Odborník radí na téma: Povinné ručení automobilů

O problematice povinného ručení jsme si povídali s Terezou Churavou ze společnosti PFP. Prozradila nám všechny podstatné informace, které byste o povinném ručení vašeho osobního nebo firemního vozu měli vědět, a přidala i pár tipů – třeba jak jednoduše sjednat povinné ručení na internetu.

Platí povinné ručení jen v České republice nebo i v zahraničí?

Platnost zákonného pojištění vozidel je stanovena pro území všech členských států Evropského hospodářského prostoru a pro území všech dalších států uvedených v seznamu států v prováděcí vyhlášce Ministerstva financí. Zelená karta obsahuje na první straně rozeznávací značky států, které jsou členy Rady kanceláří. Podmínkou platnosti zelené karty v té které zemi pak je, aby její rozeznávací značka nebyla v této rubrice přeškrtnuta.

Zelená karta tedy umožní prokázat, že řidič příslušného vozidla má v pořádku povinné ručení a umožní vstup a provoz vozidla na území cizího státu bez nutnosti uhradit finanční částky jinak požadované tamními orgány za tzv. hraniční pojištění.

Často se setkáváme také s pojmem asistenční služba, co přesně představuje?

Asistenční služba je poskytnutí pomoci při nehodě nebo poruše vozidla. Rozsah asistenčních služeb k povinnému ručení se u jednotlivých pojišťoven liší. Ne všechny úkony jsou úplně zdarma a existuje řada časových i cenových limitů.

V každém případě je v rámci povinného ručení proplacen příjezd asistenční služby na místo nehody. Pokud není možná oprava na místě, je zajištěn odtah nebo dočasná úschova na placeném parkovišti. Za různých podmínek pojišťovna proplatí neplánované ubytování v hotelu (např. pokud trvá oprava déle než 8 hodin, vozidlo se nepodařilo zprovoznit apod.) nebo náklady na další cestu do vytyčeného cíle či zpět do místa bydliště. Některé asistenční služby obsahují i finanční zálohu ve formě půjčky na neočekávané výdaje. Právní pomoc je již poskytována v omezenějším rozsahu.

Pokud by se asistenční služby přibalené k povinnému ručení zdály nedostatečné, může se sjednat u většiny pojišťoven kvalitnější asistence, bude však třeba si připlatit. Pojišťovny spolupracují buď s některou ze světových renomovaných společností nebo mají asistenční službu vlastní.

Pokud mám nehodu, jak se má pojišťovna o ní dozví? Mám nějaké povinnosti?

V případě dopravní nehody je nutné především zachovat klid a rozvahu. Je nutné dodržovat určitá pravidla a doporučení, vědět kdy nahlásit nehodu na policii a samozřejmě nahlásit škodu na pojišťovnu.

Více o tom, co dělat v případě dopravní nehody si můžete přečíst v článku Co dělat při dopravní nehodě.

Z kolika pojišťoven mohu vybírat? Je velký rozdíl mezi nabídkami jednotlivých pojišťoven působícími na českém trhu?

Česká kancelář pojistitelů má v současné době 14 členů – pojistitelů s oprávněním provozovat povinné ručení.

Naše agentura v současné době nabízí jak ve své kamenné kanceláři, tak i na internetu porovnání a sjednání povinného ručení těchto pojišťoven: Allianz, ČPP, ČP, ČSOB Pojišťovna, Generali, Kooperativa, Triglav, Uniqa, Wüstenrot.

Rozdíly v povinném ručení u jednotlivých pojišťoven jsou v limitech pojistného plnění, ve výši pojistného, v poskytování asistenčních služeb, v doplňkovém pojištění a výši cen, v nabízených slevách a výhodách k pojištění i ve způsobulikvidace pojistné události.

Rychlé a snadné porovnání povinného ručení není možné bez dobře zpracovaného portálu a kalkulátoru, kde jsou všechna kritéria pojišťoven zohledněna.

 

Mohu kdykoliv pojišťovnu změnit?

Abych mohl uzavřít nové povinné ručení (změnit pojišťovnu), musím mít ukončené pojištění u současné pojišťovny.

Při každém zániku či zrušení pojištění jste povinni odevzdat pojišťovně doklad o pojištění (pokud byl vystaven) a zelenou kartu. Bez jejich vrácení vám pojišťovna nevydá Potvrzení o předchozím pojištění, které je nutné pro uplatnění bonusu při uzavírání nového pojištění.

Postup pro změnu povinného ručení najdete v článku Povinné ručení - změna pojišťovny a výpověď pojistné smlouvy.

Nabízíte také sjednání pojištění on-line. Má to nějaké výhody oproti běžnému podpisu smlouvy v pojišťovně?

Sjednání povinného ručení online nabízíme na našem portálu Povinné ručení. Obecně sjednání povinného ručení na prostřednictvím internetu provází spíše výhody, než nevýhody.

Výhody online sjednání se dají shrnout do několika bodů

  • rychlé porovnání povinného ručení jednotlivých pojišťoven v kalkulátoru,
  • jednoduché uzavření pojistné smlouvy s využitím různých online slev, akčních slev, se započtením bonusů za předchozí bezeškodní průběh pojištění,
  • úspora času – porovnání i sjednání z pohodlí domova nebo ze zaměstnání,
  • zaslání smluv k podpisu mailem nebo poštou,
  • zaslání zelené karty mailem tentýž den, originál karty klient obdrží druhý den.

Samozřejmostí je také servis našim klientům

  • telefonní kontakt,
  • pomůžeme vybrat pojišťovnu, která bude vyhovovat požadavkům klienta,
  • zodpovíme veškeré dotazy týkající se všech pojišťoven,
  • zajistíme výpověď pojistné smlouvy, změny v pojistných smlouvách u jakékoliv pojišťovny.

Tento způsob uzavření pojistné smlouvy vám šetří čas i peníze, z pohodlí svého domova či kanceláře se vlastně pojistíte u klasických kamenných pojišťoven, u kterých je dostatečně zajištěna likvidace škod a přitom nemusíte nikam chodit. Zároveň se můžete kdykoli (telefonicky či mailem) obrátit na naše specialisty, kteří vám rádi pomohou nejenom s vyplněním online formuláře, ale i s případnými změnami (SPZ, změna adresy apod.) či výpovědí pojistné smlouvy.

Diskuze k článku

Přidat komentář
xaVY Povinné ručení mám samozřejmě sjednané už dávno, přes https://www.top-pojisteni.cz/havarijni-pojisteni jsem však před pár dny přidal i havarijní pojištění, protože jsem usoudil, že se mi opravdu může dost hodit. Jsem totiž obchodní zástupce a tak za měsíc najedu klidně i 5000 kilometrů, tím se samozřejmě riziko nehody značně zvyšuje, takže je skvělé být pojištěn.
23.10.2019 23:08 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.