Nesprávné uskladnění může poškodit pneu. Umíte správně skladovat pneumatiky?

Co nevidět nadejde čas na přezutí zimních pneumatik a letní bude čekat několik měsíců odpočinku. Aby nedošlo k jejich deformaci či zbytečnému zkracování jejich životnosti, je třeba dodržovat zásady jejich správného skladování. Roli přitom hraje poloha pneumatik při uskladnění, ale i okolní podmínky, jako je teplota, vlhkost nebo čistota

Jak uskladnit pneumatiky na zimu

Pneumatiky zvlášť nebo celá kola?

Někteří motoristé používají jen jednu sadu ráfků, na nichž na začátku každé sezóny mění sady pneumatik. Toto řešení však není ideální. Přezouvání obutí je totiž poměrně drahé, a navíc každé zutí a obutí pneumatiky namáhá její patky, což může omezit její životnost. Racionálním řešením je proto mít dvě kompletní sady disků a pneumatik, jednu pro zimní a druhou pro letní sezónu. Na léto jsou nejlepší lité ráfky. Na zimu jsou naopak vhodnější plechové disky, jež lépe odolávají účinku posypových solí i případným deformacím v důsledku nárazu. Na začátku každé sezóny ušetříme za zouvání a obouvání, kola stačí vždy jen nechat převážit a namontovat.

Uskladnění pneumatik mimo sezónu

Řada servisů nabízí sezónní uskladnění pneumatik či kol, ovšem za příslušný poplatek. Pokud máte tu možnost, uschovejte si je sami – ušetříte. Pneumatiky nevyžadují nijak náročné podmínky a s přehledem jim vyhoví běžný sklep.

Vymezený prostor by měl být suchý, chladný, tmavý a bez průvanu. Pneumatiky by pak rozhodně neměly přijít do styku s oleji či jinými ropnými produkty a chemikáliemi. Neméně významnou roli pak hraje jejich správná poloha.

 

„Samostatné pneumatiky je třeba skladovat ve stoje vedle sebe, nejlépe je umístit do stojanu. Kompletní kola naopak skládáme na sebe do sloupce. V obou případech je pak vhodné jednou za měsíc kola pootočit či přeskládat, aby nedošlo k deformaci pláště nebo se na pneumatikách nevytvořily plošky,“ doporučuje Jan Foltán z Kupuj pneu. „Celá kola je přitom nejlepší zavěsit za ráfky či nasunout na vodorovnou, pevně uchycenou tyč. Díky tomu není na pneumatiky vyvíjen zbytečný tlak,“ doplňuje Foltán.

Příprava pneumatik na uskladnění

Po každém sejmutí kol je vhodné pneumatiky opláchnout proudem vody a zbavit je zaklesnutých kamínků a dalších mechanických nečistot, které by mohly zkreslovat jejich parametry při pozdějším vyvažování.

Posezónní ukládání kol je vhodnou příležitostí pro zběžné prohlédnutí stavu běhounů,“ upozorňuje Jan Foltán. „Je třeba přitom hledět nejen na zákonem stanovenou hloubku dezénu, ale také na jeho případné asymetrické opotřebení, jež může naznačovat špatně nastavenou geometrii kol nebo závadu na pružinách či tlumičích,“ dodává.

Zároveň kontrolujeme také stáří pneumatiky. To by nemělo přesáhnout šest let a snadno jej rozpoznáme podle čtyřmístného číselného kódu DOT. Například údaj 3209 značí, že pneumatika byla vyrobena ve 32. týdnu roku 2009.
 
Věnovat pozornost správnému uskladnění pneumatik vám zabere jen několik minut. Uvedené rady jsou tak tím nejmenším, co můžete pro své pneumatiky, ale i svou budoucí bezpečnost udělat.

Zdroj: Kupuj pneu

Diskuze k článku

Přidat komentář
xaVY Já moje pneumatiky nechávám v garáži na paletě, na https://kralmotoru.cz/media/5-tipu-jak-na-skladovani-pneumatik jsem se dočetl, že je takové skladování taky bez problému, a tak jsem to vyřešil touto levnou a jednoduchou formou, díky které pneumatiky nejsou v kontaktu se studenou podlahou.
16.10.2019 15:43 | Odpovědět
Daniel Hovorný Já skladuju pneumatiky v garáži, kde na ně mám vyčleněnou celou poličku v regálu a tam se jim nemá co stát. Sice si kupuju použité pneumatiky a ne nové, ale stejně se o ně snažím starat nejlíp, jak jen to jde.
1.8.2019 07:17 | Odpovědět
petrsss7 Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli je v pořádku uskladňovat pneu takto http://skladovani-profigroup.cz/
využíváme jejich služeb skladování z důvodů nedostatku místa
30.7.2019 13:55 | Odpovědět
DALIBOR888 To já péči o pneumatiky přikladám velkou pozornost a tak samozřejmě skladování nepodceňuji. Vedle toho jsem si taky koupil nový kompresor z https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/ a tak zrovna používané pneumatiky pravidelně dofukuji do požadovaného tlaku.
28.2.2019 22:55 | Odpovědět
klanova2 Čauky, tak jsem zjistila, kolik lidí kolem mně jezdí se zimními pneumatikami, které už mají dávno sjetý vzorek a je jim to absolutně jedno. Zrovna jsem nedávno také řešila koupi nových pneumatik. Nechtěla jsem za ně utratit nesmysl peněz, ale zároveň jsem chtěla kvalitní pneu. Kamarádka mi doporučila stránku https://www.pneuok.cz kde mi ochotně poradili jaké pneumatiky vybrat a hlavně jsem ušetřila dost peněz. Takže pokud ze sebe nechcete nechat vytahat spoustu peněz, doporučuji tyto specialisty!
8.6.2018 23:46 | Odpovědět
Katka hla Jééé, taky mám tyto pytle :) objednala jsem si je už minulý rok a slouží dodnes.
17.1.2017 11:19 | Odpovědět
markétta No já dělám ve firmě asistentku, takže se bohužel musím starat i o takové věci, jako objednávání kol, jejich uskladnění a podobně. Ve firmě máme přes deset aut, takže byl dost často problém s tím, že člověk nevěděl které gumy jsou čí. No takže jsme se naštvala, objednala tyhle pytle http://www.vawobchod.cz/pytel-role-25ks-modry-900x1100x0040mi a podle techničáků jsem všechny pytle popsala a konečně je v tom pořádek. Pneumatiky jsou uskladněné ve sklepě, kde je sucho a tma. Narazila jsem tu i na tenhle článek http://www.vawobchod.cz/tipy-a-rady/jak-spravne-uchovavat-pneumatiky a představa, že bych já měla co 14 dnů někomu přehazovat gumy, tak se zblázním :D stačí, že ses tím kolikrát musím tahat, když jsou všichni obchoďáci zrovna pryč a já na ně nechci čekat.
16.2.2016 14:25 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.