovat.

Pokud je vozidlo škůdce registrováno na území cizího státu, opište si též číslo zelené karty a její časovou platnost (kompletní údaje z její rubriky č. 3 a 4) nebo číslo dokladu o hraničním pojištění tohoto vozidla a pokud možno opatřete fotokopie těchto dokumentů.

Jestliže odpovídáte za škodu způsobenou provozem vozidla doložte bez zbytečného odkladu poškozenému údaje potřebné pro uplatnění práva poškozeného na náhradu škody.

Oznámení autonehody pojišťovně

Písemně oznamte škodu vaší pojišťovně. Pojišťovna oprávněné nároky poškozených uhradí zpravidla tak, že žádná vaše další součinnost nebude nezbytná.

Likvidátor pojišťovny si poškozené vozidlo vyfotí a sepíše o něm zápis. V žádném případě nesmíte vozidlo opravit dřív, než bude prohlédnuto likvidátorem!

Pojišťovna vás může následně kontaktovat a žádat dodání dalších potřebných dokladů, mezi kterými bývají např.: faktura za opravu vozidla, kopie velkého technického průkazu, kopie řidičského průkazu.

Pokud potřebujete poradit, volejte asistenční službu vaší pojišťovny.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Petr58 Zdravím! Mám ještě jeden super tip na článek o postupu při autonehodě :) https://www.dopravniznaceni.com/Jak-postupovat-pri-dopravni-nehode-b4911.htm Pro info se určitě bude hodit )
13.7.2020 13:36 | Odpovědět
Vladimírečik Spousta lidí spěchá a nedá dostatečně pozor a pak se není čemu divit, že přibývá dopravních nehod. Já jezdím opatrně a naštěstí jsem ještě nehavaroval. Každý rok jezdíme autem do Chorvatska a když jsme jeli poprvé, tak jsem si na https://www.top-pojisteni.cz/pojistovaci-poradna/novinky-ze-sveta-pojisteni/jak-postupovat-pri-nehode-v-zahranici zjistil, co dělat v případě nehody. Pro jistotu chci všechno vědět, ale nerad bych něco přivolal.
16.8.2019 07:12 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.