Jak dovézt auto z Německa

Přestože nabídka automobilů na českém trhu je dnes bohatá a zahrnuje všechny možné zahraniční značky, i dnes se může vyplatit zajet si pro auto do zahraničí. Ceny aut v Česku jsou totiž – podobně jako ceny za volání z mobilního telefonu či poplatky ve většině bank – vyšší, než v řadě jiných evropských zemí. Dovozem auta ze zahraničí, např. z Německa se tak dá dost ušetřit.

Dovoz auta z Německa

Oblíbenou destinací pro ty, kdo chtějí koupit auto v zahraničí, je Německo. Je blízko, takže se cesta za vysněným automobilem tolik neprodraží a i přes náklady na dopravu za kupovaným vozidlem se nákup vyplatí. V případě nákupu ojetého automobilu navíc mají němečtí majitelé automobilů velmi dobrou pověst, co se údržby vozidla týče. Ojetiny z Německa tak bývají zpravidla v lepším stavu, než stejně staré ojetiny například z tuzemských bazarů. V Německu jsou také velmi přísné požadavky na technické kontroly (přísnější, než u nás), což majitele aut samo o sobě nutí k větší péči o své plechové miláčky. A také jsou tam kvalitnější silnice, na kterých se auta tolik neopotřebovávají, jako na českých „tankodromech“.

Koupě se zárukou

Vše začíná výběrem automobilu. V době internetu není problém si vyhlédnout požadovaný vůz v některém z německých autosalonů či bazarů – anebo i od těch, kteří nabízí svůj vůz na internetu coby soukromé osoby. Pak už stačí se pro vyhlédnuté auto vydat.

Při koupi ojetého vozidla se vyplatí stejná obezřetnost, jako při nákupu v České republice – i v Německu neprodávají auta jen samí poctivci a občas se pak lze dočkat nepříjemného překvapení, když se ukáže, že vozidlo má vady, které nebyly na první pohled vidět.

V případě nákupu automobilu u profesionálního prodejce platí dvouletá právní záruka, v případě ojetého vozidla může být záruční doba snížena na jeden rok. Záruka se vztahuje na výrobní vady, za které je odpovědný prodejce. Kromě právní záruky je možné získat při koupi nového auta i komerční záruku (místo dvou let například záruku tříletou s omezením do 100 000 km apod.). Podle evropského komunitárního práva může pak kupující svou záruku uplatnit u kteréhokoli autoprodejce v příslušné značkové síti bez ohledu na to, v jaké zemi Evropské unie auto koupil – takže pokud zakoupil auto v Německu a dovezl ho do Česka a zjistí, že auto má nějakou výrobní vadu, nemusí se s autem vracet kvůli reklamaci do Německa. Stačí navštívit nejbližší servis dané značky v České republice.

Nové nebo ojeté?

nákupem vozidla v zahraničí jsou spojeny určité daňové povinnosti. V případě nákupu nového vozidla zaplatí kupující v Německu cenu vozidla prodejci, DPH v Německu neplatí – tu zaplatí až v Česku podle českých pravidel. Tato povinnost se týká jakéhokoli kupujícího – nezáleží na tom, zda osoba podniká, či ne, a zda je, či není plátcem DPH. DPH mu vypočítají na celním úřadě z ceny vozidla.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Jiří Trnka Co se týče pár let staronových aut z autosalonů, tak můžu doporučit firmu auto-story, pokud si stejně jako já netroufáte na dovoz na vlastní pěst.
19.2.2016 18:44 | Odpovědět
Ogar AHoj, dovoz aut ze zahranici je dat si pozor na kvalitu, vzdy overene zdroje, a nejlepsi zeme na tohle je nemecko :) jednoznacne jsem velice spokojeni s kvalitou nemeckych aut
1.4.2015 22:12 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.