Co dělat při dopravní nehodě

V poslední době se mluví o velkém počtu dopravních nehod, které jsou na českých i zahraničních silnicích stále častější. Víte ale, jak v případě autonehody doma i v zahraničí postupovat? Nabízíme vám článek, kde se dozvíte vše podstatné.

Co dělat při dopravní nehodě v zahraniční

Přihodí-li se vám dopravní nehoda v zahraničí, je postup obdobný jako při dopravní nehodě v České republice, vždy se však snažte k nehodě zavolat policii. Zde je ale potřeba vzít v úvahu, že v řadě zemí jsou policií vyšetřovány pouze určité typy dopravních nehod, při nichž např. dojde ke škodě na zdraví, k usmrcení osob, dojde k rozsáhlým materiálním škodám.

 

Pokud je nehoda tamní policií šetřena, podepište protokol pouze tehdy, jestliže mu rozumíte a souhlasíte s jeho zněním. Jinak do něj v českém jazyce vepište své stanovisko, to ostatně platí i u nás.

Určitě je vhodné obrátit se o pomoc a radu na asistenční službu.

V případě, že jste poškozený, tak se s uplatněním svého nároku na pojistné plnění a s dokumentací prokazující odpovědnost za škodu řidiče nebo provozovatele jiného vozidla obraťte na příslušného pojistitele (pojišťovnu) škůdce.

Pokud nemůžete kontaktovat pojistitele škůdce nebo potřebujete poradit jak postupovat, obraťte se na národní kancelář (informační centrum) země, kde k dopravní nehodě došlo. Její adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty. Další možností je obrátit se na Českou kancelář pojistitelů, která vám poskytne radu či pomoc a sdělí vám kontakt na škodního zástupce pojistitele škůdce v ČR. V návaznosti na příslušná ustanovení 4 motorové směrnice EU, resp. § 9a zákona č. 47/2004 Sb., je každá pojišťovna poskytující pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tj. povinné ručení) v některém ze států Evropského hospodářského prostoru (EHP) povinna ustanovit v každém členském státě EHP škodního zástupce, který jménem a na náklady pojistitele projednává škodní události způsobené provozem vozidla.

Pro úspěšné vyhledání konkrétního škodního zástupce potřebujete znát

  • datum dopravní nehody,
  • stát místa dopravní nehody,
  • mezinárodní poznávací značku vozidla škůdce (MPZ),
  • registrační značku vozidla škůdce
  • název pojistitele vozidla škůdce.

Po zadání všech požadovaných údajů získáte informaci, kdo je škodním zástupcem pojistitele vozidla škůdce pro území České republiky.

Pokud jste byli při nehodě na území cizího státu poškozeni nezjištěným nebo nepojištěným vozidlem, můžete se s dotazem jak správně postupovat při uplatnění vašich nároků obrátit na Garanční fond země, kde se dopravní nehoda odehrála, nebo na Kompenzační orgán země, ve které má poškozený trvalý pobyt nebo sídlo firmy.

Co dělat při nehodě nebo odcizení auta koupeného na leasing

V případě dopravní nehody auta, které máte koupené na leasing nehodu nahlaste leasingové spolčenosti

Leasingové společnosti musíte nahlásit

  • číslo leasingové smlouvy vozidla,
  • datum nehody,
  • kopii vyplněného dotazníku od příslušné pojišťovny,
  • předběžnou částku za opravu vozidla.

Dopravní nehoda s totální škodou

Pokud se vám stala dopravní nehoda, při které došlo k úplnému zničení vozidla, opět nahlásíte nehodu leasingové společnosti a pojišťovně, která rozhoduje o tom, že se vozidlo bude likvidovat v rámci totální škody.

Pojišťovna zašle leasingové společnosti potvrzení o tom, že se vozidlo likviduje v rámci totální škody a na základě této zprávy leasingová společnost ukončí leasingovou smlouvu. Od této chvíle již nemáte povinnost hradit měsíční splátky.

Instruktážní video, jak řešit autonehody

Zdroj videa: Autoškola King

Zdroj textu: PFP s.r.o.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Petr58 Zdravím! Mám ještě jeden super tip na článek o postupu při autonehodě :) https://www.dopravniznaceni.com/Jak-postupovat-pri-dopravni-nehode-b4911.htm Pro info se určitě bude hodit )
13.7.2020 13:36 | Odpovědět
Vladimírečik Spousta lidí spěchá a nedá dostatečně pozor a pak se není čemu divit, že přibývá dopravních nehod. Já jezdím opatrně a naštěstí jsem ještě nehavaroval. Každý rok jezdíme autem do Chorvatska a když jsme jeli poprvé, tak jsem si na https://www.top-pojisteni.cz/pojistovaci-poradna/novinky-ze-sveta-pojisteni/jak-postupovat-pri-nehode-v-zahranici zjistil, co dělat v případě nehody. Pro jistotu chci všechno vědět, ale nerad bych něco přivolal.
16.8.2019 07:12 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.