Jak ušetřit za pohonné hmoty

Snižování nákladů na provoz firmy je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vyrovnat s nejistou dobou. Pokud provozujete služební automobily, můžete dosáhnout překvapivých úspor využitím GPS sledování vozidel, které umí zabránit černým jízdám, krádežím PHM i neefektivní jízdě.

Jak ušetřit peníze za pohonné hmoty

Malá krabička pod kapotou

Princip monitorování vozidel na bázi technologie GPS je poměrně jednoduchý. Do každého auta se namontuje malý přístroj, lokační GPS modul. Ten neustále zaznamenává polohu i rychlost vozu, stejně jako další veličiny. Všechny údaje v krátkých intervalech odesílá přes mobilní síť na server, kde jsou přístupné provozovateli vozidla.

GPS lokátor

GPS modul pro sledování vozidel ušetří nemalé částky.

 

Přehled nad vozovým parkem

A právě server, na kterém se data zpracovávají, dokáže spousty užitečných věcí. Automaticky vytváří knihu jízd, akceptovanou finančními úřady, přičemž ukládá i informace o tankování – buď přímo pomocí importu dat z tankovacích karet (CSS, Shell, OMV a pod.), nebo manuálně zadané z tankovacích lístků.

Kniha jízd potom obsahuje podrobnosti o jednotlivých jízdách a spolu s nimi také údaje o tom, kdo řídil – včetně informace, kde a kdy tankoval, kolik litrů PHM natankoval a jaká byla cena pohonných hmot (celkově i za jeden litr).

Správce vozového parku poté může zjistit, kteří řidiči tankují hospodárně a kteří ne. Tím však výhody GPS monitoringu vozidel nekončí.

GPS monitoring vozidel

Elektronická kniha jízd eviduje provoz vozidel včetně tankování.

Spolehlivý hlídací pes

Kromě automatické knihy jízd a podrobného přehledu tankování umí systém také účinně odhalit nepoctivé zaměstnance. Ve firmách je častým problémem zneužívání vozidel pro soukromé účely – takzvané černé jízdy. A existují také lidé, kteří přímo kradou pohonné hmoty, ať už do příručního kanystru při tankování nebo rovnou do svého soukromého automobilu.

Monitoring vozidel automaticky odhalí nesrovnalost mezi objemem natankovaných PHM a skutečně ujetými kilometry.

Pokud dojde k náhlé a tedy nápadné změně spotřeby, systém na tuto skutečnost sám upozorní. Změna může znamenat krádež paliva, ale také nehospodárnost chování řidiče (agresivní jízdu, neustálé “tůrování” motoru) nebo poruchu auta.

 

Co se týká černých jízd, zaměstnavatel je velmi rychle odhalí třeba podle mapových podkladů v knize jízd. V okamžiku, kdy řidiči zjistí, že provoz vozidel se sleduje, klesá rázem počet ujetých kilometrů až o 20 %. 

Rychlá návratnost investice

Z výše uvedeného vyplývá, že systém pro sledování služebních vozidel je dobrou investicí. U většiny firem se náklady na jeho pořízení vrátí už za půl roku provozu. Pokud vás trápí vysoká spotřeba pohonných hmot, řešení vašeho problému může být blíže, než si myslíte.

Tento článek pro vás připravil: Oldřich Škranc, provozní a marketingový manažer GPSDozor.sk

Diskuze k článku

Přidat komentář
DALIBOR888 Někde jsem četl, že dost znatelný rozdíl ve spotřebě můžou způsobit také nedostatečně dofouklé pneumatiky. Koupil jsem si proto z https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/ nový šroubový kompresor, který je projistotu pravidelně dofukuji.
28.2.2019 22:57 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.