Jak dovézt auto z Německa

Přestože nabídka automobilů na českém trhu je dnes bohatá a zahrnuje všechny možné zahraniční značky, i dnes se může vyplatit zajet si pro auto do zahraničí. Ceny aut v Česku jsou totiž – podobně jako ceny za volání z mobilního telefonu či poplatky ve většině bank – vyšší, než v řadě jiných evropských zemí. Dovozem auta ze zahraničí, např. z Německa se tak dá dost ušetřit.

Pozor, pojem „nové vozidlo“ nutně neznamená to, co sjelo čerstvě z tovární linky a v autosalonu čekalo na prvního kupujícího. Vozidlo prodané v rámci Evropské unie je považováno za nové, pokud má najeto méně než 6000 kilometrů nebo pokud od jeho uvedení do provozu neuplynulo více než půl roku. Pokud má najeto přes 6000 km nebo je starší šesti měsíců od uvedení do provozu, je považováno za ojeté.

V případě koupě ojetého vozidla u profesionálního prodejce platí kupující místní DPH v zemi, kde vozidlo kupuje. Pokud kupuje ojeté auto od soukromé osoby, žádnou DPH neplatí. Na dovoz ojetých automobilů ze zemí Evropské unie neplatí žádné časové omezení – s podmínkou, že musí splňovat emisní normu EURO2.

Dovoz a přihlášení

Po nákupu automobilu je nutné s kupní smlouvou o nákupu auta zamířit na místní úřad a tady vozidlo odhlásit a zažádat o přidělení registračního čísla a převozní značky. A také uzavřít pojištění pro dobu převozu vozidla do České republiky. To lze vyřídit během několika hodin a pak už je možné i s automobilem vyrazit k německo-českým hranicím.

Doma pak na novopečeného majitele auta z Německa čeká vyřízení celé řady formalit. V případě nového auta je jednou z prvních již zmíněná povinnost přiznání v DPH spojená s návštěvou celního úřadu, kde daň vypočtou.

Stejně jako u vozidla koupeného v Česku je nutné uzavřít pro vozidlo povinné ručení – bez něj není možné vozidlo zaregistrovat. Pak je nutné podstoupit evidenční kontrolu a technickou prohlídku – evidenční kontrola může být součástí technické prohlídky. S protokolem z STK pak je možné vypravit se na dopravní inspektorát k zaregistrování vozidla.

Součástí registrace vozidla je odejmutí původních dokladů od vozidla. Na vyřízení nové přihlášení pak může majitel auta dovezeného ze zahraničí čekat až měsíc – takovou lhůtu na vyřízení všech náležitostí úředníci na inspektorátu mají. V praxi však často bývá tato doba kratší, někdy je vše vyřízeno i během jediného týdne.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
Jiří Trnka Co se týče pár let staronových aut z autosalonů, tak můžu doporučit firmu auto-story, pokud si stejně jako já netroufáte na dovoz na vlastní pěst.
19.2.2016 18:44 | Odpovědět
Ogar AHoj, dovoz aut ze zahranici je dat si pozor na kvalitu, vzdy overene zdroje, a nejlepsi zeme na tohle je nemecko :) jednoznacne jsem velice spokojeni s kvalitou nemeckych aut
1.4.2015 22:12 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.